وضعیت اقتصادی كشور بعد از كرونا؛

آمارهای رحمانی درباره تولید ماسك و دستكش با شیوع ویروس كرونا در كمیسیون امنیت ملی مجلس

آمارهای رحمانی درباره تولید ماسك و دستكش با شیوع ویروس كرونا در كمیسیون امنیت ملی مجلس گل سپید: سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت اقتصادی كشور پس از شیوع ویروس كرونا در جلسه امروز اظهار داشت كه در این نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت آماری درباره ی تولید ماسك و میزان واردات آن ارائه داد و همین طور رئیس سازمان مالیاتی از احتمال تغییر زمان گردنگیر تسلیم اظهارنامه های مالیاتی سخن گفت.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، سید حسین نقوی حسینی در توضیح جلسه امروز كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این جلسه با حضور رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان وزارت اقتصاد و نمایندگانی از وزارت اطلاعات و سپاه در محل برگزاری جلسات علنی مجلس شورای اسلامی تشكیل شد.
وی افزود: در ابتدای این جلسه ذوالنور رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت به خانواده های داغدار و تشكر از همه كسانی كه برای مبارزه با كرونا تشكیل می كنند خصوصاً كادر درمانی، پرستاران و پزشكان بر لزوم حركت جهادی در حوزه اقتصادی و تولید در سال جهش تولید اصرار كرد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت های وزیر صمت، اظهار نمود: آقای رحمانی این توضیح را داد كه مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت درگیری گسترده ای در حوزه مبارزه با ویروس كرونا دارد از تامین اقلام و نیازهای اساسی تا مدیریت تولید و احقاق جهش تولید از اولویت های این وزارتخانه شمرده می شود. طبق این توضیحات پیش از كرونا وزارت صمت روزانه ۲۰۰ هزار ماسك تولید می كرده كه امروز به تولید روزانه یك میلیون ماسك رسیده است. علاوه بر این قسمتی از ماسك هم در صنوف و امور خیریه مردمی تولید می شود این یعنی حدود پنج برابر و آن هم در وضعیتی كه باید بسیاری از مسائل رعایت می شد.
نقوی حسینی افزود: آقای رحمانی این توضیح را هم داد كه علاوه بر این حدود سه میلیون ماسك نیز در روز در بخش های دیگر تولید می شود و مابقی آن از ناحیه واردات تامین می شود. حدود ۱۲۰ میلیون ماسك ثبت سفارش شده و تابحال حدود ۲۵ میلیون ماسك تحویل وزارت بهداشت و درمان شده است. تا هفته اول اردیبهشت ماه تولید ما به حدود روزانه چهار میلیون ماسك می رسد.
وی افزود: طبق توضیحات وزیر صنعت، معدن و تجارت هم اكنون در مواد شوینده ظرفیت تولید به ۸۰ درصد رسیده و روزانه با كوشش های صورت گرفته تولید را به هشت برابر رسانده ایم. تولید الكل و دستكش دو برابر شده است اینها نشان میدهد كه در تامین نیازهای بهداشتی مبارزه با كرونا مشكل نداریم و هرچه لازم باشد را تامین كرده ایم و همین طور قادر به تولید و تامین هستیم آن هم در وضعیتی كه تحریم ها و خصومت های دشمنان مقابل ما بیشتر شده است.
سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اشاره كرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت به موضوع تنظیم بازار و تامین نیازهای اولیه مردم نیز اشاره ای داشت و بیان كرد فروشگاه ها پر از اقلام است و مردم هرچه نیاز دارند در دسترس شان است الحمدالله هیچ مشكلی در بازار نداریم و از این به بعد هم مشكلی نخواهیم داشت. لازم است از مردم خصوصاً بخش تولید و واردات كه همراهی خوبی داشتند تشكر نماییم. در همین شرایط حدود چهار میلیون تن كالای اساسی در بنادر داریم و نگرانی وجود ندارد.
وی ادامه داد: طبق این توضیحات بانك مركزی و بخش های مختلف اقتصادی و بخش خصوصی همكاری بسیار جدی و خوبی داشتند البته كه برخی واحدهای تولیدی لطمه دیدند كه تلاش می نماییم مشكلات آنها را رفع نماییم دولت هم مصوبات خوبی در رابطه با جبران لطمه های واحدهای تولیدی داشته كه همچون آن اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد تومان به حوزه صنوف و خدمات است كه نحوه ی تولید و توزیع و فهرست آنها اعلام شده این حمایت ها شامل حقوق كارگران و كارمندان این واحدهاست و همین طور زیان كارفرمایان هم می شود.
این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: طبق توضیحات وزیر دو كمك و پشتیبانی از خانواده ها صورت می گیرد كه دولت اعلام نموده یك میلیون تومان به خانواده ها پرداخت می شود و مابقی خانواده های لطمه دیده به خصوص خانواده های تحت پوشش بهزیستی و كمیته امداد از طرق دیگری مورد حمایت قرار می گیرند.
نقوی حسینی افزود: وزیر تاكید داشت واحدهای تولیدی لطمه دیده از ناحیه كرونا حتما حمایت می شوند. وی همینطور بیان كرد كه این وزارتخانه برنامه ویژه برای جهش تولید ارائه كرده و اساسا آنرا محقق می كند البته همه كشورها با این مشكل روبه رو بوده و رشد اقتصادی اغلب كشورها در سال قبل منفی شده ولی ما تلاش می نماییم در جمع كشورهایی با رشد اقتصادی مثبت قرار گیریم. هدف جهش تولید بازار داخلی و بعد هم بازارهای خارجی است هیچ مانع و محدودیتی در صادرات حتی در شرایط كرونایی نداریم البته كه حوزه خروج مسافر از كشور راه ها بسته است تردد امكان پذیر نیست و خروجی نداریم.
به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، در ادامه جلسه دهقانی معاون وزیر اقتصاد گزارشی ارائه كرد كه طبق توضیحات سخنگوی امنیت ملی او اظهار داشت كه تامین مبالغ مورد نیاز حوزه بهداشت و درمان شامل بیمارستان ها، دانشگاه ها و اورژانس ها اولویت اول این وزارتخانه است بحث مالیات و عملیات اجرایی وصول مالیات هم تا اختتام اردیبهشت ماه تمدید مهلت شده و برنامه های مفصلی برای همراهی و مساعدت با بنگاه های اقتصادی داریم. جلسات هیات مدیره بنگاه ها باید غیرحضوری باشد. مراودات بانكی به صورت غیرحضوری تنظیم شده از این فرصت استفاده شده تا با انجام كلیه امور به صورت الكترونیكی، دولت الكترونیك محقق شود.
وی افزود: در این نشست پارسایی معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور مالیاتی هم با اشاره به شرایط، سقف و كف دریافت مالیات ها و تعویق پرداخت مالیات، توقف عملیات وصول و اجرای مالیاتی، تعویق پرداخت بدهی های مالیاتی به سه ماه آینده بیان كرد كه این اقدامات سازمان در شرایط كنونی است احیانا زمان گردنگیر تسلیم اظهارنامه های مالیاتی نیز تغییر خواهدنمود ما معتقدیم باید حداكثر پشتیبانی از مودیان مالیاتی صورت گیرد.
در این نشست كواكبیان، برزگر، نجفی، گودرزی، بروجردی، جمالی، رحیمی و برومندی از اعضای كمیسیون اظهارنظر كردند كه بگفته نقوی حسینی پس از صحبت های آنها رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت تاكید داشت كه اولویت صادرات در سال جهش تولید به ۱۵ كشور همسایه و چین و هند خواهد بود. دقت داریم در این حركت كیفیت فدای كمیت نشود.
منبع:

1399/01/26
23:49:53
5.0 / 5
3129
تگهای خبر: بهداشت , تردد , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه