ورود ناكس به تابلوی نمایش شاخص های آلایندگی

چرا آلاینده ناكس در تهران طی روزهای كرونایی تغییری نكرده است؟

چرا آلاینده ناكس در تهران طی روزهای كرونایی تغییری نكرده است؟ به گزارش گل سپید این روزها تصویری از وضعیت آلاینده نیتروژن دی اكسید در شهرهای بزرگ دنیا دست به دست می شود كه نشان داده است این آلاینده طی روزهای كرونایی در 7 شهر بزرگ دنیا به جز تهران نسبت به مدت های مشابه پارسال كاهش داشته است.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، طی روزهای اخیر تصویری از وضعیت آلاینده «نیتروژن دی اكسید» در شهرهای مختلف جهان همچون دهلی نو، تهران، لندن، مادرید، لس آنجلس، مسكو، میلان و پراگ انتشار یافته است. در این تصویر كه متعلق به روزهای اول تا پنجم آوریل ۲۰۲۰ (۱۳ تا ۱۷ فروردین ۹۹) است، نشان داده می شود كه آلاینده نیتروژن دی اكسید در تمام شهرهای ذكر شده به جز تهران به سبب شیوع بیماری كووید ۱۹، شرایط قرنطینه و كاهش تردد در خیابان ها نسبت به زمان مشابه سال قبل كاهش یافته است.
اما گاز نیتروژن دی اكسید چیست و چرا از شدت آن در تهران طی روزهای شیوع بیماری كاسته نشده است؟

حسین شهیدزاده -مدیر عامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران - در پاسخ به این پرسش به ایسنا می گوید: آلاینده ناكس از منابع مختلفی همچون منابع متحرك، نیروگاه ها، مصارف خانگی و تجاری، صنایع، جایگاه های سوخت و... تولید می شود. این منابع هر كدام سهم متفاوتی در تولید ناكس دارند. برای مثال در شهر تهران ۳۵ درصد آلاینده ناكس توسط منابع متحرك و ۳۲ درصد آن توسط نیروگاه ها تولید می شود. مصارف خانگی، اداری و تجاری و صنایع نیز هر كدام به ترتیب سهم ۱۴ و ۸ درصدی در تولید این آلاینده دارند.

مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران در پاسخ به این پرسش كه چرا آلاینده نیتروژن دی اكسید در تهران در مقایسه با سایر شهرها تفاوتی نسبت به سال قبل نكرده است، توضیح داد: تصویری كه از آلاینده ناكس در شهرهای مختلف جهان انتشار یافته مربوط به روزهای ۱۳ تا ۱۷ فروردین ماه است. فراموش نكنیم كه در این بازه زمانی برخی از كارمندان به محل كار خود بازگشتند علاوه بر آن طرح ترافیك نیز لغو شده و برای قطع زنجیره بیماری، استفاده از خودروی شخصی سفارش شده است بدین سبب اصلی ترین منبع تولید آلاینده ناكس در پایتخت ما فعال بوده است.
ورود ناكس به تابلوی نمایش فاكتورهای آلایندگی

شهیدزاده با اعلان اینكه در سال های گذشته كمتر پیش آمده بود كه آلاینده ناكس در شهر تهران شاخص اصلی آلودگی هوا باشد، اظهار می كند: امسال نحوه محاسبه این آلاینده برمبنای مصوبات جدید وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست تغییراتی كرده و محاسبه آن سختگیرانه تر شده است بدین سبب طی سال جدید میزان آلاینده ناكس در شهر تهران بعنوان یكی از فاكتورهای آلایندگی نمایش داده خواهد شد.

به گفته وی ما از شروع سال تابحال در پایتخت ۱۴ روز هوای پاك و ۱۵ روز هوای قابل قبول داشته ایم و در این بازه زمانی هیچ روزی به سبب افزایش آلاینده ناكس هوا در شرایط نامطلوب قرار نگرفته است اما در بعضی روزها باوجود هوای مطلوب، آلاینده ناكس تبدیل به آلاینده غالب و شاخص شده و شاخص آن حتی از ذرات معلق بیشتر بوده است.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، گاز «نیتروژن دی اكسید» می تواند سبب ایجاد مشكلات جدی تنفسی و التهاب چشم در انسان شود. اختلال در بویایی، خستگی، تحریك گلو، ناراحتی های اعصاب و افزایش برونشیت حاد از دیگر اثرات قرارگیری در معرض گاز نیتروژن دی اكسید است.
1399/01/31
11:53:54
5.0 / 5
3304
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه