ساخت ۲۰ هزار تخت نقاهتگاهی در ایران در اوج كرونا

ساخت ۲۰ هزار تخت نقاهتگاهی در ایران در اوج كرونا به گزارش گل سپید با عالم گیر شدن شیوع ویروس كرونا، جهان با معضل كمبود تخت های بیمارستانی بخصوص تخت های آی سی یو و تجهیزات حفاظتی در رابطه با كرونا مواجه شد؛ در همین شرایط، ایران برآوردهایش را بر مبنای بدبینانه ترین سناریوها پیش بینی نمود و نهایت هم آن شد كه حتی در دوران پیك كووید-۱۹، بیماری پشت در بیمارستان نماند و در رده پنج كشور اول دنیا به لحاظ آمار بهبودیافتگان این بیماری قرار گرفت...


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، کرونا با آمدنش تمام پیشرفت های بهداشت و درمان در جهان را زیر سوال برد. حتی کشورهایی که پیشرفته ترین نظام های سلامت را دارا هستند و شاخص تخت های بیمارستانی شان چندین برابر کشورهای در حال توسعه است، نه تنها در یافتن پادزهر این ویروس، بلکه در مدیریت کووید-۱۹ هم ناکام ماندند؛ به صورتی که در اوج بحران با کمبود تخت های بیمارستانی و بخصوص تخت آی سی یو مواجه گشتند و حتی دست به بستری های انتخابی بیماران زدند.
تدابیر ایران برای بستری کرونایی ها باید توجه کرد که شاخص تخت بیمارستانی در کشورمان ۱.۷ تخت به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت است. این درحالیست که در کشورهایی مانند ایتالیا و فرانسه شاخص تخت بیمارستانی به ترتیب حدود ۳.۲ و ۳.۶ تخت به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت بوده و در کشور آلمان هم شاخص تخت بیمارستانی در این کشور ۶.۸ به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت است، اما بر مبنای گفته دکتر ایرج حریرچی- معاون کل وزارت بهداشت از آنجایی که جمعیت این کشورها عموما پیر است، اغلب بیماران کرونایی که احتیاج به آی سی یو پیدا می کنند و چه بیماران معمولی که به خدمات آی سی یو نیاز دارند، افراد پیر هستند. بر همین مبنا این کشورها از نظر تخت بیمارستانی و آی سی یو گرفتار مشکلات شدیدتری شدند. این درحالیست که در کشور ما جمعیت ما جوان تر است و در عین حال در اوج انتشار کرونا تدابیری مانند عدم پذیرش بیماران الکتیو را در دستور کار قرار دادیم که سبب شد بتوانیم به بیماران کرونایی خدمت رسانی نماییم.
مدد طرح "تحول" در بحران کرونا بر همین مبنا در ایام ابتدایی که کرونا میهمان ناخوانده کشورمان شد، با عنایت به سرعت انتشار و انتقال کووید-۱۹، نظام سلامت و مراکز درمانی بخصوص در استان های قم و گیلان با انبوه بیماران بدحالی مواجه گردید که احتیاج به بستری و حتی احتیاج به خدمات ویژه کمک تنفسی و درمانی در آی سی یو داشتند. البته نظام سلامت ایران به مدد اقدامات تحولی در بیمارستان ها و در بخش درمان که طی شش سال قبل در چارچوب طرح تحول سلامت اجرا شده بود، توانست خیلی زود کنترل اوضاع بیمارستان ها را در دست گیرد؛ چونکه در چارچوب اجرای طرح تحول ۳۲ هزار تخت بیمارستانی و ۳۰۰۰ تخت مراقبت های ویژه ICU جدید به ظرفیت تخت های بیمارستانی کشور اضافه شده بود و در عین حال بیشتر از ۴۵۰۰۰ تخت بیمارستانی موجود نوسازی شده بودند و در نتیجه این ظرفیت وجود داشت که بتوان تا حدی بحران را با ظرفیت های ایجاد شده، مدیریت کرد.
ساخت ۲۰ هزار تخت نقاهتگاهی در اوج بحران کرونا اما، گویا در ایام ابتدایی اسفند ماه ۱۳۹۸، کرونا تندتر از نظام سلامت کشور می دوید؛ چونکه با وجود همه افزایش ظرفیت ها، آنقدر حجم مبتلا شدن بالا بود که نگرانی ها از بابت کمبود تخت بیمارستانی برای بستری و مراقبت از بیماران کرونایی افزایش می یافت. بر همین مبنا بود که وزارت بهداشتی ها تصمیم گرفتند تا ظرفیت جدیدی را با کمک دستگاهای مختلف شامل ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران، هلال احمر، بخش های گردشگری و.... ایجاد کنند و بر همین مبنا ایده شکل گیری مراکز مراقبت های بالینی (نقاهتگاه های پسا بیمارستانی و پیشا بیمارستانی) شکل گرفت. به این معنا که مراکزی با عنوان مراکز مراقبت های بالینی بوجود آمد تا هم بیماران کرونایی که نیازی به بستری ندارند، اما باید در قرنطینه باشند، بتوانند در این مراکز خدمات دریافت نمایند و هم بیمارانی که در بیمارستان ها بستری بودند و علایم شان بهبود یافته، اما باید دوره بهبودی را تکمیل می کردند، به این نقاهتگاه ها منتقل می شدند تا تخت های بیمارستانی برای بیماران بدحال تر خالی شود.
بر همین مبنا سید کامل تقوی نژاد-معاون توسعه وزارت بهداشت در نشست خبری که چندی قبل به صورت ویدیو کنفرانسی برگزار شد، اعلام نمود که از آغاز کرونا در کشور در بخش عمرانی و در زمینه ایجاد بخش های ایزوله و قرنطینه بعنوان اولویت اول، کار را شروع کردیم که در جهت راه اندازی پروژه های درمانی بر پایه بیمارستان های صحرایی، مراکز نقاهتگاهی و... انجام شد.
آمادگی برای پیک های احتمالی کرونا تقوی نژاد افزود: بر همین مبنا ۲۰ هزار و ۶۰۰ تخت در مراکز نقاهتگاهی و مراقبتی بوجود آمد که با کمک بخش های مختلف شامل گردشگری، سپاه، ارتش، هلال احمر و... ایجاد شدند. این ها آمادگی هایی است که اگر پیک مجددی از بیماری کرونا داشته باشیم، می توانیم وضعیت را با این ظرفیت ها کنترل نماییم.
او همینطور اظهار نمود: برای ایجاد تخت های نقاهتگاهی و بیمارستان های صحرایی سعی کردیم که از امکانات موجودمان استفاده نماییم. در شرایطی که در استان گیلان گرفتار مشکل شدیم، ارتش جمهوری اسلامی بلافاصله در بیمارستان رازی تلاش کرد که یک بیمارستان صحرایی را تجهیز کند که بخشی از آن در ایام ابتدایی مورد استفاده قرار گرفت. هم اکنون بیمارستان های ما گنجایش بیماران موجود را دارند. برخی بیمارستان ها به صورت خاص برای مبارزه با کرونا بودند و خوشبختانه علیرغم تجهیز نقاهتگاه ها، خیلی به آنها نیاز پیدا نکردیم و الان شرایط بیمارستان ها مناسب می باشد.
تقوی نژاد تصریح کرد: نقاهتگاه هایی که در محیط های دانشگاهی برقرار شده، برای شرایط اضطرار حفظ می شوند، اما آن هایی که در اماکن تفریحی و... تعبیه شده، به دستگاه ها بازمی گردد. البته مهم تر از استقرار این تخت ها، تجربه ای است که در این حوزه به کمک نیروهای مسلح به دست آمد تا بلافاصله بتوانیم در بحران ها از این مراکز استفاده نماییم.
ایجاد ۱۴۰۰ تخت بیمارستانی در بحران کرونا در عین حال دکتر کیانوش جهانپور- سخنگوی وزارت بهداشت هم در اینباره به ایسنا، گفت: طی این مدت در کل کشور ۲۰ هزار و ۶۰۰ تخت در مراکز مراقبت های بالینی پیشا و پسا بیمارستانی برای کرونا بوجود آمد و ۱۴۰۰ تخت بیمارستانی شامل تخت بستری و تخت ICU هم طی همین مدت بروز کرونا در بیمارستان های کشور ساخته و تجهیز شد و به ظرفیت تخت های کشور، اضافه شده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون در کشور بیشتر از ۱۲۰ هزار تخت بیمارستانی داریم که ۳۰ هزار تخت به کرونا اختصاص پیدا کرده بود. همینطور نزدیک به ۸۵۰۰ تخت ICU هم در کشور وجود دارد که ۴۵۰۰ مورد از آنها به بیماران کرونایی اختصاص پیدا کرده بود.
در عین حال پیش از این هم جهانپور در پاسخ به سوال ایسنا، از کاهش محسوس مراجعین کرونایی در سرتاسر کشور به بیمارستان ها اطلاع داده و اعلام نموده بود که در ابتدای بروز کرونا در کشور برآوردهای ما بر مبنای بدبینانه ترین سناریوها تنظیم می شد. بر همین مبنا در اسفندماه به سمت افزایش تخت های آی سی یو حرکت کردیم. همینطور در مجموع حدود ۸۵۰۰ تخت فعال آی سی یو داشتیم که کمتر از ۵۰ درصد آنها به کرونا اختصاص یافت و البته در این مدت و حتی در پیک بیماری هیچ وقت اشغال ۱۰۰ درصدی تخت های اختصاصی کرونا را نداشتیم.
وی تاکید کرده بود که حتی در دوران پیک بیماری هم بیماران ما بدون تخته آی سی یو نماندند؛ این در شرایطی است که کمبود تخت بیمارستانی، آی سی یو، ونتیلاتور و... در کشورهای غربی پیش آمد؛ این مورد در شرایطی است که زیرساخت های درمان در آن کشورها به لحاظ فیزیکی و منابع انسانی نسبت به کشور ما بسیار قوی تر است. بطور قطع کشور ما در مدیریت بیماری و انجام اقدامات بهداشتی، شناسایی، اقدام زودهنگام، ایزولاسیون در منزل، پایش بیمار و قرنطینه در منزل، بار مراجعان را کاهش داده است.
بر همین مبنا کرونا نشان داد که همه کشورها باید برای اقدامات ضربتی در حوزه سلامت هم آماده باشند تا بتوانند ویروس هایی چون کرونا را مهار کنند؛ اتفاقی که نظام سلامت ایران در زمان انتشار کرونا در کشور، آنرا تجربه نمود و توانست بحران را مدیریت و کنترل کند.1399/03/02
22:33:26
5.0 / 5
2733
تگهای خبر: بحران , بهداشت , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه