در حال بروزرسانی،

آتش روشن كردن علت 6 حریق اخیر در جنگل ها

آتش روشن كردن علت 6 حریق اخیر در جنگل ها به گزارش گل سپید كهگیلویه و بویراحمد بعد از حدود یك هفته تلاش مسؤلان و نیروهای مردمی آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز در استان كهگیلویه و بویراحمد امروز دوشنبه ۱۲ خردادماه مهار گشت.


علت ۶ حریق اخیر در جنگل ها، روشن کردن آتش در طبیعت بوده است
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به دخالت عوامل انسانی در آتش سوزی جنگل ها اظهار داشت: حداقل شش مورد آتش سوزهای اخیر به علت روشن کردن آتش توسط افراد بوده است.
به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، مسعود منصور در جلسه ستاد بحران که به ریاست حسین کلانتری - استاندار کهگیلویه و بویراحمد - و با حضور معاون عمرانی استاندار، مدیرکل بحران استانداری، فرماندار گچساران و حضور تعدادی از مسؤلان استانی و شهرستانی برگزار شد، به تشریح وضعیت جنگل ها و اهمیت آن پرداخت و اظهارکرد: گاهی دعواهای محلی سبب می شود که به اراضی ملی صدمه جدی وارد شود اما حدود ۸۰ درصد آتش سوزی ها به صورت سهوی اتفاق می افتد.
رئیس سازمان جنگل ها با اشاره به اهمیت منطقه زاگرس به لحاظ پوشش جنگلی اظهارکرد: منطقه زاگرس به علت اهمیت بالا و شدت گرمایی که دارد، باید مورد توجه ویژه ای قرار بگیرد و امیدواریم بتوانیم برای حفاظت از مراتع و جنگل های زاگرس، استان کهگیلویه و بویراحمد را تقویت نماییم.
منصور در ادامه به برنامه های سازمان جنگل ها برای حفاظت از جنگل ها و عرصه های منابع طبیعی اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای سطوح جنگل و بر مبنای رویشگاه یک «نرم» داخلی تعیین کردیم که بر طبق این نرم تجهیزات، اعتبارات و امکانات لازم تأمین می شود. بعنوان مثال در زاگرس برای هر ۶ هزار هکتار باید این تعداد نیروی، محافظ، مشخص اسم و رسم دار داشته باشد که بتوانند جنگل ها را پوشش بدهند.
رئیس سازمان جنگل ها در ادامه اظهار داشت: توافقی چهارجانبه میان جهاد کشاورزی، وزارت دفاع، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سازمان جنگل ها در منعقد خواهد شد تا در زمان آتش سوزی به سرعت پرواز صورت گیرد و در حال آماده باش باشند. این توافق را باید حتما پیگیری نماییم تا حاصل شود و هنگام هر گونه آتش سوزی به سعت اقدامات لازم انجام بگیرد.
وی با اشاره به اینکه ما با این کار به دنبال رفع کمبود نیرو هستیم، اظهار داشت: با این نیروها باید قرارداد بسته شود و به لباس مخصوص ملبس شوند، برگه مأموریت و کارت شناسایی داشته باشند.
رئیس سازمان جنگل ها اضافه کرد: در جلسه روز گذشته تصمیم گرفته شد که همه استان ها حداقل یک پهپاد داشته باشند که در این راستا باید به همه استان ها پوشش بیسیمی داده شوند این در حالیست که ۱۶ استان هنوز تجهیز نشده اند که در ادامه سال تجهیز آنها انجام خواهد گرفت.

منصور اضافه کرد: سیستم مانیتورینگ متصل به سیستم ماهواره ای را با سه قابلیت جهت حفاظت از منابع طبیعی راه اندازی کرده ایم. جنگل های ما منطقه به منطقه رصد می شوند تا اگر آتش سوزی انجام گرفت، یا تخلفی می شود، مشاهده شود حتی اگر در استانی حریق مشاهده نشود، از سیستم مانیتورینگ گزارش داده شود.
وی همینطور از طریق اندازی سامانه اطلاع رسانی ۱۳۹ در کشور اطلاع داد و اظهار داشت: برای استان ها شماره ضروری به منظور اعلام آتش سوزی ها در اختیار مردم قرار می گیرد.
رئیس سازمان جنگل ها در ادامه به کمبود تجهیزات برای مأموران منابع طبیعی اشاره نمود و اظهار داشت: تجهیزاتی از قبیل لباس، دستکش، کفش و... هفته آینده خریداری و به استان ها ارسال می شود.
منصور اضافه کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد باید نقاط بحرانی را به لحاظ آتش سوزی شناسایی کنند و در آن مکان هایی که احتمال بیشتر آتش سوزی وجود دارد، دیده بان قرار دهد که یا حریق اتفاق نیفتد یا در بدو اتفاق مهار شود. در مسائل زیست محیطی اصل بر پیشگیری و اتفاق نیفتادن است.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها وی به مشارکت های مردمی در مهار آتش سوزی اشاره نمود و اظهار داشت: هر ساله تعداد زیادی را تحت پوشش بیمه بی نام قرار می دهیم، تا اگر اتفاقی افتاد، آنها تحت بیمه باشند.

آتش جنگل های "دیل" گچساران خاموش شد
فرماندار شهرستان گچساران از مهار و خاموش شدن اتش جنگلهای "دیل" این شهرستان اطلاع داد.
«علی خوانپایه» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اضافه کرد: بامداد امروز دوشنبه ۱۲ خرداد آتش سوزی جنگلها و مراتع منطقه "دیل" گچساران با تلاش نیروهای مختلف مهار و خاموش شد.
وی اظهارکرد: نیروهای، مردمی، منابع طبیعی، محیط زیست، بسیج و سپاه، هلال احمر، تشکل های مردم نهاد، کوهنوردان، مردم روستاهای گناوه لری، آبریگون و دیل در مهار آتش سوزی کمک کردند.
فرماندار شهرستان گچساران در مورد علت آتش سوزی بیان نمود: علت آتش سوزی مشخص نیست و در حال بررسی است.

مهار ۳ آتش سوزی در جنگل ها و مراتع بهمئی
فرماندار شهرستان بهمئی اظهار داشت: طی ۳ فقره آتش سوزی ۳۰ هکتار از عرصه های جنگلی و مرتعی این شهرستان طعمه حریق شد.
«حکمت الله سنایی» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اضافه کرد: روز یکشنبه ۱۱خبرداد ماه سه فقره آتش سوزی در جنگلها و مراتع ارتفاعات "قلعه نادر"، "تنگ ماغر "و ورودی شهر لیکک رخ داده است.
وی اظهارکرد: آتش سوزی قلعه نادر ساعت ۸ بامداد آغاز و ساعت ۱۲ مهار گشت، آتش سوزی تنگ ماغر ۱۴ شروع و ساعت ۱۷ مهار گشت و ورودی شهر لیکک از سمت بهبهان ساعت ۱۲ شروع و تا ساعت ۱۳ مهار گشت.
فرماندار شهرستان بهمئی تصریح کرد: در این سه آتش سوزی ۳۰ هکتار از گونه های عرصه های جنگلی، و مرتعی از بین رفت البته بیشتر خسارت مرتعی بود.
سنایی خاطرنشان کرد: آتش سوزی ها با کمک نیروهای مردمی، بسیج، نیروهای منابع طبیعی، شهرداری، محیط زیست، فرمانداری، امدادگران جمعیت هلال احمر و مهار و خاموش شدند.
وی با اشاره به اینکه علت آتش سوزی ها هنوز مشخص نمی باشد، افزود: علت آتش سوزی در دست بررسی می باشد.
فرماندار شهرستان بهمئی عنوان کرد: طی یک ماه اخیر حدود ۱۶ مورد آتش سوزی در جنگلها و مراتع و پسماند مزارع این شهرستان رخ داده است که بیشتر موارد پسماند مزارع بوده اند.
سنایی با اشاره به اینکه برای مهار و خاموش کردن آتش سوزی ها بیشتر از شاخه درختان استفاده می شود، تصریح کرد: در جاهایی که امکان حضور خودرو آتش نشانی باشد آتش نشانی کمک می نماید و تعداد کمی دستگاه دمنده داریم.
وی با قدردانی از کسانی که برای مهار آتش تلاش کردند از مردم خواست هنگام حضور در عرصه طبیعت با عنایت به شرایط حساس منطقه و گرمای شدید از روشن آتش خودداری کرده و مراقبت بیشتری داشته باشند تا شاهد آتش سوزی جنگلها و مراتع شهرستان نباشیم.
فرماندار شهرستان بهمئی با اشاره به اینکه احتمال عمدی بودن برخی آتش سوزی ها وجود دارد، بیان نمود: این موارد در حال بررسی هستند و در صورت شناسایی طبق قانون از راه دستگاه قضایی با عاملان آتش سوزی ها برخورد خواهد شد.

آماده باش ستاد مدیریت بحران"دنا" جهت کنترل آتش سوزی جنگل ها
فرماندار شهرستان دنا اظهار داشت: اعضای مدیریت بحران در تابستان گرم پیش رو بر آماده باش کامل باشند.
عبدالحمید پناهی در نشست کار گروه مدیریت بحران شهرستان با اشاره به آتش سوزی های اخیر استان در کهگیلویه و گچساران اضافه کرد: آتش سوزی در جنگلها هشداری بوده که ما باید خویش را برای بیشتر از توان خود آماده نماییم.
وی اظهار نمود: شهرستان دنا دارای طبیعت بکر و درختان بلوط هستند که باید با همه توان حافظ و نگهدار آنها باشیم.
فرماندار شهرستان دنا تصریح کرد: خطاب به بخشداران اظهار داشت: با تشکیل نشست کار گروه مدیریت بحران در بخش ها و ساماندهی دهیاران، نیروهای بسیج مردمی همچون گذشته که در مشارکت کنترل ویروس کرونا سنگ تمام گذاشته، این دفعه هم در این فصل گرما از هرگونه حوادث احتمالی آتش سوزی جلوگیری شود.
به گزارش گل سپید به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان دنا، پناهی خاطرنشان کرد: لزوم دارد با عنایت به کمبود امکانات برای کنترل آتش سوزی جنگلها همه اعضای شورای اداری با تقسیم کاری همه کارکنان و وسایل نقلیه در حالت آماده باش کامل باشند.
گفتنی است که در این جلسه مقرر شد؛ همه اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان دنا آمادگی داشته باشند، در تمام مدت شبانه روز در دسترس باشند، آتش بر در اراضی محدوده منابع طبیعی با کمک تراکتور داران محلی و دهیاران ایجاد شود، به کشاورزان، دامداران در محدوده دشت ها، کوهستان ها سفارش شود تا زمین های کشاورزی خویش را آتش نزنند.

آتش سوزی خائیز کنترل و مهار شده و در مرحله پایش است
معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز کنترل و مهار شده و در مرحله پایش است.
احد جمالی اضافه کرد: آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز در شهرستان کهگیلویه صبح امروز دوشنبه کنترل و مهار شده و در مرحله پایش قرار گرفته است.
وی اظهارکرد: آتش سوزی در منطقه حفاظت شده خائیز کهگیلویه صبح امروز دوشنبه کنترل و مهار شده است و باید مدیریت شود وتا ۴۸ ساعت آینده پایش صورت گیرد.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز بعد از چهار روز متوالی، صبح امروز کنترل و مهار گشت.
جمالی تصریح کرد: این آتش سوزی با تلاش همه جانبه و شبانه روزی نیروهای مردمی، سپاه، ارتش، بسیج، محیط زیست، منابع طبیعی و دیگر دستگاه ها و ادارات کنترل و مهار گشت.
وی افزود: در این آتش سوزی بخش های زیادی از مراتع، جنگل ها و گونه هایی از پرندگان، خزندگان، جوندگان و دیگر جانداران گرفتار خسارت شدند.
به گزارش گل سپید به نقل از روابط عمومی استانداری کهگیلویه و بویراحمد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد بیان نمود: هر چند با وجود گرما و باد شدید و وجود کنده های نیم سوخته احتمال بازگشت آتش وجود دارد این مورد باید طی ۲ روز آینده مدیریت شود و گروه هایی از نیروها همچنان در منطقه برای مقابله با شعله ور شدن مجدد حضور دارند.
منطقه حفاظت شده خائیز با ۳۳ هزار هکتار وسعت در ۱۵ کیلومتری از شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه و هم مرز با شهرستان بهبهان است.

آتش سوزی فعلا مهار شده است
در همین زمینه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد هم از مهار و خاموش شدن آتش سوزی جنگلها و مراتع منطقه حفاظت شده خائیز اطلاع داد.
سید اسد الله هاشمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اضافه کرد: آتش سوزی فعلا مهار شده اما نیروهای مختلف و مردمی همچنان جهت پایش و کنترل دقیق منطقه حضور دارند.
وی اظهارکرد: البته بعد از گذشت ۲۴ ساعت و مطمئن شدن از خاموشی کامل می توانیم بگوییم که آتش سوزی به طور کامل مهار و خاموش شده است.
گفتنی است که آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز کهگیلویه که روز پنجشنبه ۸ خردادماه شروع شده بود بعد از تلاشهای حدود ۸۷ ساعته مهار و خاموش شد.
لازم به ذکر است که الان آتش سوزی جنگلهای منطقه "دیل گچساران همچنان ادامه دارد، پیش از این دو مورد، آتش سوزی دیگری در ارتفاعات کوه خامی گچساران که ۲ خرداد شروع شده بود، رخ داده بود که بعد از ۹۶ ساعت تلاش مهار گشت.
ادامه دارد...


1399/03/12
22:34:42
5.0 / 5
3002
تگهای خبر: آب , آتش سوزی , باد , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه