از ابتدای سال جاری:

بیشتر از 465 هزار مكعب آب در ساوه صرفه جویی شد

بیشتر از 465 هزار مكعب آب در ساوه صرفه جویی شد به گزارش گل سپید مركزی مدیر امور منابع آب ساوه اظهار داشت: در ادامه اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آبی زیرزمینی از آغاز سالجاری تاكنون، ۴۶۵ هزار و ۵۳۹ متر مكعب آب در این شهرستان صرفه جویی شده است.مجید امیرحسینی در گفتگو با ایسنا، به فعالیتهای امور منابع آب در دو بخش مدیریت آب های زیرزمینی و آب های سطحی اشاره نمود و اضافه کرد: صدور مجوز حفر چاه، جابجایی چاه، کف شکنی، لایروبی، حفر چاه جدید و... در جهت عمل به مواد قانونی قانون توزیع عادلانه آب در زمره فعالیتهای امور آب در بخش آب های زیرزمینی است.

وی اجرای تعادل بخشی منابع آبی زیرزمینی را یکی از راهکارهای مهم وزارت نیرو برای نجات آب های زیرزمینی دانست و اضافه کرد: برای اجرای تعادل بخشی منابع آبی زیرزمینی دستورالعمل های هشت گانه ای تدوین و اجرایی می شود که نصب کنتورهای هوشمند برای چاه های کشاورزی، تعدیل دبی مجاز پروانه های بهره برداری که الان در بخش نوبران شروع شده و برای ۱۰۰ حلقه چاه در دشت نوبران هدفگذاری شده است از مفاد مهم این دستورالعمل هشت گانه است.

وی کاهش ۴۰ درصدی دبی پروانه های بهره برداری برای ۱۰۰ حلقه چاه در دشت نوبران را از برنامه های در دست اجرای امور منابع آب شهرستان امسال دانست و اضافه کرد: با ابلاغ دستورالعمل جدید این طرح برای چاههای دشت مرکزی ساوه هم در جهت تعادل منابع آبی زیرزمینی اجرا می گردد.

امیرحسینی از نصب و تجهیز ۲۵ درصد از چاههای کشاورزی شهرستان ساوه به کنتور هوشمند اطلاع داد و اضافه کرد: به کلیه بهره برداران کشاورزی سفارش می شود تا بعد از پیمودن فرآیندهای لازم نسبت به هوشمند سازی کنتورهای چاههای کشاورزی اقدام نمایند و از دولت انتظار می رود با اعمال سیاست های تشویقی در چارچوب اعطای تسهیلات کم بهره و اعتبارات دولتی، بهره برداران را در اجرای این طرح یاری کند.

وی با اشاره به بحرانی بودن وضعیت دشت ساوه و قرار گرفتن آن در وضعیت قرمز متاثر از خشکسالی های چند سال گذشته و کمبود بارش ها، اظهار داشت: نباید اینطور تصور کرد که با دو سال بارندگی مطلوب مشکل کمبود آب شهرستان ساوه که جزو نقاط کم بارش استان مرکزی شمرده می شود برطرف شده است. بر این اساس باید هوشمندسازی کنتورهای چاه های کشاورزی به جد عملیاتی شود تا مانع از اضافه برداشت ها از چاه های کشاورزی شده و از بحرانی شدن بیشتر دشت ساوه جلوگیری شود.

مدیر امور منابع آب ساوه از تعدیل دبی مجاز پروانه های بهره برداری برای ۱۳ حلقه چاه آب کشاورزی در بخش نوبران از آغاز سالجاری تابحال اطلاع داد و اضافه کرد: در سال های گذشته هم طرح تعادل بخشی برای ۵۰ حلقه چاه دیگر این بخش انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: با صدور پروانه و نصب کنتور هوشمند برای ۱۳ حلقه چاه در نوبران در مصرف ۴۶۵ هزار و ۵۳۹ متر مکعب آب صرفه جویی شده و این میزان آب می تواند مصارف ماهانه آب آشامیدنی جمعیتی بالغ بر پنج هزار نفر را تأمین کند. با اجرای کامل این طرح در بخش نوبران و هوشمند سازی ۱۰۰ حلقه چاه هدفگذاری شده در سالجاری، در مجموع، نیاز آب آشامیدنی جمعیت ۲۵ هزار نفری در یک ماه برطرف خواهد شد و به عبارتی دیگر در مصرف آب آشامیدنی ماهانه ۲۵ هزار نفر صرفه جویی خواهد شد.

منبع:

1399/04/18
14:37:46
5.0 / 5
2703
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه