تنها راه نجات پارك ملی قمیشلو تعامل میراث و محیط زیست است

تنها راه نجات پارك ملی قمیشلو تعامل میراث و محیط زیست است به گزارش گل سپید در حالی طی روزهای اخیر سند بخشی از پارك ملی قمیشلو به نام میراث فرهنگی صادر گردیده است كه یك فعال محیط زیست می گوید: هیچ یك از دو دستگاه محیط زیست و میراث فرهنگی نمی توانند به تنهایی از تنوع زیستی كم نظیر پارك ملی قمیشلو و قلعه تاریخی پرارزش موجود در آن حفاظت كنند ازاین رو تنها راه نجات پارك ملی قمیشلو تعامل میراث و محیط زیست است.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، پارک ملی قمیشلو که از آن بعنوان قدیمی ترین منطقه حفاظت شده در جهان یاد می شود، در ۴۵ کیلومتری شمال غرب اصفهان واقع شده است. این پارک ملی از گذشته های دور تابحال از تنوع زیستی بسیار خوبی برخوردار بوده، تاجایی که ظل السلطان - یکی از شاهزاده های قاجار - قمیشلو را بعنوان قرق و شکارگاه اختصاصی اعلام نموده بود. قمیشلو به علت برخورداری از گونه هایی مانند آهو، قوچ و میش، کل و بز و انواع پرندگان و خزندگان گوناگون از سال ۱۳۴۳ تحت حفاظت قرار گرفت و حدود ۱۲ سال پیش به پارک ملی ارتقا پیدا کرد.

هرچند که قمیشلو از سال های گذشته تابحال بعنوان منطقه ای حفاظت شده شناخته می شود، اما وجود قلعه ای تاریخی در آن سبب گشته است که این روزها بین سازمان محیط زیست و میراث فرهنگی بر سر مالکیت آن چالش هایی به وجود آید.

ایرج حشمتی - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان - پیش از این دراین باره به ایسنا اظهار داشته بود: در پارک ملی قمیشلو قلعه ای تاریخی مربوط به دوره قاجاریه وجود دارد. ازاین رو اداره میراث فرهنگی شهرستان تیران بر مبنای ماده ۲۶ آئین نامه اموال دولتی توانسته است برای ۱۸ هکتار از پارک ملی قمیشلو سند مالکیت بگیرد. این درحالیست که سال ها پیش از این سند ۱۲ هکتار از این ۱۸ هکتار برای سازمان حفاظت محیط زیست صادر شده بود.

او همینطور تاکید کرده بود که صدور سند برای میراث فرهنگی کار اشتباهی است چونکه محیط زیست بیشتر از ۲۰ سال است که برای این بخش از منطقه سند مالکیت گرفته است. چنین اقدامی نشان دهنده ناهماهنگی بین دستگاه ها است.

در این باره حشمت الله انتخابی - فعال محیط زیست - در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه قمیشلو پارک ملی است و بالاترین سطح حفاظتی را داراست، اظهار نمود: در مرکز این پارک ملی قلعه ای تاریخی از زمان ظل السلطان - حاکم اصفهان در اواخر دوره قاجار - وجود دارد که اگر واقع در مناطق چهارگانه محیط زیستی نبود میراث فرهنگی موظف به مرمت و حفاظت از آن بود.

وی با اشاره به اینکه واگذاری بخشی از این پارک ملی به وزارت میراث فرهنگی مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت، خاطرنشان کرد: در پارک ملی قمیشلو گونه های مختلفی از حیات وحش همچون قوچ اصفهان وجود دارد که نظارت محیط زیست بر آنها الزامی و از وظایف ذاتی این نهاد است. از طرفی قلعه تاریخی که در این پارک ملی وجود دارد متاسفانه به حال خود رها شده و در اوایل انقلاب صدمه هایی جدی دیده است.

به گفته دبیر شورای هماهنگی سمن های محیط زیستی استان اصفهان پارک ملی قمیشلو و قلعه تاریخی موجود در آن طی پنج دهه گذشته تا امروز تحت نظارت اداره کل محیط زیست بوده است اما باید دقت کنیم که وظیفه محیط زیست مرمت و نگهداری از آثار تاریخی نیست و در عین حال بودجه و تخصص لازم در این حوزه را ندارد.

انتخابی در ادامه تاکید کرد: برای حفاظت پویا از قلعه تاریخی قمیشلو در مرکز پارک ملی ضروری است محیط زیست و میراث فرهنگی با یکدیگر تعامل مؤثر و نزدیک داشته باشند چون که هیچ یک از این دو دستگاه نمی توانند به تنهایی از تنوع زیستی کم نظیر پارک ملی قمیشلو و قلعه تاریخی پرارزش موجود در آن حفاظت کنند.

این فعال محیط زیست در انتها با اشاره به اینکه اجرای طرح های گردشگری منطبق با اصول زیست محیطی یکی از راهکارهای حفاظت پویا است، اظهار داشت: ازاین رو طرح های گردشگری که میراث فرهنگی و گردشگری پیشنهاد داده است باید ضمن تدارک زیرساخت های لازم با همکاری محیط زیست بررسی شود و مورد ارزیابی قرار گیرد.

منبع:

1399/06/14
17:20:22
5.0 / 5
2134
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه