دبیركارگروه ملی غارشناسی خبرداد

افزایش ثبت غارهای منحصر به فرد و حساس بعنوان اثر طبیعی و ملی

افزایش ثبت غارهای منحصر به فرد و حساس بعنوان اثر طبیعی و ملی به گزارش گل سپید مدیر كل دفتر زیستگاهها و امور مناطق محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در آستانه روز ملی غار پاك با شعار حفاظت از تنوع زیستی غارها اظهار داشت: غارهای منحصر به فرد و حساس را بعنوان اثر طبیعی و ملی ثبت می نماییم.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا رضا اقتدار با اشاره به اهمیت زیستگاهی غارها و تنوع زیستی منحصر به فرد آنها اظهار داشت: برمبنای قوانین بالا دستی، حفاظت از تنوع زیستی و زیستگاه ها از وظایف اصلی سازمان حفاظت محیط زیست است.

مدیر کل دفتر زیستگاهها و امور مناطق محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: بر این اساس و با بهره گیری از ظرفیت های قانونی، حفاظت از غارها بعنوان زیستگاههای حساس در دستور کار این دفتر قرار دارد. بطوریکه تابحال هشت غار بعنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده و مورد حفاظت و مدیریت قرار گرفته است. در صدد هستیم با جمع آوری اطلاعات و گزارش های علمی و توجیهی تعداد دیگری از غارهای حساس را با ستاندن موافقت دستگاههای ذی ربط به این لیست اضافه نماییم.


راشین گوهرشاهی - دبیر کارگروه غارشناسی- به مناسبت روز ملی غار پاک اظهار داشت: امسال باتوجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت رعایت پروتکل های حفاظتی جهانی و اهمیت حفظ تنوع زیستی غارها و سلامت غارزیان و غاردوستان، برنامه پاکسازی محیط غارها به سبب منع الزامی ورود افراد به غار تا اختتام دوران کرونا انجام نخواهد شد اما وجود برنامه های جنبی اطلاع رسانی بمنظور ارتقای آگاهی عمومی نسبت به رعایت شرایط این زیستگاههای حساس و زیستمندان باارزش آن در دستور کار است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست او در آخر اشاره کرد: تحقق این مهم، مشارکت تمام طبیعت دوستان و پژوهشگران عرصه غار و محیط زیست ودوستداران کوهستان را طلب می کند تا بر اجتناب از هرگونه ورود غیر حفاظت شده، و اقسام گردشگری در محیط غارها، تحت هر عنوانی تا اختتام کرونا تاکید ورزند.
منبع:

1399/07/02
10:11:16
5.0 / 5
2328
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه