رئیس فراكسیون محیط زیست:

همدستی آلودگی هوا و كروناویروس اقدامی شبیه نسل كشی را ممكن می كند

همدستی آلودگی هوا و كروناویروس اقدامی شبیه نسل كشی را ممكن می كند به گزارش گل سپید رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس اظهار داشت: بررسی ها نشان داد ذرات پی. ام 2.5 كه صدبرابر كوچكتر از قطر موی انسان است و می تواند به كوچكترین مجاری ریه ها نفوذ كنند، به سرعت انتشار ویروس كرونا كمك می نماید. همدستی آلودگی هوا و كروناویروس خسارت جبران ناپذیری به كشور وارد میكند. شاید اقدامی شبیه نسل كشی اتفاق بیفتد.


سمیه رفیعی در گفت و گو با ایسنا در مورد وضعیت آلودگی هوای ایران و اقدامات فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در این زمینه اظهار داشت: ما به وزارت خانه های نفت، صنعت، معدن، تجارت و وزارت کشور و همین طور به رئیس صدا و سیما و رئیس سازمان محیط زیست کشور در مورد آلودگی هوا نامه نوشتیم و در آن راهکارهای کوتاه مدت و طولانی مدت خودرا ارائه کردیم.
رفیعی با اعلان اینکه «آلودگی هوای امسال باید جدی تر گرفته شود» از ۱۴ راهکار کوتاه مدت فراکسیون محیط زیست مجلس آگاهی داد و اظهار داشت: جلوگیری استفاده از سوخت سنگین و مازوت در نیروگاه ها و صنایع، مدیریت مصرف انرژی در خانه ها با کاهش مصرف سوخت گاز و معاینه فنی، نظارت بر کیفیت سوخت تولیدی بنزین در پالایشگاه ها و ارائه گزارش ماهانه و همین طور استاندارد کردن سوخت خودرو تا حد ممکن و استفاده بیشتر از منابع انرژی پاک مانند گاز طبیعی فشرده (CNG)، گاز مایع (LNG) و (LPG) و برق برخی از مهم ترین این راهکارها بوده است.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس در مورد راهکارهای میان مدت این نامه اظهار نمود: استاندارد سازی موتور وسایط نقلیه و موتورهای تولیدی کارخانجات در جهت مصرف سوخت پایین، تامین و تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی، اصلاح عوارض سالیانه خودرو ها باتوجه به مصرف سوخت و تولید آلاینده ها، الزام خودروسازان داخلی به گارانتی مادام العمر تجهیزات کنترل آلودگی در خودرو ها، تهیه برنامه اقدام توسعه خودرو های برقی بویژه تردد موتور برقی در هسته مرکزی شهر و تدوین برنامه اقدام جهت از رده خارج کردن خودرو های فرسوده با اعمال مالیات بیشتر برای وسایل نقلیه با فناوری قدیمی(بالای ۲۰ سال) از راهکارهای میان مدت فراکسیون بوده است.
رفیعی تاکید کرد: بمنظور پیش گیری از آلودگی هوا بیش از اندازه نیازمند تمهیدات اساسی هستیم. علتش هم همزمانی شیوع ویروس کرونا ویروس و این آلودگی در فصل سرد سال است. می طلبد که دستگاه ها با هماهنگی بیشتری کار کنند و در رعایت قانون هوای پاک سهل انگاری نکنند.
این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس اظهار داشت: خیلی از پژوهشگران در فراکسیون محیط زیست، ارتباط بین ذرات معلق و آلاینده ها با سرعت انتشار ویروس کرونا را مطالعه کردند. ما در این جلسات مقالات خارجی را بررسی کردیم. بررسی ها نشان داد که ذرات پی. ام ۲.۵(قطر ذرات PM۲.۵ صدبرابر کوچکتر از قطر موی انسان است تا جایی که می توان حتی به کوچکترین مجاری هوای ریه ها نفوذ کنند) موجود در هوا به سرعت انتشار ویروس کرونا کمک می نماید.
رفیعی افزود: ما با شروع فصول سرد سال، آلودگی هوای بیشتری را تجربه می نماییم. امسال باید این ماجرا را به صورت ویژه مدیریت نماییم. دولت هنور تکالیفش در زمینه حمل و نقل عمومی را به درستی انجام نداده است. در وضعیت فعلی نمی توانیم به مردم بگوییم که با خودروی شخصی خود بیرون نیایند. عمده تمرکز ما باید در منابع ثابت آلاینده باشد. این منابع سهم مشخصی در آلوده کردن هوا دارد و باید مدیریت شود. این مدیریت باید با قاطعیت بیشتر و به صورت ضرب الاجلی اتفاق بیفتد.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس اظهار داشت: به جرأت می توان اظهار داشت که تهران، اصفهان و اراک اوضاع وخیمی دارند و شهرهایی مثل تبریز، مشهد و اهواز هم حال خوبی ندارند. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، وظیفه سنگینی در کم کردن آلودگی هوا دارد. به نظرم، در آگاهی بخشی به مردم کوتاهی می نماییم. صدا و سیما بعنوان رسمی ترین رسانه کشور، تابحال اقدام اساسی برای فرهنگسازی نداشته است. نامه فراکسیون محیط زیست مجلس در مورد آلودگی هوا، می تواند به یک مطالبه عمومی برای بهبود وضعیت شود.
رفیعی در آخر تاکید کرد: فکر می کنم که اگر امسال آلودگی هوا با مدیریت منابع آلاینده کاهش نیابد، همدستی آلودگی هوا و کروناویروس خسارت جبران ناپذیری به کشور وارد میکند. شاید اقدامی شبیه نسل کشی اتفاق بیفتد.
منبع:

1399/08/24
14:19:36
5.0 / 5
1196
تگهای خبر: آب , آلودگی , تردد , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه