جنگل حرا در چنبره بلاتكلیفی

جنگل حرا در چنبره بلاتكلیفی بوشهر جنگل حرّا واقع در بندر دیّر و تالاب مشرف بر آن همچنان در بلاتکلیفی محض قرار دارد و خطر از بین رفتن زیست بوم بی نظیر آن کماکان بعنوان چالش و آزمونی برای نهادهای نظارتی و تصمیم گیر قلمداد می شود.


از یک سو تلاش سرمایه گذاران پروژه پرورش میگو برای تسریع در ساخت جاده دسترسی و آغاز پروژه و از طرفی سردرگمی نهادهای متولی و پاسکاری های مکرر میان نهادهای مسئول در این ماجرا، کار را پیچیده تر از قبل کرده است. فعالان محیط زیست مدت هاست پای کار ایستاده اند و می گویند تا تعیین تکلیف و برچیدن و یا انتقال کامل پروژه به تلاش ها و مطالبه گری خود ادامه می دهند. گروه های فعال در حوزه محیط زیست اعتقاد دارند جانمایی این پروژه در حریم تالاب است و جاده دسترسی به آن هم بر روی بستر مسیل رودخانه دلوار قرار دارد و نابودی تالاب و جنگل در صورت تکمیل پروژه قطعی است.
جنگل حرّا و تالاب بندر دیّر بعنوان یک اکوسیستم باارزش، بستر پرورش گونه های آبزی متنوع و پوشش گیاهی خاصی است که بالاترین میزان جذب کربن را دارد، ازاین رو در جذب آلایندگی های مناطق صنعتی پیرامونی هم می تواند به خوبی عمل کند و نقش حفاظتی داشته باشد و از بین رفتن آن به سود هیچکس نیست.
به گزارش خبرنگار ایسنا بعد از پوشش رسانه ای و انعکاس شرایط پیش آمده در تالاب بردستان-دیّر و اعتراضات گسترده، استقرار و ساخت پروژه پرورش میگو در حریم این تالاب وارد فاز جدیدی شده است.

تشکیل سد انسانی در جنگل حرّا
هفته ی گذشته بعد از درج مصاحبه ای از رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان دیّر و اعلام این خبر که مالک پروژه حکم منع تعقیب و ادامه پروژه ی پرورش میگو را از دادگستری گرفته است فعالان محیط زیست و گروه های حامی محیط زیست از چند شهر استان بوشهر مبادرت به برگزاری تجمعی اعتراضی و تشکیل سد انسانی در محل تالاب دیّر و جنگل حرّا کردند.
این جریان تا آنجا ادامه یافت که واکنش مسؤلان ملی را برانگیخت و منجر به سفر «محمد درویش»، از کنشگران محیط زیستی مطرح ایران به این منطقه گردید. این پژوهشگر و کویرشناس در حاشیه بازدید از تالاب دیّر- بردستان و جنگل های حرا اظهار داشت: «تصویب طرح پرورش لارو میگو در این محدوده تالاب دیّر- بردستان قبل از تعیین رسمی حریم و خط بستر تالاب یک اقدام اشتباه بوده است، متاسفانه تعجیل در تصویب این طرح کاملا مشهود است و منجر به نادیده گرفتن قانون شده که می تواند خسارت های جبران ناپذیری به تاب آوری قلمرو شهرستان دیّر وارد کند. به همین خاطر فعالان محیط زیست کشور نگران این رویه های خطرناک و نتایج بسیار خطرناک تر آن هستند!»
به گفته وی «اگر مقرر است حریم رویشگاه های منحصربه فرد حرّا و تالاب های پرارزش را در کنار سواحل خلیج فارس و دریای عمان نادیده بگیریم، در آینده ای نه چندان دور با وضعیت بسیار وخیم تری مواجه خواهیم شد. بطور قطع چشمه های تولید گرد و خاک بسیار بیشتر و از تنوع زیستی منطقه کاسته شده و زندگی مردم ساکن در این منطقه بسیار دشوارتر می‎شود!»

امیدواریم زمین های اطراف و حریم تالاب خالی شود
عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع ضمن اشاره به عوارض و تبعات طرح پرورش لارو میگو در محدوده تالاب دیّر- بردستان به ایسنا اظهار داشت: «متأسفانه محل قرارگیری این پروژه جایی است که نظام آب شناختی جنگل و تالاب را تحت تاثیر قرار می دهد و همین مبحث اعتراض متخصصان و فعالین محیط زیست را هم به دنبال داشته است.»

درویش ضمن اشاره به جلسات فشرده ای که با مسئولین استانی و کشوری دستگاههای مرتبط داشته است، اضافه کرد: «جلساتی با مردم و شورای شهر دیّر داشتیم و تصمیم بر این شد که زمین معوضی در اختیار سرمایه گذار پروژه پرورش میگو قرار داده شده و ضرر و زیان وی هم جبران شود. امیدواریم زمین های اطراف و حریم تالاب خالی شود و از این بعد از هرگونه صدمه مصون باشد.»

سابقه ای از درخواست و یا اعلام موافقت وجود ندارد
وی افزود: «خوشبختانه رایزنی های صورت گرفته منجر به ارسال نامه ای از سوی دکتر منصور، معاون وزیر جهاد کشاورزی به مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر و صدور دستوراتی در این خصوص شده است.»
به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در این نامه بر حفاظت از جنگل های حرا واقع در «بندر دیر» بعنوان منابع پرارزش طبیعی تاکید کرده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها در این نامه آورده است: «تمامی عرصه های جنگلی کشور به صورت عام و جنگل های منحصر به فرد حرّا به صورت خاص، غیر قابل واگذاری به اشخاص حقیقی و حقوقی هستند و همواره تحت تملک دولت و مدیریت این سازمان قرار دارد و به باعث قوانین و مقررات موجود تغییر کاربری این جنگل ها ممنوع می باشد. انجام فعالیت عمومی و عمرانی دولتی از قبیل جاده، خط لوله نفت، گاز، آب و... مستلزم دریافت نظر سازمان حفاظت محیط زیست و ایضا موافقت این سازمان و منوط به عدم ورود خسارت و یا جبران آن خواهد بود و تابحال هیچگونه سابقه ای از درخواست و یا اعلام موافقت سازمان در این خصوص وجود ندارد.»
منصور در انتها این نامه که خطاب به غلامرضا منتظری، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر بوده تاکید کرده «مقتضی است با مراقبت و دقت نظر، از هرگونه تخریب و تصرف عرصه های جنگلی و هم اقداماتی که منجر به صدمه غیر قابل جبران به جنگل های حرّا می شود جلوگیری و نتیجه اقدامات را به این سازمان گزارش کنید.»

زمین واگذار شده و جاده دسترسی آن تداخلی با رویشگاه ندارد!
از طرفی غلامرضا منتظری، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر در اینباره به ایسنا اظهار داشت: «رویشگاه جنگلی حرّا در محدوده ای به وسعت ۱۰ هکتار جزو ذخیره گاه های طبیعی استان به حساب می آید و بعنوان محل رویش گونه ماندابی و شوری زی حرّا از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.»

وی با اشاره به اینکه حفظ و حراست از جنگل حرّا بر عهده سازمان منابع طبیعی است، می افزاید: «اخیراً در مجاورت این رویشگاه محدوده ای به وسعت ۲ هکتار از راه اداره راه و شهرسازی برای تکثیر لارو میگو به بخش خصوصی واگذار شده است؛ زمین واگذار شده و جاده دسترسی در ارتباط با آن در اراضی تحت مالکیت راه و شهرسازی است و از راه آن اداره واگذار شده است که البته تداخلی با رویشگاه ندارد!»


اقدامات قانونی در صورت تاثیر منفی پروژه بر جنگل حرّا
این مسئول ضمن اشاره به این نکته که به علت قرارگیری پروژه در مجاورت رویشگاه در حال بررسی هستیم، تاکید می کند: «پیرو دستور اکید دکتر منصور، معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری، پیگیری ها و بررسی های لازم صورت می گیرد و چنانچه این پروژه تاثیر منفی بر جنگل حرّا داشته باشد اقدامات قانونی به عمل خواهیم آورد.»
مدیرکل منابع طبیعی بوشهر تاکید کرد: «هرگونه اقدام مقتضی با هماهنگی سایر دستگاههای مرتبط نظیر سازمان حفاظت از محیط زیست، شرکت آب منطقه ای و اداره کل راه و شهرسازی و سایر مراجع قانونی صورت خواهد گرفت.»
این در شرایطی است که برخی مسؤلان شهرستان همچون امام جمعه بندر دیّر و فرماندار این شهرستان خواهان شفاف سازی از جانب دستگاههای صادرکننده مجوز این پروژه بوده اند و فعالان و علاقه مندان به محیط زیست هم تصمیم دارند تا حصول نتیجه قطعی و لغو مجوزها همچنان به اعتراضات و پیگیری های خود در جهت حفظ محیط زیست و جنگل حرّا ادامه دهند.

فعالان محیط زیست دغدغه های متفاوتی دارند
«راضیه اشعثی»، پژوهشگر و فعال محیط زیستی در گفتگو با ایسنا جامعه جنگلی حرای دیر را ذخیره گاه بیوسفری این سرزمین توصیف کرده و می افزاید: «فعالان محیط زیست منابع انسانی ما هستند و در شرایط وانفسایی که همه دغدغه آب و نان دارند، متفاوت می اندیشند و دغدغه های متفاوتی دارند. پس باید به احساس مقدس و حس مسئولیت اجتماعی فعالان این عرصه احترام گذاشت.»
وی تصریح کرد: «چندین و چند ماه است که دلسوزان شهرستان دیّر در تلاش هستند تا بگویند درختان حرّای تالاب بردستان متعلق به عموم مردم است و جانمایی پروژه ی تکثیر لارو میگو در محدوده رویشگاه حرا مناسب نمی باشد. خیلی از این افراد در حوزه محیط زیست متخصص و کارشناس هستند و باید خواست آنان در مسائل محیط زیستی بعنوان ذینفعان جامعه محلی مورد توجه قرار گیرد»
این فعال محیط زیست با بیان بعضی از دغدغه های جامعه محلی می افزاید: «متأسفانه مردم و دلسوزان محیط زیست پس از صدور مجوزها و اجرای کار روی زمین توسط سرمایه گذار آگاه می شوند و در ابتدای سیکل مردم در جریان جزئیات مجوزهای کسب شده از جانب ادارات مرتبط قرار نمی گیرند. در این میان همه زیان می بینند، وقت و انرژی زیادی هدر می رود و متاسفانه کار در پیچ و خم های اداری سخت و تناقض و تقابل با مردم و جامعه گیر می کند.»


سازمان های مسئول توپ را در زمین یکدیگر می اندازند
اشعثی افزود: «محیط زیست می گوید هنوز تالاب ثبت نشده و امکان تغییر کاربری وجود دارد. از شرکت آب منطقه ای استعلام کرده ایم و به ما پاسخی داده نشده است، این شرکت تعیین حریم نکرده و باید پاسخگو باشد. اداره راه و شهرسازی می گوید در حوزه شهر دیّر است. شهرداری می گوید برای توسعه شهر به این اراضی نیاز داریم. محیط زیست بعنوان متولی تالاب می گوید ما مجوز نداده ایم و بر مبنای کمیسیون ماده۱۱ قانون هوای پاک سرمایه گذار مجوز دریافت کرده است. اداره منابع طبیعی تا همین اواخر سکوت اختیار کرده بود در حالیکه درختان منحصر به فرد حرّا منابع ملی ما هستند. متاسفانه سازمان های مسئول به جای پذیرش مسئولیت توپ را در زمین یکدیگر می اندازند.»
وی تصریح کرد: «سوال اینجاست اگر تخلفی در صدور مجوز تکثیر لارو در محل رویش حرّاهای خور بردستان-دیّر رخ داده چه کسی پاسخگو است؟ در این خصوص و همینطور ابهامات دیگر پروژه ها و طرح های ناقض محیط زیست باید شفاف سازی شود؛ این کمترین انتظار مردم است که باید به آن پاسخ داده شود.»

جنگل حرّا قربانی است
به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، جنگل های حاره ای یا گرمسیری از با ارزش مندترین اکوسیستم های ایران و جهان هستند که با توسعه و کاشت این درختان و با عنایت به توان جذب بالای آلایندگی های صنایع می توانند تا حد زیادی در زمینه کاهش آلودگی و همینطور زیست پالایی آب و تنوع زیستی پرندگان، کاهش جمعیت آفات و خسارات اراضی کشاورزی به منطقه کمک کنند.
اما امروز جنگل حرّا بندر دیّر در گیرودار قوانین و سردرگمی نهادهای مسئول در حال قربانی شدن است. نقص یا ایراد قوانین در کنار نبود تعریف مناسب و جامعی از منابع طبیعی و زیستی که متضمن حیات محیط زیست ما باشد دست به دست هم داده تا با نادیده گرفتن حقوق اجتماعی و زیستی نسل های آینده تیشه به ریشه ی زیست بوم نواحی ارزشمندی چون جنگل های حرّا زده شود...
گزارش از: «حیدر کاشف»، خبرنگار ایسنا بوشهر
منبع:

1399/11/01
12:46:11
0.0 / 5
1085
تگهای خبر: آب , آلودگی , اكوسیستم , باد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه