جوكار:

اقدام اساسی برای كنترل آلودگی هوا صورت نگرفته است

اقدام اساسی برای كنترل آلودگی هوا صورت نگرفته است گل سپید: رئیس کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها اصرار کرد که متاسفانه در نگاه دستگاه های نظارتی بحث کنترل آلودگی هوا دورمانده و ما هیچ گاه به دنبال آن نبودیم که نقشه راه خودرا تغییر داده و مسیر توسعه را به شکلی طی نماییم که کمتر گرفتار این معضل شویم.


محمد صالح جوکار در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر ضرورت اهتمام تمام بخش ها برای کنترل آلودگی هوا در سطح کشور، بیان کرد: در بحث کنترل آلودگی هوا یک نکته اساسی وجود دارد و آن این است که ما توجه کافی به علل و عوامل اصلی آلایندگی نمی نماییم. متاسفانه بسیاری از وقت ها به صورت عادی و طبیعی با موضوع آلودگی هوا برخورد کرده و به دنبال پیگیری عوامل موثر و رفع آن ها نیستیم.
ایشان سپس اظهار نمود: متاسفانه با وجود اینکه سالانه این معضل هزینه زیادی را بر دوش کشور گذاشته و حتی قسمتی از بودجه برای حل این معضل اختصاص می یابد، اما از آنجائیکه کار علمی و کارشناسی در این عرصه صورت نمی گیرد ما در کنترل آن چندان موفق نیستیم. متاسفانه از دید دستگاه های نظارتی که در این بخش باید به خوبی عمل کنند، بحث آلایندگی دورمانده و بطور کلی نظامات قابل قبولی در بحث کنترل آلودگی هوا نداریم.
جوکار در ادامه با اشاره به تمام جهات موثر در بحث آلودگی هوا، بیان کرد: صنعت خودروسازی و مابقی صنایع، نوع توسعه ای که ما امروز در کلانشهرها دنبال می نماییم و نقشه راهی که از قبل طراحی شده همچون عواملی هستند که در آلودگی هوا نقش موثری دارند. متاسفانه نوع خودروهایی که تولید می نماییم میزان آلایندگی بالایی داشته و هیچ گاه به دنبال آن نبودیم که نقشه راه خودرا تغییر داده و مسیر توسعه را به شکلی طی نماییم که کمتر گرفتار این معضل شویم.
نماینده مردم یزد در مجلس اشاره کرد: واقعیت این است که در صنعت خودروسازی به استانداردهای لازم جهت تولید خودرو توجه نشده و بیشتر به دنبال این بودیم که از نظر کمی تولید انبوه داشته باشیم تا از نظر کیفیت خودرویی در سطح استانداردهای جهانی تولید نماییم. همه این عوامل دست به دست هم داده و امروز کشور را گرفتار مشکل کرده است.
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور ور شوراها در ادامه با اعلان اینکه بحث آلودگی هوا هرساله هزینه بالایی را بر دوش مردم و دولت می گذارد، اشاره کرد: می توان اظهار داشت که ما بحث توسعه را ترجیح داده و آنطور که باید و شاید در کنار توسعه به بحث سلامت مردم توجه نداریم. گاهی برای ایجاد اشتغال دست به یکسری اقدامات زود بازده زده ولی به نتایج آن توجهی نداریم. هر پروژه ما باید یکسری پیوست های محیط زیستی داشته باشد و اینکه در این پیوست میزان صدمه ای که هر فعالیت به محیط زیست وارد می کند، ذکر شود تا بررسی شود با قرار گرفتن آن در فرمول هزینه و فایده، اجرای آن پروژه یا فعالیت، مفید هست یا نه.
جوکار در آخر اضافه کرد: ما با اجرای تعدادی از پروژه ها و فعالیت ها یکسری فوایدی را برای خودمان حاصل می نماییم اما بیشتر از فوایدی که حاصل می شود، هزینه های ما افزایش می یابد که قابل قبول نیست. در سیاست های بالادستی و سیاست های کلان محیط زیستی، موارد خوبی برای کنترل آلودگی هوا پیش بینی شده است و قوانین خوبی در این عرصه نیز داریم اما متاسفانه در طول این سال ها قوانین اجرائی نشده است. شاید اگر توجه بیشتری به اجرای کامل قوانین داشتیم و نگاه جامع تری به این مسئله می کردیم، امروز کمتر در این عرصه با مشکل روبه رو بودیم.
منبع:

1399/11/04
15:43:56
0.0 / 5
1287
تگهای خبر: آلودگی , دستگاه , دما , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه