چالش های خلیج فارس از گرمایش جهانی تا هایپوكسی

چالش های خلیج فارس از گرمایش جهانی تا هایپوكسی به گزارش گل سپید بوشهر رئیس مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس بوشهر اظهار داشت: در سطح بین المللی با چالش های مختلفی همچون گرمایش جهانی که خلیج فارس هم تحت تأثیر آن قرار گرفته مواجه هستیم، همینطور پدیده پیدایش مناطق مرده و یا هایپوکسی و کم اکسیژن در اقیانوس ها. در زمینه های مختلف تحقیقات بسیار مهمی انجام شده که این یافته ها می تواند در بحث آبزی پروری به مزارع پرورش ماهی و میگو کمک زیادی کند.


مریم قائمی در نشست انعقاد تفاهم نامه بین مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس و جهاددانشگاهی استان بوشهر اظهار داشت: در بحث شکوفایی جلبکی مضر که صنایع آبزی پروری، نیروگاه اتمی و سازمان بنادر را درگیر کرده است در موارد مختلف آن امکان همکاری وجود دارد. یکی از اقدامات خوب، فعالیتهای علمی و پژوهشی مشترک است که می تواند به اجرای بهتر و پیشبرد پروژه های مرتبط کمک نماید و برای ما سبب افتخار است که در حوزه های تخصصی، فنی، آموزشی و ترویجی از ظرفیت های طرفین استفاده گردد.
وی افزود: یکی از مسائل امنیتی عمده در سطوح مدیریتی این است که متاسفانه سواد دریایی مدیران ما مناسب نمی باشد، با این که یک استان دریایی هستیم و مرز دریایی پهناوری با خلیج فارس داریم اما مدیران و عامه مردم در این حوزه ضعیف هستند و نقش ما آموزش و ترویج این سواد در بین مدیران و عامه مردم است.
عضو هیأت علمی گروه علوم زیستی دریا در پژوهشکده علوم دریایی اظهار داشت: آلودگی های دریا و زباله های پلاستیکی همچون مسائل مهم و بحران های حال حاضر کشور هستند که توسط مردم و جوامع صیادی اتفاق می افتد. در این خصوص احتیاج به آموزش وجود دارد اما گویی آموزش وپرورش اهمیت زیادی به این امر نشان نمی دهد و حتی به نامه های ما در این خصوص هیچ پاسخی داده نمی گردد. در مورد وبینارها و برنامه های آموزشی تخصصی که در نظر می گیریم از استان های شمالی تعداد زیادی متقاضی داریم اما در استان بوشهر تمایل زیادی وجود ندارد.
قائمی خاطرنشان کرد: این دوره ها برای معلمان و جهت انتقال دانش به جامعه هدف دانش آموزی است که در استان های شمالی با وجود ۲۰۰ نفر ظرفیت پیشبینی شده حتی تا ۸۰۰ نفر هم متقاضی وجود دارد اما از استان بوشهر جهت شرکت در این دوره ها متقاضی زیادی نداریم، در حالیکه این مورد بسیار مهم می باشد.
رئیس مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس اظهار داشت: در جهت آموزش و پرورش افراد و همینطور ارتقاء سواد علمی مدیران در حوزه دریایی و دانش آموزان در مدارس که در واقع جامعه هدف ما هستند باید برنامه ریزی صورت بگیرد.
وی تصریح کرد: امیدوارم در استان بوشهر در جهت پیشبرد اهداف این تفاهم نامه میان جهاد دانشگاهی و پژوهشگاه عمل شود و حداقل بخش کوچکی از مسائل و مشکلات استان را حل نماییم و بتوانیم دستاوردهای بزرگ و قابل توجهی در زمینه آموزش و پژوهش داشته باشیم.
منبع:

1399/11/04
22:23:43
0.0 / 5
1187
تگهای خبر: آب , آلودگی , بحران , پلاستیك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه