ازدیاد آهو برای فرودگاه كیش مشكل ساز شده است

ازدیاد آهو برای فرودگاه كیش مشكل ساز شده است به گزارش گل سپید مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: با سرشماری های انجام شده در جزایر خارک و کیش از آهوان این جزایر و با عنایت به جمعیت مازاد این گونه در این زیستگاه ها و برای پیشگیری از صدمه به اکوسیستم و از بین رفتن پوشش گیاهی، سرریز جمعیت آهوان این جزایر به برخی از مراکز مجاز تکثیر و پرورش در سطح کشور منتقل می شود.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا شهاب الدین منتظمی گفت: این مورد بعد از اعلام آمار سرشماری های انجام پذیرفته مورد بررسی قرار گرفته و مقرر است به منظور پیشگیری از بروز تلفات آهو در زیستگاه های این استان ها اجرایی شود چونکه الان جمعیت آهو در این جزایر بیش از اندازه ظرفیت مراتع آن است و فقر پوشش گیاهی روز به روز تشدید می شود.

وی افزود: شرایط اقلیمی، کمبود میزان بارندگی و نامناسب بودن زمان بارش های صورت گرفته در مناطق سبب کاهش تولیدات علوفه ای خوش خوراک آهوان شده است و همین مساله می تواند در تابستان سال آینده، آهوان را با مشکل تغذیه و بیماری مواجه سازد ازاین رو پیشنهاد شده با عنایت به وجود مراکز تکثیر و پرورش مجاز در کشور این سرریز جمعیت به این مراکز منتقل شود.

منتظمی افزود: صدمه های ناشی از افزایش تراکم جمعیت و احتمال بروز بیماری در آینده در هر یک از این جمعیت ها می تواند به تلفات سنگینی منجر شود.

وی در ادامه اظهار داشت: هم اکنون ازدیاد آهو در جزیره کیش سبب بروز مشکلاتی در فرودگاه کیش شده است. در چنین شرایطی احتیاج به برنامه ریزی و جابجایی فوری جمعیت این گونه در جزیره کیش احساس می شود.

منتظمی با اشاره به اینکه هفت مورد تلفات جبیر در چند روز گذشته در جزیره هنگام استان هرمزگان مشاهده شده است، اظهارکرد: با حضور و بازدید کارشناسان این دفتر و دامپزشکی استان هرمزگان، از لاشه ها نمونه برداری شده است. علت مرگ این جبیرها فقر غذایی به علت کاهش نزولات جوی و نبود علوفه مناسب تشخیص داده شد که در حال برنامه ریزی و بررسی بیشتر برای رفع مشکل جبیرهای این جزیره هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: علاوه بر حفاظت حیات وحش، پیشگیری از درون آمیزی جمعیت ها و تحقیق و پژوهش در این خصوص از دیگر اهداف انتقال جمعیت مازاد آهو به مراکزتکثیر وپرورش است و با ایجاد یک بانک ذخیره ژنی از این گونه و انجام مطالعات علمی، فرصت ارزشمند ای برای دانشجویان و محققان به وجود می آید.

منبع:

1399/11/11
21:40:54
0.0 / 5
1202
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه