كم بارشی فراگیر در ایران

كم بارشی فراگیر در ایران بارش ها در کشور از آغاز مهرماه تابحال حدود ۳۰ درصد کمتر از نرمال بوده است همینطور میزان نزولات جوی از آغاز سال آبی زراعی (مهرماه) تابحال در تمامی استان ها به جز چهار استان کمتر از میانگین دراز مدت گزارش شده است.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، براساس آخرین اطلاعات مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از مهرماه تابحال در کل کشور ۸۲ میلیمتر بارش داشته ایم که این میزان نسبت به میانگین دراز مدت کشور حدود ۳۰ درصد کمتر گزارش شده است.

از سویی دیگر بارش ها در ایران نسبت به سال قبل هم ۴۰ درصد کمتر شده است و تمامی استان ها به جز چهار استان اردبیل، البرز، تهران و قم با کم بارشی مواجه اند.

بر اساس این اطلاعات، بارش ها در سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان به ترتیب ۸۹.۵ درصد، ۸۹ درصد و ۶۲ درصد کمتر از میانگین دراز مدت است ازاین رو این استان ها در شرایط کم بارشی شدید قرار دارند.

از سویی دیگر بارش ها از آغاز مهر ماه تابحال در دو استان پربارش گیلان و مازندران هم به ترتیب حدود ۱۷.۵ درصد و ۲۳ درصد کمتر از میانگین دراز مدت گزارش شده است.

احد وظیفه - رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی - پیش از این در گفت و گویی با ایسنا با اشاره به اینکه طی سال آبی جاری کم بارشی فراگیر و خشکسالی گسترده در ایران دور از انتظار نیست، گفته بود که در بیشتر استان های کشور در جنوب، جنوب شرق، جنوب غرب و شرق این شرایط محسوس خواهد بود حتی برای استان های شمالی کشور بخصوص گلستان هم وضعیت خوبی پیشبینی نمی گردد.

به گفته وظیفه بر مبنای مدلهای اقلیمی پیشبینی می شود که تا آخر سال آبی با خشکسالی متوسط و شدید در کشور مواجه باشیم ازاین رو انتظار می رود که دستگاههای متولی بخصوص وزارت نیرو برای ذخیره آب در کشور و مدیریت بهینه آن برنامه ریزی کنند.

منبع:

1399/11/23
22:57:58
0.0 / 5
936
تگهای خبر: آب , بارش , بحران , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه