اداره كل محیط زیست قم اعلام كرد

ساخت باغ پرندگان در قم بدون ملاحظات زیست محیطی قابل پذیرش نمی باشد

ساخت باغ پرندگان در قم بدون ملاحظات زیست محیطی قابل پذیرش نمی باشد گل سپید: قم اداره کل میحط زیست استان قم نسبت به حواشی اخیر در رابطه با باغ پرندگان قم واکنش نشان داد.


به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، در ارتباط با تلف شدن و معدوم کردن 692 پرنده وحشی باارزش در باغ پرندگان بر اثر شیوع آنفولانزای پرندگان، اطلاعیه ای به شرح زیر صادر کرد:
شیوع آنفولانزای پرندگان در باغ پرندگان شهر مقدس قم و تلف شدن و معدوم کردن تعداد 692 پرنده وحشی ارزشمند، اتفاق بسیار ناگوار زیست محیطی است که احساسات عموم مردم و دوستداران طبیعت و محیط زیست را به شدت جریحه دار کرده و بدون تردید نرمال سازی آن بوسیله جنجال رسانه ای و متهم ساختن دیگران، قابل توجیه و چشم پوشی نیست.
به همین دلیل نکاتی به شرح زیر جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع همشهریان محترم می رسد؛ با این وجود امیدواریم توجه، تعهد و دغدغه مندی همه مردم و مسؤولان نسبت به رعایت قوانین و ضوابط زیست محیطی در تمامی بخش ها، از بروز چنین لطمه ها و فجایعی که امنیت روانی و سلامت عمومی جامعه را با مخاطره مواجه می کند، جلوگیری نماید.
1ـ فعالیت عمرانی پروژه «باغ پرندگان» در محل فعلی در حالی شروع شد که هیچ نوع طرح توجیهی زیست محیطی از طرف شهرداری محترم کلانشهر قم ارائه نشده بود و مجوز تأسیس از این اداره کل را نیز دریافت نکرده بودند. بعد از اطلاع اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، این مساله بلافاصله در دستور کار قرار گرفت و مدیرکل و کارشناسان این اداره کل در بهمن ماه سال 1397 از محل پروژه بازدید بعمل آوردند.
2ـ برمبنای قوانین و ضوابط، راه اندازی هرگونه فعالیت صنعتی، معدنی، کشاورزی و خدماتی، نیازمند استعلام از ارگان ها و نهادهای مختلف همچون اداره کل حفاظت محیط زیست است، خصوصاً اگر در حوزه حیات وحش باشد، اما متأسفانه ساخت و ساز قفس ها و حوضچه ها و دیگر کارهای عمرانی در باغ پرندگان، با صرف میلیاردها تومان بدون ارائه طرح توجیهی زیست محیطی و ستاندن مجوزهای لازم و موافقت اصولی از این اداره کل شروع شد.
3ـ باتوجه به حساسیت بسیار زیاد موضوع باغ پرندگان و نگهداری از پرندگان وحشی باارزش در چنین فضاهای در دسترس عموم مردم، اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم بیشتر از درخواست کننده طرح یعنی شهرداری قم، موضوع طرح توجیهی زیست محیطی این باغ را پیگیری می کرد، اما پاسخ های کامل و لازم را دریافت نکرده و همیشه ایرادات و نقصها پروژه را به شهرداری محترم گوشزد می نمود.
4ـ در آبان ماه سال جاری اداره کل دامپزشکی استان قم مجوز موقت سه ماهه را برای باغ پرندگان صادر کرد و قبل از آن نیز 10 مورد از نقصها و ایرادات پروژه را به شهرداری قم متذکر شده بود. اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم نیز برای مساعدت و تسهیل در امور، موافقت اصولی و تأسیس موقت سه ماهه را با ذکر نقصها طرح برای باغ پرندگان صادر کرد، اما تا کنون هیچ نوع مجوز بهره برداری برای این پروژه صادر نشده است.
5ـ متأسفانه طی سه ماه مذکور که شهرداری و بهره بردار محترم می بایست به رفع ایرادات باغ پرندگان مبادرت می کردند، برخی نقصها پروژه همچون تکمیل طرح توجیهی زیست محیطی، تامین ایمنی و بهداشت حوضچه ها و از همه مهمتر ایجاد سیستم جمع آوری و تصفیه فاضلاب باغ پرندگان برطرف نشده و کارشناس فنی و بهره بردار این مجموعه نیز هیچ نوع گزارشی از روند فعالیت ها و جابجایی پرندگان برای این اداره کل ارسال نکرده اند.
در آخر ضمن ابراز تأسف به جهت وقوع چنین حادثه تلخ زیست محیطی، خاطرنشان می شود بیان دو سه هزار تلفات و معدوم سازی پرندگان در باغ پرندگان از طرف دکتر موسوی مشکینی مدیرکل محترم حفاظت محیط زیست استان قم، اشاره ای به ظرفیت نگهداری این مجموعه بوده و در تمام مصاحبه های رسانه ای بعد از آن، تصحیح شده است، اما متأسفانه این مسأله دستاویزی برای پاک کردن صورت مسأله در بین برخی رسانه ها شده است که حقیقتا جای تأسف دارد.
منبع:

1399/12/01
13:49:50
0.0 / 5
975
تگهای خبر: آب , باد , باغ , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه