رهنما خبر داد

رونمایی از فاز دوم سامانه نسل چهارم پیشبینی و اخطار سیل كشور

رونمایی از فاز دوم سامانه نسل چهارم پیشبینی و اخطار سیل كشور به گزارش گل سپید رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور از بهره برداری آزمایشی سامانه پیشبینی و اخطار سیل در کل کشور اطلاع داد.


به گزارش گل سپید به نقل از مهر، مهدی رهنما اظهار داشت: سازمان هواشناسی کشور بر اساس وظایف ذاتی و به منظور ارتقا کیفیت پشتیبانی و بیش آگاهی سیل، طراحی و توسعه سامانه نرم افزاری پیشبینی و اخطار سیل نسل چهارم را به پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور محول نمود. این سامانه می تواند حداقل سه تا چهار روز پیش از زمان رخداد سیل، امکان وقوع و مشخصه های سیل آتی را که شامل تمامی مشخصه های مورد نیاز مدیریت و اخطار سیل می باشد، پیشبینی، به روز رسانی و تدقیق نماید. وی مهم ترین مشخصات خروجی این سامانه که توسط پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور طراحی و ساخته شده است را پیشبینی هیدروگراف سیل برای نقاط کنترل مشخصی از حوضه که بر مبنای آن مکان و زمان وقوع سیل، دبی حداکثر سیل، حجم سیلاب ۵ و ۱۰ روزه در حوضه را در اختیار قرار می دهد، عنوان نمود. رهنما افزود: امکان پیشبینی برف و یخبندان هم از دیگر قابلیت های این سامانه است، به نحوی که پیشبینی های این بخش از سامانه با هدف برنامه ریزی به منظور به کارگیری تجهیزات و آمادگی برای مقابله با برف و یخبندان در سطح بزرگراه ها، جاده ها و معابر کل کشور از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد و می توان در مرحله بعدی به توسعه و بست آن به کل کشور اهتمام ورزید. وی افزود: با بهره برداری از سامانه های پیشبینی و اخطار سیل که حقیقتاً یکی از مشغله های اساسی کل نظام حاکمیتی می باشد و با در نظر گرفتن همین مساله با ابلاغ دستور شخص معاون اول محترم رئیس جمهور به کلیه سازمان ها پیرامون همکاری مطلوب با پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور در جهت ایجاد این سامانه، می توان با برنامه ریزی مناسب در بخش پیشگیری و مقابله، از بروز خسارت های اقتصادی و اجتماعی در شرایط بحران های ناشی از حوادث طبیعی تا حد زیادی جلوگیری کرد و میزان تاب آوری در مقابل مخاطرات جوی را در سطح کل کشور افزایش داد.

رهنما در انتها از زحمات همکاران پژوهشی مجموعه پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور در جهت طراحی و مدیریت راه اندازی این سامانه تقدیر و تشکر نمود.

1399/12/01
23:56:06
0.0 / 5
1165
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه