معاون اداره كل حفاظت محیط زیست اصفهان:

600 راس كل و بز در پارك ملی كلاه قاضی تلف شد

600 راس كل و بز در پارك ملی كلاه قاضی تلف شد گل سپید: معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان از تلف شدن حدود 600 راس کَل و بز بر اثر طاعون در پارک ملی کلاه قاضی آگاهی داد.حسین اکبری در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: بر پایه آخرین پایش ها نزدیک به ۶۰۰ رأس کَل و بز در پارک ملی کلاه قاضی بر اثر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr) در یک سال و نیم گذشته تلف شدند.
وی اضافه کرد: شیوع این بیماری الان در منطقه کاهش یافته اما هنوز بطور کامل مهار نشده است و موارد اندکی از تلفات نیز وجود دارد.
معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اشاره کرد: تمهیدات و اقدامات بهداشتی و حفاظتی از طرف محیط بانان منطقه و همیاری دوستداران محیط زیست سبب شد که این بیماری کنترل و تلفات آن بطور بارزی کاسته شود.
اکبری اظهار داشت: امید است سیر نزولی تلفات بیماری ادامه یابد و طاعون در سطح منطقه کلاه قاضی به زودی مهار شود، ضمن اینکه جمعیت کَل و بز منطقه که در یک سال و نیم گذشته درگیر بیماری بودند الان بسیار قوی تر و در مقابل بیماری مقاوم شدند.
کاهش ۷۰۰ راسی وحوش در کلاه قاضی
وی گفت: بااینکه وضعیت زاد و ولد حیوانات در پارک ملی کلاه قاضی رضایت بخش است با توجه به این جمعیت وحوش کلاه قاضی امسال نسبت به سال ۹۸ حدود ۷۰۰ رأس کمتر شده اما این آمار نیز تقریبی است.
اکبری اشاره کرد: با توجه به این که منطقه کلاه قاضی کوهستانی و صعب العبور است و کل و بز نیز در ارتفاعات زندگی می کند بدین جهت برآورد آمار جمعیتی که اعلام می شود تقریبی و نزدیک به واقعیت است.
بیماری Peste-des-petits-ruminants یا طاعون نشخوارکنندگان کوچک (طاعون بزی) یک بیماری ویروسی مسری و بسیار خطرناکست که بطور عمده گوسفند و بز اهلی و وحشی به آن مبتلا می شوند.
این بیماری بومی ایران است و گاهی بین حیواناتی مانند کَل و بز و دام های اهلی مثل گوسفند مشاهده می شود.
از علایم این بیماری تب، ترشحات چشم و بینی، التهاب و جراحات دهانی، اختلال تنفسی و سرفه، ذات الریه، التهاب روده ها و اسهال است که در نهایت منجر به مرگ حیوان می شود.
این بیماری تنها بوسیله دام اهلی به نشخوارکنندگان وحشی به خصوص کل و بز منتقل می شود. طاعون نشخوارکنندگان کوچک در دام اهلی با روش واکسیناسیون، قرنطینه، معدوم سازی دام های آلوده و گاهی معدوم سازی تمام دام های یک گله کنترل می شود اما به سبب امکان پذیر نبودن زنده گیری و واکسیناسیون جانوران وحشی، درمان این بیماری در حیات وحش در عمل میسر نیست.
بهترین روش پیش گیری از بروز این بیماری در حیات وحش، جلوگیری از ورود دام اهلی به مناطق حفاظت شده و زیستگاه های حیات وحش و واکسیناسیون دام های اهلی در حاشیه زیستگاه هاست. موارد ابتلاء به طاعون نشخوار کنندگان کوچک در میان وحوش پارک ملی کلاه قاضی اصفهان از تابستان ۹۸ مشاهده شد.
وجود دام های اهلی کوچرو عامل شیوع طاعون در کلاه قاضی
شهرام موحدی مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان نیز یکی از دلیلهای بروز طاعون بین وحوش پارک ملی کلاه قاضی را وجود دام های اهلی کوچرو دانست که انتشار ترشحات دهان دام های آلوده هنگام آب خوردن در آبشخورها سبب بیماری دام های وحشی این منطقه شده است.
بیماری ویروسی طاعون نشخوارکنندگان کوچک(ppr) بین دام اهلی و وحشی قابل سرایت است اما بین دام و انسان مشترک نیست.
بیماری طاعون نشخوارکنندگان ابتدا بره ها و بزغاله ها که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و سپس حیوانات بالغ و مسن را از پای در می آورد.
پارک ملی کلاه قاضی با وسعت بیش از ۴۷ هزار هکتار در ۳۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر اصفهان قرار دارد. این منطقه متشکل از دو رشته کوه به همراه دشت های بین آن هاست. رشته کوه جنوبی کلاه قاضی و رشته کوه شمالی شیدان نام دارد.


منبع:

1399/12/30
14:51:05
0.0 / 5
1124
تگهای خبر: آب , بهداشت , پارك , حیوان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه