رئیس انجمن جنگلبانی ایران:

تله كابین ابر تعریف اشتباه از گردشگری می باشد

تله كابین ابر تعریف اشتباه از گردشگری می باشد رئیس انجمن جنگلبانی ایران بابیان اینکه مبحث راه اندازی تله کابین در جنگل های هیرکانی همچون ابر شاهرود در تضاد با گردشگری می باشد، اظهار داشت: تجاوز به حریم جنگل ها با سرعت گسترده در حال وقوع است.هادی کیا دلیری در گفتگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به این پرسش که آیا جنگل های هیرکانی را میتوان بعنوان جنگل های گردشگری دید، اظهار داشت: یکی از کارکردهای جنگل ها، گردشگری و اکوتوریسم است اما اینکه به چه شیوه، شکل و نحوی صورت گیرد، بسیار حائز اهمیت خواهد بود. اساسا پتانسیل بسیار بالایی این جنگل ها دارند اما میتوان آنرا برای گردشگری منظور کرد؟ آیا همه جای آنرا میتوان برای این کار اختصاص داد؟

وی ادامه داد: ثبت جهانی جنگل های هیرکانی نه تنها برای توریست داخلی بلکه برای گردشگر خارجی هم فوق العاده جذابیت ایجاد خواهد نمود که بدانند در این میراث طبیعی چه گونه هایی وجود دارد، اما برای ورود هر دو نوع توریست باید تعریف های مشخصی را عرضه کرد که او باید بداند کجا و چرا می رود.

سود اقتصادی تنها هدف راه اندازی تله کابین جنگل ابر
مدیر گروه جنگل، مرتع و آبخیزداری دانشگاه علوم تحقیقات بابیان اینکه نمی توان آفرود، موتورسواری و تله کابین در جنگل به راه انداخت، اظهار داشت: گردشگری در جنگل های هیرکانی می بایست با برنامه ریزی های بسیار مناسب در مکان ها با لیدرهای مشخص و معناگرا شکل گیرد، تا گردشگر با اطلاعات قبلی ضمن بازدید از منطقه خودش به حفظ هر چه بیشتر این اکوسیستم کمک نماید و این نگاهی که باید شکل گیرد.
کیادلیری بابیان اینکه در مبحث راه اندازی تله کابین در جنگل های هیرکانی ابر و استان گلستان مباحث اقتصادی به گردشگری محور بودن آن می چربد درحالی که عکس آن می بایست صورت گیرد، خاطرنشان کرد: راه اندازی تله کابین تعریف اشتباهی از گردشگری جنگل است و معتقدیم اقتصادی خوب خواهد بود که به طبیعت کمک نماید بعنوان مثال در تله کابین نمک آبرود چالوس باید پرسید چقدر از درآمد حاصله راه اندازی آن برای حفظ اکوسیستم برگشته است؟ پاسخ در حد صفر است در همین منطقه گونه پرارزش شمشاد از بین رفت و حفاظت آن کنترل نشد.
وی در پاسخ به این پرسش که طی ۱۰ سال قبل چقدر از سطح جنگل ها کاهش یافته است، اضافه کرد: یکی از بزرگ ترین مشکلات موجود در سطح سازمان های متولی حوزه جنگل ها، نبود آمار درست از سطح میزان نابودی جنگل ها است بعنوان مثال آمار سازمان جنگل ها و مؤسسه تحقیقاتی جنگل ها و مراتع که هر دو زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی هستند ۴۰۰ هزار هکتار اختلاف دارد و نمی توان آمار دقیقی عرضه کرد اما باید گفت به شدت از سطح جنگل ها کاسته شد و با سرعت گسترده ای با ویلاسازی تجاوز به حریم جنگل ها در حال اتفاق افتادن است.

سود مدیریتی دلیل عمده از بین رفتن جنگل ها
استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که چقدر از تولید کاغذ کشور به درخت وابسته است و برای کمبود آنچه باید کرد، اظهار داشت: زراعت چوب یکی از طریق های کمبود آن در کشور پیشنهاد می شود ولی چاره بزرگ تر واردات آن از کشوری نظیر روسیه است که بزرگ ترین جنگل ها را دارد در حالی دو میلیون هکتار سطح جنگل های ایران برآورد شده، روسیه هفت صد میلیون هکتار جنگل را در خود جای داده است.
کیادلیری بابیان اینکه پالونیا بعنوان گونه مهاجم شناخته شده که باید از کشت آن دست نگه داشت، خاطرنشان کرد: این درخت با رشد بسیار سریع خود مانعی برای سایر گونه های کناری خود است و زمانی کشت آن در سطح انبوه صورت گیرد می توانند به کانونی از آفات و بیماری ها تبدیل گردد چونکه پالونیا برای آفات جذابیت بسیاری دارند بنابراین با پخش آن شاید نتوان دیگر بحران را جمع کرد.

وی با اعلان اینکه کنوانسیون تنوع زیستی طی جلسات مختلف به لحاظ کارشناسی کشت پالونیا را ممنوع اعلام نموده است، اضافه کرد: متأسفانه هیچ نوع نظارتی برای کاشت پالونیا نیست و به سبب درامد زایی بسیار بالای آن شاهد کشت این گونه در مناطق باغی هستیم.

آفت به جان شمشادهای شمال کشور
رئیس انجمن جنگلبانی ایران بابیان اینکه ورود نوعی قارچ از سمت گیلان و طغیان نوعی پروانه آفت را به جان درختان شمشاد شمال انداخت، اظهار داشت: یک فرایند باید صورت می گرفت تا از صدمات بیشتر به شمشادها بتوان جلوگیری کرد پیشنهاد چاره هایی نظیر حفظ گونه های موجود به صورت قلمه و بذر و تکثیر آن اکثراً به سبب ضعف مدیریت به سرانجام نرسید.

کیادلیری همینطور بابیان اینکه راهکارهای مدیریتی هم برای درمان کارگر نیفتاد و نهایت این آفات سبب از بین رفتن قسمت عمده ای از شمشادهای شمال کشور شد، افزود: تنها یک قسمت به صورت طبیعی کنترل شد و فعلاً روند آن توقف شده اما نمی توان تضمین داد که آفت امسال اوج نگیرد.

1400/01/03
13:23:54
5.0 / 5
1087
تگهای خبر: آب , اكوسیستم , باغ , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه