وقوع ۳۰ فقره آتش سوزی در جنگل های شمال از شروع فروردین و سفارش هایی به گردشگران

وقوع ۳۰ فقره آتش سوزی در جنگل های شمال از شروع فروردین و سفارش هایی به گردشگران فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به وقوع 30 فقره آتش سوزی در جنگل های شمالی کشور طی هفته ابتدایی فروردین ماه اظهار داشت: علت وقوع تمام این آتش سوزی ها بی توجهی گردشگران بوده است.سرهنگ علی عباس نژاد در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه از شروع تعطیلات نوروز نیروهای یگان حفاظت سازمان جنگل ها درحالت آماده باش هستند، اظهار نمود: متاسفانه طی هفته اول فروردین، حدود ۳۰ فقره آتش سوزی در جنگل های شمال کشور داشتیم که البته با حضور بموقع نیروها جلوی گسترش آتش گرفته شد.

وی با اعلان اینکه علت وقوع تمام این آتش سوزی ها بی توجهی گردشگران بوده است، اشاره کرد: به طورکلی بر طبق سفارش های وزارت بهداشت و برای جلوگیری از مبتلاشدن به کرونا لازم است که کلیه افراد از سفرهای غیرضروری و یا حضور در مناطق شلوغ اجتناب کنند اما به هر حال اگر عده ای از افراد در این ایام به جنگل و طبیعت مراجعه می کنند باید نکاتی را برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به عرصه های منابع طبیعی رعایت نمایند.
روشن کردن آتش در جنگل جرم است
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: بر طبق قانون روشن کردن آتش در جنگل جرم است و اگر نیروهای ما با چنین موردی روبه رو شوند، برخورد قانونی خواهند کرد. اگر در این بین عده ای قانون شکنی و در جنگل ها آتش روشن کردند، قبل از ترک محل مطمئن شوند که آتش بطور کامل خاموش شده است چونکه در غیر این صورت با وزش باد آتش زیر خاکستر مجدد شعله ور خواهد شد و خسارت زیادی به جنگل ها وارد می شود.

عباس نژاد با اشاره به اینکه رها کردن زباله ها در طبیعت کار ناپسندی است که علاوه بر ایجاد منظره ای زشت تنوع زیستی جنگل ها را تهدید خواهد کرد، اظهار داشت: تعدادی از زباله هایی که نور را منعکس می کنند مانند بطری های شیشه ای سبب وقوع آتش در جنگل ها و مراتع کشور می شود. بدین جهت لازم است که کلیه گردشگران زباله های خودرا در کیسه ای جمع آوری و از جنگل و مرتع خارج کنند.

به گفته وی پرتاب ته سیگار در جنگل ها و مراتع یا حاشیه جاده های جنگلی نیز می تواند سبب وقوع آتش در این مناطق شود.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه با تاکید بر اینکه موتورسواری و آفرود در عرصه های منابع طبیعی ممنوع و جرم است، اظهار نمود: اگر نیروهای ما خودرویی را خارج از مسیرهای اصلی و جاده ها ببینند حتما خودرو را متوقف و به پارکینگ منتقل می کنند.

عباس نژاد در آخر اظهار داشت: دو سامانه تلفنی ۱۳۹ و ۱۵۰۴ آماده دریافت گزارش های مردمی از وقوع تخلف های احتمالی در زمینه هایی مانند قاچاق چوب، قطع درختان، تخریب طبیعت و... است.

منبع:

1400/01/08
12:05:36
5.0 / 5
1118
تگهای خبر: آب , آتش سوزی , باد , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه