علت مرگ گربه ماهیان در جاسك آلودگی نفتی یا غرق شدن قایق صیادی؟!

علت مرگ گربه ماهیان در جاسك آلودگی نفتی یا غرق شدن قایق صیادی؟! هرمزگان تعداد زیادی از گربه ماهیان تلف شده روز جمعه، ۱۳ فروردین ماه در یکی از سواحل شهرستان جاسک مشاهده شد و گمانه زنی های بسیاری در مورد علت بروز این حادثه در فضای مجازی صورت گرفت.از بلوم و آلودگی های زیست محیطی و نفتی تا رهاسازی این ماهی ها توسط صیادان، علت هایی بود که توسط افراد مختلفی در فضای مجازی و رسانه های مختلف عنوان شد. جهت بررسی علت اصلی این حادثه با برخی مسئولین و کارشناسان این حوزه گفت وگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: شب پنج شنبه ۱۲ فروردین ماه گزارش شد که تعداد زیادی گربه ماهی در حدود یک کیلومتر از ساحل مقسا شهرستان جاسک دیده شده و همکاران ما در روز ۱۳ فروردین از این ساحل بازدید به عمل آوردند.

حبیب مسیحی تازیانی اضافه کرد: بر مبنای نظر کارشناسان به نظر می آید علت مرگ این ماهی ها بلوم و مسائل زیست محیطی نبوده، چونکه در صورت وجود آلودگی باید لاشه گونه های دیگر هم در ساحل دیده می شد. یکی از احتمالات قوی در مورد علت بروز این حادثه، غرق شدن قایق صیادی حامل این گربه ماهی ها بوده است. احتمال دیگر این است که گونه دیگری توسط صیادان مورد هدف بوده و گربه ماهی هایی که در تور افتاده اند، رهاسازی شده باشند.

وی افزود: احتمال آلودگی نفتی به دلیل ازدیاد قاچاق سوخت در آن منطقه هم وجود دارد که البته به علت تک گونه بودن این تلفات، احتمال ضعیفی است و همینطور وجود بیماری در میان این تک گونه هم احتمال ضعیف تری است که در دست بررسی قرار داده ایم. ما همه احتمالات را در نظر گرفته، نمونه برداری های لازم را انجام دادیم و برای آزمایش به آزمایشگاه مرجع ارسال کردیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان خاطرنشان کرد: اطلاع دقیقی از مقدار این گربه ماهی ها در دست نیست و میزان پراکندگی لاشه ها در بخش های مختلف ساحل، متفاوت می باشد که البته تصاویر منتشر از قسمت هایی گرفته شده که تراکم بیشتری در آن وجود دارد. تخمین زده شده که بین یک تا ۱۰ تن لاشه گربه ماهی در ساحل مقسا جاسک یافت شده باشد.نماینده صیادان شهرستان جاسک هم در گفتگو با ایسنا، بیان نمود: ۴ قایق صیادی صید سنتی برای صید گربه ماهی، راهی دریا شده و ۲ فروند از این قایق ها به علت لبریز شدن ظرفیتشان، غرق شدند و گربه ماهی ها با جریان آب و باد به ساحل سرریز شده اند. مقدار گربه ماهی های غرق شده در دو قایق صیادی، کمتر از ۶ تن بوده و لاشه این ماهی ها توسط صیادان جمع آوری شده است.

مهیم آبخو تصریح کرد: این ماهی ها تلف و رهاسازی نشده اند و علت مرگ آنها زیست محیطی نبوده است، بلکه بر اثر غرق شدن قایق های صیادی و جریان آب به ساحل آمده اند.یک کارشناس محیط زیست در جاسک در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: به نظر نمی رسد که این حادثه ارتباطی با مسائل زیست محیطی داشته باشد. قایقی که صید گربه ماهی داشته بر اثر تحمل وزن زیاد، غرق شده و ماهی ها همراه جریان آب به ساحل آمده اند.

محمد برموده خاطرنشان کرد: صید گربه ماهی در شهرستان جاسک برای صادرات به کشور پاکستان انجام می شود و با قیمتی بالغ بر هر کیلو ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان به فروش می رسد.منبع:

1400/01/14
19:39:00
5.0 / 5
677
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه