گزارش تصویری- تشریحی مهر؛

قالیچه رنگارنگ گل های بهاری

قالیچه رنگارنگ گل های بهاری به گزارش گل سپید فصل بهار زمان شکوفایی گل های رنگارنگ در جای جای لرستان است، در این فصل بهشتی گونه هایی از شقایق تا انواع لاله ها ازجمله لاله واژگون را میتوان در کوه و صحرا و جنگل دید.


دریافت 42 MB
خبرگزاری مهر - گروه استان ها: این روزهای بهاری حتی اگر در سطح شهرها هم قدم بزنی رد پای گل ها را می توانید ببینید که در باغچه ها و اطراف شهرها راه خویش را پیداکرده و تکثیر شده اند، گل های رنگارنگی که در بین آنها شقایق بیشتر به چشم می آید.

اما در دشت ها، کوه ها و جنگلها هم گل های بهاری از شکوفه های بادام و ارژن گرفته تا لاله واژگون و شقایق فرشی رنگارنگ پهن کرده اند. حتی گل های قاصدک بهاری هم در کوهپایه ها جلوه زیبایی از خود به معرض نمایش گذاشته اند.
گُل قاصِدَک یا خبررسانک، گیاهی است علفی که در مناطق کوهپایه ای می روید و ساقه‌ی آن به ارتفاع ۴۰ سانتی متر می رسد که در طب سنتی خواص بسیار زیادی دارد؛ این روزها در دامنه مخمل کوه میتوان قاصدک های بهاری را تماشا نشست.

لاله واژگون یکی از گونه های زیبای گیاهی استان لرستان است که با رنگ های زرد و قرمز بر دامن طبیعت لرستان خودنمایی می کند و در فصل بهار با انتظار در راه جاده های لرستان چشم مسافران و دوستداران طبیعت را خیره می کند.

مطابق نظر کارشناسان لاله های واژگون روییده در دشت های لرستان شامل «اشک مریم» و «سوسن چلچراغ» می شوند، گونه ای که در مدت زمان عمر کوتاه خود جاذبه ای بی بدیل را خلق می کند.

سید امین قاسمی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در مورد تاثیر این گونه گیاهی بر جذب گردشگران، بیان داشت: تنوع رنگ لاله های واژگون (قرمز و زرد) در مناطقی از لرستان و همینطور رویش آن در نزدیکی جاده ها سبب زیبایی این مناطق شده است.

قاسمی با اشاره به ثبت دشت «دالانی الیگودرز» در لیست آثار ملی، بیان نمود: لاله واژگون همچون گیاهان نادر دنیا بشمار می رود که به وفور در دامنه های زاگرس یافت می شود، این گونه به گل افسانه ای ایران هم مشهور است، گونه لاله واژگون ایرانی در ایران، ترکیه، عراق، لبنان، سوریه و دیگر کشورهای خاورمیانه یافت می شود، اما فراوان ترین میزان این لاله ها در ایران است.

وی اضافه کرد: تابحال پژوهشی در مورد مصارف دارویی این گونه پرارزش صورت نگرفته است و گزارشی هم در این مورد عرضه نشده است ولی از لحاظ زیبایی منظر به شدت مورد توجه قرار دارد.

شقایق از دیگر گل های روییده در کوه ها و دشت های لرستان است که در فصل بهار جلوه های زیبایی از طبیعت را خلق کرده و چشم هر بیننده ای را می نوازد.
بنابراین گزارش، لرستان استانی با تنوع گیاهی منحصر به فرد و گستردگی و موقعیت اقلیمی هم در مناطق گرمسیری و هم در مناطق سردسیری است که این امر سبب شده گل ها و گیاهان زیادی در این استان رویش پیدا کنند.
از سوی دیگر استان لرستان از نظر تنوع اقلیمی یکی از نقاط کمیاب کشور شمرده می شود که همین مساله سبب تنوع گیاهان دارویی استان شده است.



مطابق برخی آمارها بیشتر از ۸۰۰ قلم گیاه در منطقه زاگرس می روید که از این تعداد بیشتر از ۴۰۰ گونه آنها همچون گیاهان دارویی منحصر به فردی هستند که در این منطقه وجود دارند.



















منبع:

1400/01/19
23:13:47
5.0 / 5
1308
تگهای خبر: آب , باد , باغ , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه