نایب رئیس كمیسیون محیط زیست مجلس مطرح كرد

ضرورت تهیه لایحه حقوقی در امتداد پشتیبانی از محیطبانان از طرف دولت

ضرورت تهیه لایحه حقوقی در امتداد پشتیبانی از محیطبانان از طرف دولت گل سپید: نایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس خواهان ارائه لایحه حقوقی کاملی از طرف دولت برای پشتیبانی از محیط بانان و جنگل بانان شد.


جلال محمود زاده در گفت و گو با ایسنا ضمن تسلیت به خانواده های شهدای محیطبان زنجانی اظهار نمود: در مجلس دهم طرحی نوشتیم و با استناد به آن مساله پشتیبانی از محیطبان ها را مطرح کردیم. در طرح ما آمده بود کسانی که در حین ماموریت به خاطر حفاظت از محیط زیست مجروح یا کشته شوند به مقام رفیع جانبازی و شهادت نائل شده و از همه مزایای حقوقی شهدا و جانبازان برخوردار خواهد شد. این طرح در مجلس دهم تصویب و به دولت ابلاغ گردید و دولت موظف به رعایت این قانون است.
نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس در مورد علت کامل نبودن طرح مجلس اظهار نمود: طبق اصل ۷۵ نمایندگان مجلس نباید دراین خصوص طرحی می نوشتند که برای دولت بار مالی داشته باشد. به همین خاطر دست ما در نوشتن قانونی که واقعا به نفع محیطبانان باشد، بسته بود به همین خاطر کوشیدیم تا آنجا که می توانیم از جانب کمیسیون کشاورزی مجلس دهم طرحی را آماده و اجرائی نماییم.
نماینده مردم مهاباد در مجلس با اشاره به افزایش شمار جانباختگان در امتداد حفاظت از محیط زیست خطاب به مسئولان دولتی اشاره کرد: پیشنهاد می کنم دولت لایحه کاملی در امتداد پشتیبانی از محیطبان ها ارائه نماید. همه نمایندگان مجلس یازدهم حامی چنین طرحی هستند؛ چونکه می دانیم از ضروریات است. محیط زیست بیت المال است و ما موظف به نگهداری آن برای نسل های آینده هستیم.
محمود زاده درباب حق تیر محیطبانان و جنگلبانان اظهار نمود: مساله تیراندازی بسیار پیچیده و حساس است؛ به همین علت دولت باید لایحه ای بنویسد که حق همه طرف های درگیر در محیط زیست رعایت شود. فرض کنید محیطبانی در درگیری با یک شکارچی حق او را به صورتی ضایع کند به همین علت معتقدم باید قانون جامعی نوشته شود و آنقدر دقیق باشد که جای شبهه و سوال باقی نگذارد. اینگونه است که عدالت رعایت می شود.
وی در مورد قرارداد محیطبانان و مساله حقوق و مزایای آنان اظهار داشت: نیروهای منابع طبیعی و حافظ محیط زیست با یک چهارم قرارداد کار می کنند یعنی به ازای هر چهار نیرو یک نفر بصورت رسمی فعالیت می کند و بقیه بصورت شرکتی، روزمزد، و پاره وقت یا... فعالیت دارند. این وضعیت، انگیزه محیطبان ها و جنگلبان های ما را گرفته است. حقوق و مزایای محیطبانان باید آنقدر باشد که محیطبان رغبت کند که برای حفاظت از محیط زیست جان خودرا به خطر بیندازد.
محمود زاده اشاره کرد: سازمان امور استخدامی قول داده بود که تعداد نیرو برای حفاظت از محیط زیست استخدام کند به هر روی معتقدم که شیوه استخدام نیروهای حفاظت محیط زیست نیازمند اصلاح است. من این مساله را در کشورهای دیگر بررسی کردم و متوجه شدم که دولت ها زمین های خودرا به صورتی در اختیار بهره برداران قرار می دهد و بدون تغییر کاربری و بصورت آزاد از او تقاضای فعالیت می نمایند و از آنجائیکه بهره بردار به آن زمین حس مالکیت دارد در امتداد حفاظت از آن می کوشد.
محمودزاده در آخر اشاره کرد: شیوه بهره برداری در کشور ما باید اصلاح گردد. بهره برداران از محیط زیست باید در وضعیت قرار بگیرد که محیط زیست را از خود بدانند و حفاظت از آنرا حفاظت از اموال خود تلقی کند.
منبع:

1400/01/23
20:33:31
5.0 / 5
897
تگهای خبر: آب , باد , جنگل , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه