طبیعت بهاری به سوگ نشست؛

واژگونی لاله نگونسار بی توجهی طبیعت گردان خسارت به بار آورد!

واژگونی لاله نگونسار بی توجهی طبیعت گردان خسارت به بار آورد! به گزارش گل سپید تخریب بخشی از دشت های لاله های واژگون در دامنه اشترانکوه باعث نگرانی فعالان محیط زیست شده است، این در شرایطی است که متولیان توپ حفاظت و حراست از این سرمایه را به زمین هم پاس می دهند.


دریافت 28 MB
خبرگزاری مهر - گروه استان ها: لاله واژگون با عنایت به شرایط اقلیمی، عموماً در اواخر فروردین ماه رویش خویش را شروع کرده و تا اردیبهشت ماه گل های خویش را حفظ می کنند.

هر ساله تعداد لاله های واژگون ازنا در کوهپایه «اشترانکوه» کم و کمتر می شود، متأسفانه به علت بهره برداری های غلط و کندن این گل توسط طبیعت گردان شاهد کاهش میزان رویش این گل در اغلب نقاط شهرستان ازنا هستیم.
چیدن لاله های واژگون توسط طبیعت گردان
چیدن لاله های واژگون و دخالت انسان در عرصه های طبیعی رویش این گیاه را گرفتار مشکل کرده است.

بنابر گزارش های مردمی از منطقه ازنا متأسفانه طی چند روز گذشته شاهد بی مهری های گردشگران بومی و غیر بومی به لاله های واژگون این منطقه بوده ایم و گردشگران دسته دسته این گل ها را پر پر کرده اند.
مشابه این مشکل را در دامنه های اشترانکوه در شهرستان الیگودرز را شاهد می باشیم.
لاله واژگون یکی از گونه های زیبای گیاهی استان لرستان است که با رنگ های زرد و قرمز بر دامن طبیعت لرستان خودنمایی می کند، عمده این گونه گیاهی در دشت لاله های واژگون «دالانی» در شهرستان الیگودرز و بخش «زز و ماهرو» واقع شده است و در فصل بهار با انتظار در راه جاده های لرستان چشم دوستداران طبیعت را خیره می کند.
مطابق نظر کارشناسان لاله های واژگون روییده در این دشت زیبا شامل «اشک مریم» و «سوسن چلچراغ» می شوند، گونه ای که با قامتی بلندتر از یک متر کل این دشت را زیر سایه گلبرگ های واژگون شده خود گرفته و در مدت زمان عمر کوتاه خود جاذبه ای بی بدیل را خلق کرده است.
مسئولیت حفاظت با محیط زیست نیست
مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل محیط زیست لرستان در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر عنوان کرد: منطقه دشت «دالانی» الیگودرز که در منتهی الیه قسمت شرقی «اشترانکوه» قرار دارد، خارج از منطقه حفاظت شده است.
وی با اشاره به اینکه ما درخواست داده ایم که این قسمت هم به منطقه حفاظت شده «اشترانکوه» برای حفاظت اضافه شود بیان داشت: این قسمت در مرز منطقه ما و جزو حوزه منابع طبیعی به حساب می آید.

مدیرکل محیط زیست لرستان افزود: به خاطر درخواست طرفداران محیط زیست، چند سالی هست که برای اضافه شدن این قسمت به منطقه حفاظت شده «اشترانکوه» با منابع طبیعی مکاتبه می نماییم.
فتحی بیرانوند اضافه کرد: حتی ما موافقت سازمان محیط زیست گرفتیم که بعنوان اثر طبیعی و ملی ثبت گردد، اما متأسفانه به هر علتی منابع طبیعی با واگذاری این منطقه به محیط زیست موافقت نکرده است و در این راستا حفاظت از این منطقه در حوزه اختیارات ما نیست.

وی اظهار داشت: محیط زیست به دنبال این است که این منطقه برای حفاظت در اختیار بگیرد، متأسفانه تا کنون موفق نشده ایم، مکاتبات زیادی صورت گرفته و جلسات مختلفی هم برگزارشده اما به هر علتی منابع طبیعی با این امر موافقت نکرده است.
بنابراین گزارش، لاله واژگون که به گل افسانه ای ایران مشهور است، یکی از گیاهان نادر دنیا بوده اما به فراوانی در دامنه های زاگرس یافت می شود. از قدیم الایام به این گل لاله اندوهگین یا لاله سرنگون و به زبان محلی گل قاقاچه هم می گویند.
ضروری است مسؤلان ذی ربط شامل اداره کل منابع طبیعی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اداره کل حفاظت محیط زیست در این حوزه اقدامات لازم را برای حفاظت از رویشگاه های لاله واژگون به عمل آورند و از این سرمایه پرارزش طبیعی پاسداری کنند.

1400/01/26
18:01:07
5.0 / 5
884
تگهای خبر: دریا , طبیعت , گردشگری , گونه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه