۳ هكتار از جنگل های سنندج طعمه حریق شد

۳ هكتار از جنگل های سنندج طعمه حریق شد به گزارش گل سپید کردستان رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سنندج اعلام نمود که سه هکتار از عرصه جنگلی روستاهای ˮبرقروˮ و ˮلنگریزˮ سنندج گرفتار آتشسوزی شد و به پوشش گیاهی منطقه صدمه وارد کرد.


محمدرئوف نصری در گفتگو با خبرنگار ایسنا ضمن اشاره به آتشسوزی در جنگل های برقرو و لنگریز سنندج اظهار نمود که این آتشسوزی سطحی بوده و به تنه درختان صدمه ای جدی وارد نشده است.
وی افزود که آتشسوزی ها از حدود یک و ماه نیم آینده شروع می شدند اما سال جاری با عنایت به کاهش شدید بارندگی ها و خشک شدن زودتر از موعد پوشش گیاهی، امکان دارد آتشسوزی ها زودتر از موعد داشته باشیم.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سنندج با اشاره به اینکه ۹۷ درصد آتشسوزی ها عامل انسانی دارد، خاطرنشان کرد که بخش عمده ای از آتشسوزی ها عمدی بوده و طبیعت گردها نهایت دقت را هنگام تفریح و گردش در طبیعت داشته باشند.
وی مشکل عمده در زمینه آتشسوزی مراتع را عمدی بودن آن دانست و عنوان نمود که اگر برای این مسئله فرهنگ سازی نشود، با هیچ بودجه و اعتباری نمی توان آتشسوزی ها را کنترل کرد.
نصری سخت گذر بودن عرصه های طبیعی را از دیگر مشکلات در زمان آتشسوزی برشمرد و ادامه داد که این مسئله سبب می شود تا دسترسی به مکان هایی که گرفتار آتشسوزی شده سخت باشد.
وی تصریح کرد که سال قبل ۴۷ فقره آتشسوزی در سنندج صورت گرفت که ۲ فقره در عرصه های جنگلی به مساحت ۱۵.۳ هکتار و ۴۵ فقره مرتعی به مساحت ۳۴۰ هکتار بوده است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سنندج اظهار داشت: از کل تعداد آتشسوزی های مرتعی، ۲۳ فقره در محدوده و حریم شهری بود که ۷۸ هکتار را شامل می شود و با وجود اینکه این مراتع در حوزه اداره راه و شهرسازی بوده اما ادارع منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نسبت به اطفای آن اقدام نموده است.
او در آخر خاطرنشان کرد که دوستداران طبیعت گزارش تخریب، آتشسوزی و تصرف اراضی ملی را به سامانه مجانی و ۲۴ ساعته ۱۵۰۴ و ۱۳۹ گزارش دهند.
منبع:

1400/02/01
21:49:46
5.0 / 5
689
تگهای خبر: آب , آتش سوزی , بارندگی , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه