روزی برای اندیشیدن به زمین

روزی برای اندیشیدن به زمین گل سپید: فارس انسان، اشرف مخلوقات، حالا به بزرگترین مخاطره برای زمین و آسمان بدل شده است؛ موجودی که تنها به لحظه فکر می کند و بهره گرفتن هرچه بیشتر از آنچه در اختیار دارد؛ هیچ موجودی در آلوده کردن زمین و آب و هوا، سهم ندارد و شاید نامیدن روزی با عنوان ˮبرای زمینˮ هدفش وادار کردن بشر به تفکر بیشتر پیرامون محیطی ست که تنها متعلق به او نیست.


پنج دهه پیش تر روز ۲۲ آوریل (۳ اردیبهشت) را "روز زمین" نام گذاری کردند، روزی نه برای جشن گرفتن، که برای واداشتن انسان ها، خصوصا کسانیکه به هر شکل در هر کجا و در هر موقعیتی مسئولیتی برعهده دارند، خصوصا تصمیم سازان و تصمیم گیران کشورها، به اندیشیدن پیرامون زمین و به کار بردن عقلانیت بیشتر در رفتارهاست.
روز زمین در اصل برای "اعتراض به رفتارهای فردی و جمعی تسهیل کننده نابودی زمین است" رفتارهایی که هر یک از ما، انسان ها در آن نقش داشته و داریم؛ از ریختن زباله و خصوصا زباله های غیرقابل یا سخت تجزیه پذیر تا استفاده به حد و حصر از منابع آبی و خاکی تا برهم زدن نظم و سیستم منظم محیط زیست.
شاید بهتر آنست که بگوییم که روز جهانی زمین در حقیقت روزی برای افزایش آگاهی رفتارهای مخرب تک تک افراد نسبت به محیط زیست است.
روزی که باید احترام گذاشتن به زمین و قدردان این نعمت بزرگ بودن را به خودمان و دیگران یادآور شویم و مدام تکرار نماییم که زمین متعلق به همه موجوداتی ست که امروز و فردا در آن زندگی می کنند.
استاد بخش علوم زمین دانشگاه شیراز در گفت و گو با ایسنا، به سبب نامگذاری "روزی برای زمین" پرداخت و با اعلان اینکه یک هدف از این اقدام، تفکر بیشتر و پی بردن دقیقتر انسان به اهمیت زمین و استفاده بهینه از منابع آن، بدون وارد کردن زیان و از بین بردن این منابع است، اظهار داشت: باید به نسل های امروز آینده یادآوری کرد که ما زمین را از گذشتگان گرفته ایم و باید برای دیگران آنرا حفظ نماییم.
محمدعلی رجب زاده با اشاره به اینکه زمین برای رسیدن به تعادل میلیون ها و میلیاردها سال صرف کرده است، اظهار داشت: زمین مسیری طولانی برای پایداری طی کرده و همچنان در حال طی مسیرهایی است برای آنکه از آسیبهای وارد شده به آن بگذرد.
وی با یادآوری اینکه دورانی طولانی برای ایجاد منابع مختلف نظیر آب، خاک، جنگل و.... صرف شده است، اظهار داشت: هر آنچه از رفتار و کنش های انسانی که تعادل زمین را بر هم بزند، می تواند حیات را گرفتار لطمه کند، اگر تعادل زمین بر هم بخورد، وضعیت غیرقابل پیش بینی را پیش رو خواهیم داشت.
این استاد دانشگاه شیراز با اعلان اینکه برخی آسیبها به سبب رخدادهای طبیعی کوچک و بزرگ به زمین وارد می شود، اظهار داشت: آنچه سبب شده تا روزی برای زمین، در نظر گرفته شود، تغییرات شدید و عمیقی ست که به توسط انسان و به سبب رفتارها و کارهای انسانی، حادث شده است.
وی افزود: تغییراتی که توسط انسان اتفاق افتاده و تداوم دارد، می تواند وضعیتی غیرقابل پیش بینی را پیش روی ما قرار دهد، وضعیتی که بسیار خطرناک خواهد بود و کل حیات را تحت تاثیر قرار می دهد.
رجب زاده با تاکید بر اینکه، انسان باید به این بیندیشد که تنها یک "زمین" در اختیار دارد و باید به درستی از این نعمت استفاده نماید، اظهار داشت: آنچه بعنوان منابع زمینی در اختیار ما قرار دارد، گاهی تجدیدپذیر نیست یا برای تجدید آن هزاران، میلیونها و حتی میلیاردها سال، زمان نیاز است.
او با اعلان اینکه رفتارهای انسانی زمینه ساز آلودگی آب و خاک، از کنشهایی است که حیات را با مخاطره جدی مواجه کرده است، اظهار داشت: خاک زنده و در بر گیرنده موجودات زنده است، خاک تنها اجزای معدنی نیست که ما بی مهابا از آن بهره ببریم.
این استاد دانشگاه شیراز با یادآوری اینکه رفتاری نظیر آتش سوزی عمدی و غیرعمدی اراضی مختلف، سبب از میان رفتن ریز میکروارگانیسمهای موجود در خاک می شود، اظهار داشت: جنگلها و مراتع طی یک دوره کوتاه ایجاد نشده که ما به آسانی آنرا از دست بدهیم؛ جهت استفاده مطلوب از زمین و منابع آن، بشر نیازمند به کارگیری عقلانیت بیشتر و مدیریت بهتر است.
رجب زاده با اشاره به اینکه سرعت کارهای بشر همیشه درحال افزایش است و این فعالیتها، تغییراتی در زمین و این کره خاکی به وجود آورده و می کند، اظهار داشت: تمام رفتارها و کارهای بشر بر زمین و هوا، موثر است و آنچه که امروز تحت عنوان تغییرات جوی و کاهش منابع آبی و.. با آن مواجه هستیم نتیجه همین تاثیرات است.
این استاد دانشگاه شیراز اظهار داشت: برای حفظ زمینی که یک دانه از آن بیشتر وجود ندارد باید با دقت و وسواس بیشتری رفتار کرد؛ برای اینکه هنوز پیش بینی نشده که بشر بتواند به آسانی و خیلی زود از این سیاره خاکی مهاجرت کرده و ادامه حیات را آنهم نه به شکل فعلی آن و با این همه زیبایی و تنوع و تکثر، در نقطه دیگری تدام بخشد.
منبع:

1400/02/03
21:44:43
5.0 / 5
763
تگهای خبر: آب , آتش سوزی , آسمان , آلودگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه