گزارش گل سپید؛

قاچاق قانونی حیات وحش در لوای نظارت های آبكی

قاچاق قانونی حیات وحش در لوای نظارت های آبكی به گزارش گل سپید یک کارشناس حیات وحش تبادل حیوانات را یک تخصص و دارای شرایط خاص دانست و اظهار داشت: واردات بدون نظارت، قاچاق قانونی حیات وحش است.


گروه جامعه: چهارم اردیبهشت پیش مسئولان باغ وحش صفادشت از خرید و ورود ۳ راس گورخر آفریقایی (دو ماده و یک نر) خبر دادند که از کشور بلغارستان به مقصد ایران حرکت کردند که بعد از طی مسافتی دو روزه به گمرک کشور ترکیه رسیدند. گمرک کشور ترکیه بدون هیچ تاخیر و وقفه ای محموله مورد نظر را ترخیص کرد و این سه راس وارد کشور ایران و گمرک مرز بازرگان شدند. فیلم هایی از طرف دوستداران و فعالان محیط زیست از نحوه انتقال این ۳ حیوان انتشار یافته است که نشان می داد نحوه انتقال با خشونت و بدون آگاهی از رفتار اینگونه هم راه است و بنا بر این واکنش های بسیاری به باغ وحش داران و سازمان محیط زیست نسبت به این اتفاق صورت گرفت.گمرگ گورخرها را ناشیانه از باکس انتقال خارج کرده استمسئولان این باغ وحش اعلام کردند، متاسفانه در بدو ورود به گمرک مرز بازرگان و با سوء مدیریت عوامل نگهبانی فیزیکی در داخل مجموعه گمرک افرادی برای گرفتن عکس از گورخرها به سمت ماشین حمل هجوم آوردند که سبب شد تا گورخرها رم کنند و از ماشین بیرون بروند که بعد از خروج متاسفانه در کانال آب محوطه داخل گمرک افتادند که فیلم آن در فضای مجازی انتشار یافته است. بعد از استقرار گورخرها در گمرک متاسفانه مسئولان گمرک مرز بازرگان گورخرها را ترخیص نکردند و با وجود اینکه اعلام گردید که این ها موجودات زنده غیربومی هستند و تمهیدات بهداشتی و غذایی ویژه ای نیاز دارند اما ترتیب اثری داده نشد.انتقال به تهران با ۲ روز تاخیرنهایتاً در تاریخ ۹ اردیبهشت گورخرها ترخیص و به گمرک تهران منتقل می شوند که گفته شده باتوجه به تعطیلی گمرک تهران در تاریخ ۹ و ۱۰ اردیبهشت (پنجشنبه و جمعه) با دلسوزی مسئولین این گمرک در تاریخ شنبه ۱۱ اردیبهشت گورخرها ترخیص و به مقصد باغ وحش حرکت داده شدند.علت مرگ: استرس بیش از اندازه و ایجاد عفونت داخلی حین انتقالاما متاسفانه گورخر نر در راه انتقال به باغ وحش جان خودرا از دست داده و لاشه آن تحویل باغ وحش می شود حال دو راس گورخر دیگر هم آنچنان مساعد اعلام نشده است. مسئولان باغ وحش ارم به بررسی دامپزشکان خود تکیه کرده و علت مرگ را استرس بیش از اندازه و ایجاد عفونت داخلی حین انتقال و وقفه بدون دلیل در گمرک مرز بازرگان عنوان کرده اند.
محیط زیست: گورخر در باغ وحش تلف شده استمدیرکل دفتر حفاظت و نظارت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اما مکان تلف شدن این گورخر نر آفریقایی را در باغ وحش صفادشت عنوان کرده و گفته است: با مقصران برخورد قانونی می نماییم. بگفته این مقام مسئول واردات این سه رأس گورخر آفریقایی از کشور هلند به ایران، را با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست و دامپزشکی کشور بوده و با توجه به این که دامپزشکی در کشورهای مبدا و مقصد، سلامت اینگونه ها را بررسی و تأیید می کند اظهار نظر درباب علت تلف شدن اینگونه بدون بررسی های کارشناسی، ممکن نیست و منتظر جواب قطعی از طرف دامپزشکی هستیم.گمرک: ثبت سفارش انجام نشده بود / ‏‬زمان انتقال گورخرها سالم بودندمعاون فنی گمرک ایران نیز اعلام نمود که برای ورود این سه راس گورخر، ثبت سفارش انجام نشده بود و امکان اظهار به گمرک جهت انجام تشریفات برای ترخیص را نداشت.
با این حال طی هماهنگی های صورت گرفته مجوز خروج داده شده و هر سه گورخر در هنگام ترخیص سالم بوده اند.تبادل گونه ها در باغ وحش های استاندارد رایگان استعلیرضا شهرداری کارشناس حیات وحش نیز با اشاره به اینکه در چنین شرایطی همیشه نگاه ها به سمت باغ وحش دار است و آنرا صددرصد مقصر می دانند، اظهار داشت: اما واقعیت این است که در سراسر دنیا کسانی هستند که خواهان نگه داری از گونه های خاص هستند چه بصورت مجموعه شخصی یا باغ وحش خصوصی و دولتی باید مجوز و صلاحیت های لازم را از مراجع ذی ربط کسب کنند. وی با تاکید بر اینکه روش تبادل گونه های حیات وحش در کشورهای پیشرفته و باغ وحش های استاندارد با هدف حفاظت و جلوگیری از قاچاق و کمک به ژن گونه ها بصورت رایگان و با استاندارد کامل انجام می شود گفت: اما شاهدیم در کشور ما برخی گونه ها مثل همین گونه گورخرهای حاشیه ساز با پول وارد می شوند و خرید و فروش گونه ها کمک به ترویج این صنعت مخرب است.
سازمان محیط زیست نظارت کامل نداشته استاین کارشناس حیات وحش با اعلان اینکه سازمان متولی این امر که باید نظارت کاملی بر روند این تبادل ها داشته باشد سازمان محیط زیست است و باید از آنها پرسید که چه اتفاقی می افتد که این سازمان به چنین افرادی مجوز می دهد، اظهار داشت: مسئولان این سازمان باید پاسخگو باشند که آیا نظارت درست و اصولی بر این انتقال داشته اند.

این کارشناس حیات وحش اظهار داشت: من اسم این روش غیر کارشناسی انتقال را قاچاق قانونی می گذارم، چونکه به افرادی بدون توجه به صلاحیت های تخصصی و اخلاقی مجوز داده شده است. وی اشاره کرد: جا به جایی گونه ها یک تخصص و علم است و کار هر کسی نیست و سوال کارشناسان این است که سازمان محیط زیست به چه دلیل به چنین افرادی مجوز می دهد.

شهرداری با اشاره به اینکه متولیان باید بر پروسه انتقال گونه ها همچون استاندارد بودن جایگاه، تخصص جایگاه داران و امکان سازگاری گونه منتقل شده را با شرایط آب و هوایی بررسی نمایند، اظهار داشت: سوال دیگر این است که کشور مبدا و مرکز تبادل استاندارد و قانونی می باشد و یا خیر؟


منبع:

1400/02/17
17:39:40
5.0 / 5
714
تگهای خبر: آب , باد , باغ , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه