نیاز ۱۲۰ میلیون هكتار از حوضه های آبخیز كشور به عملیات آبخیزداری و آبخوانداری

نیاز ۱۲۰ میلیون هكتار از حوضه های آبخیز كشور به عملیات آبخیزداری و آبخوانداری به گزارش گل سپید رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری اظهار نمود: ۱۲۰ میلیون هکتار از حوضه های آبخیز کشور به عملیات آبخیزداری و آبخوانداری نیاز دارند.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا دکتر مسعود منصور در حاشیه مراسم بهره برداری از بند خاکی گندل گیلان بروجرد در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: تابحال این طرح ها در سطح ۳۱ میلیون هکتار اجرایی شده است که شش میلیون هکتار از این مقدار طی سه سال گذشته تحقق یافته است.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات اجرای این طرح ها از صندوق توسعه ملی تأمین شده است، اظهار داشت: اجرای طرح های آبخیزداری منوط به اعتبارات دولتی است ولی در این راستا از خیرین و مشارکت های دیگر هم استفاده می شود.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به خشکسالی سالجاری و کوچ زودهنگام عشایر اظهارکرد: برای مقابله با خشکسالی های اخیر حفظ پوشش گیاهی و نهال کاری، دقت در کنترل کوچ، هماهنگی با امور عشایر برای تأمین علوفه و ساماندهی خرید دام در دستور کار قرار گرفته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: ۴۰ تا ۵۰ درصد گوشت از مراتع تولید می شود و ۸۶۵۰ روستا و آبادی کشور در معرض سیلاب هستند که طرح های آبخیزداری نقش مؤثری در کنترل سیل و خسارت به این روستاها دارد.

منصور ضمن اشاره به بند خاکی گندل گیلان اظهار داشت: در جهت استفاده از آب این بند باید مراقبت شود و در اطراف این بند باید اقدامات لازم برای تقویت پوشش بیولوژیکی صورت گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه اظهارکرد: بند خاکی گندل گیلان بروجرد به منظور کنترل و بهره برداری از سیلاب، افزایش آبدهی قنات ها و حفظ باغات و بخش کشاورزی راه اندازی شده است.

منصور با اشاره به اینکه اجرای طرح های آبخیزداری ۷۰ درصد سیلاب ها را کنترل می کند، افزود: این ذخیره ۵۰۰ هزار مکعبی چهار بار در سال اجرایی و سبب تقویت سفره های آب زیرزمینی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور، وی اظهار نمود: عملیات اجرایی بند خاکی روستای گلچهران هم تا پیش از بارندگی های ۱۴۰۰ به اتمام می رسد و اجرای برنامه های این چنینی در سطح لرستان و شهرستان بروجرد ادامه دارد.

منبع:

1400/02/30
22:57:07
5.0 / 5
701
تگهای خبر: آب , باد , بارندگی , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه