سرپرست میراث فرهنگی استان سمنان:

قله شاهوار ثبت ملی شد

قله شاهوار ثبت ملی شد سرپرست میراث فرهنگی استان سمنان اظهار داشت: طی ابلاغ رسمی علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور، قله شاهوار در لیست میراث طبیعی ملی ثبت گردید.



به گزارش گل سپید به نقل از مهر، حمید رضا دوست محمدی ظهر یکشنبه در نشستی با حضور خبرنگاران با اعلان اینکه طی ابلاغ رسمی علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور، قله شاهوار در لیست میراث طبیعی ملی ثبت گردید، توضیح داد: این قله در شمال شاهرود با دلیل جاذبه های طبیعی به ثبت رسیده است.
وی با اعلان اینکه نامه ثبت این اثر باارزش خطاب به استاندار سمنان ارسال شده است، اضافه کرد: در این نامه تاکید شده که در اجرای تبصره ماده ۲ قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور مصوبه دی ماه ۸۲ و بخشنامه اجرائی آن مصوب چهارم مرداد ماه ۸۴ هیئت وزیران با موضوع ثبت میراث طبیعی باارزش کشور در لیست میراث طبیعی ملی قله شاهوار واقع در استان سمنان شهرستان شاهرود، بعد از تشریفات قانونی لازم به شماره ۸۸۵ مورخ بیست و ششم اسفند ماه ۹۹ در لیست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسید.
سرپرست میراث فرهنگی استان سمنان اظهار داشت: در این نامه همین طور آمده است که اثر مذکور ضمن رعایت حقوق مالکانه تحت نظارت و حمایت وزارت میراث فرهنگی است و تدوین ضوابط حفاظتی و تعیین عرصه و حریم این اثر بر عهده این وزارتخانه خواهد بود هرگونه در و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر شود ممنوع می باشد.
به گزارش گل سپید به نقل از مهر، قله شاهوار از اوایل دهه ۹۰ با تخریب گسترده به سبب معدن کاری گرفتار معضلات جدی زیست محیطی شد و در این راستا ثبت ملی آن توسط میراث فرهنگی، محیط زیست و دوست داران طبیعت، سازمان های مردم نهاد و همین طور سمن های فعال در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و با حمایت رسانه ها، پیگیری و مطالبه شد.
خبرگزاری مهر استان سمنان تیرماه سال ۹۹ موضوع ثبت ملی شاهوار را در گزارشی با عنوان «ثبت ملی شاهوار با اهمیت ترین مطالبه مردمی / بررسی ۳ خاصیت منحصر بفرد» منتشر نموده بود

1400/03/04
10:04:05
5.0 / 5
718
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه