یادداشت؛

چتر حمایتی قانون بر سر بلندترین قله البرز شرقی

چتر حمایتی قانون بر سر بلندترین قله البرز شرقی کوه شاهوار ثبت ملی شد، این درست همان چیزی بود که مردم شاهرود پس از یک دهه تخریب های معدن چیان نیاز داشتند آنرا بشنوند.به گزارش گل سپید به نقل از مهر، زهرا کشوری*؛ قانون، چتر حمایتی اش را روی سر شاهرود کشاند. کوه شاهوار در لیست ملی به ثبت رسید. قبل از آنکه علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خبر ثبت ملی شاهوار را ابلاغ کند، معاون فرماندار شاهرود به نمایندگی از شاهرودی ها خواهان ثبت ملی کوه شاهوار شده بود.
گلچهره محمدی ثبت شاهوار را مطالبه ملی اهل شهر دانسته بود. شاهرودی ها ثبت ملی را یکی از مسیرهایی می دانستند که می تواند شاهوار را از تیغ بولدوزرهای معدن کاران برهاند و اجازه ندهد تا شاهرود مثل سایر شهرهای استان گرفتار بی آبی شود. آنها ماه ها است که جلوی بولدوزرها ایستاده اند تا شاهرود و بسطام به سرنوشت سایر شهرهای تشنه سمنان گرفتار نشوند که همچنان چشم به انتقال آب دارند. خالی شدن روستاهای سمنان به علت کم آبی و مهاجرت اهالی آن، زخمی دیرینه است که تا به امروز «شاهوار» اجازه نداده این درد جانکاه به جان شاهرود و بسطام بیفتد.
آن طور که امیرحسین ولیان، دبیر تشکل های زیست محیطی شاهرود پیشتر گفته بود شاهرودی ها نمی خواهند تنها منبع آب آشامیدنی استان تخریب و فدای صنعتی شود که در نهایت مقرر است ۵۰۰ نفر را در خراسان شمالی صاحب شغل کند تا مسؤلان با صرف هزاران میلیارد تومان و تخریب محیط زیست دو استان مازندران و سمنان، آب را به سمنان برسانند. گلچهره محمدی، معاون اسبق فرمانداری ویژه شاهرود هم پیشتر گفته بود اگر شاهوار ثبت ملی شود، شاید چتر قانونی بتواند گردن جمعیت انسانی، گونه های گیاهی و جانوری این منطقه را از تیغ معدن کاوان برهاند.
نگرانی های مردم استان سمنان
مردم شرق نشین استان سمنان، شاهوار را شاهرگ حیاتی شاهرود، بسطام، مجن، تاش و سایر مناطق شهرستان شاهرود می نامند. کوه شاهوار، بلندترین قله البرز شرقی و از زیستگاه های مهم حیات وحش در استان سمنان و در شهرستان شاهرود است.
شاهوار از شاهرود، شهری ییلاقی و پوشیده در مه ساخته است. همین مه حریری شاهرود را به یکی از مقاصد بوم گردان تبدیل نموده است. شاهرودی ها می ترسند که بولدوزرها این تصویر مه گرفته را به کویری گرد آلود تبدیل کنند. آنها اخطار می دهند معدن کاوان به بهانه اشتغالزایی نه تنها قصد دارند دامن سبز و پرچین طبیعت را از تن شاهوار برچینند، که حیات وحش پرارزش آنرا هم آواره ناکجا آباد کرده اند. دل نگرانی شأن بحق است. در سالهای گذشته ۶ خرس قهوه ای از دم تیغ بولدوزرهای افتاده به جان شاهوار گریخته اند اما جان خویش را در تصادف از دست داده اند.
مردم شهر شک ندارند که در صورت ادامه فعالیت معدن بوکسیت، به زودی گرد و غبار را هم به جان سینه و ریه شاهرودی ها و بسطامی ها خواهد انداخت تا جان شهروندان هم به علت بی توجهی به توسعه پایدار تهدید شود.
استخراج سنگ «بوکسیت» و جاده کشی های متعدد، علاوه بر تخریب پوشش گیاهی، فرسایش خاک و افزایش ریزگرد، شاهرود را در مقابل سیل و آلودگی آب بی دفاع کرده است. مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارش خود در سال ۹۷ با عنوان «بررسی چالش های زیست محیطی و اجتماعی معدن بوکسیت تاش» دل نگرانی شاهرودی ها را تأیید کرده و گفته است: «ادامه فعالیت معدن بوکسیت تاش به این شکل، می تواند علاوه بر وارد کردن ضربه های جبران ناپذیر به طبیعت منطقه، حیات مردم را هم در معرض تهدید قرار دهد.» شاهرودی ها امیدوارند ثبت ملی شاهوار بتواند برای همیشه رگ حیاتی شاهرود را از تیغ تیز بولدوزرهای معدن کاران برهاند.
*خبرنگار و فعال اجتماعی


منبع:

1400/03/08
11:45:19
5.0 / 5
538
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه