معاون پایش و نظارت حفاظت محیط زیست استان اصفهان:

حقابه های محیط زیست همیشه حذف گردیده است

حقابه های محیط زیست همیشه حذف گردیده است گل سپید: معاون پایش و نظارت حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار داشت: حقابه های زیست محیطی حوضه زاینده رود متناسب با ظرفیت ذخایر آبی و مانند سایر مصارف باید تامین گردد.حسین اکبری در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: حقابه های محیط زیستی متأسفانه در ۲۰ سال اخیر همیشه حذف شده که ظلم و جفایی بر زیست بوم تالاب گاوخونی و رودخانه زاینده رود بوده است.
وی اضافه کرد: نیاز آبی تالاب بین المللی گاوخونی برمبنای بررسی های جامع و تخصصی دانشگاهیان ۱۷۶ میلیون مترمکعب آب در سال است اما ما نیز بر محدودیت های منابع آبی استان و خشکسالی ها واقف هستیم و نمی گوییم در شرایطی مانند امسال همه حقابه تالاب تامین شود بلکه متناسب با ظرفیت ذخایر آبی موجود استان و مانند تخصیص ها و سهمیه بخش های صنعت، کشاورزی، فضای سبز و شرب حقابه های زیست محیطی نیز باید تامین شود.
معاون پایش و نظارت حفاظت محیط زیست استان اصفهان اشاره کرد: اگر سالی شرایط آبی مناسب و ترسال بود همه حقابه تالاب داده شود و سالهای دیگر نیز طبق سناریوهای مختلفی که وجود دارد و متناسب با میزان و آورده های رودخانه، قسمتی از این ۱۷۶ میلیون مترمکعب نیاز آبی گاوخونی را تامین کنند؛ بااینکه بر طبق قانون تامین حقابه های محیط زیستی پس از شرب اولویت دوم است.

پساب فاضلاب آغشته به فلزات سنگین است
اکبری اشاره کرد: ما هیچ گاه پساب فاضلاب را بعنوان حقابه محیط زیست نپذیرفتیم و این مسئله پذیرفته شدنی نیست برای اینکه پساب فاضلاب به لحاظ کمیت و کیفیت در حد و مقداری نیست که بتوان آنرا حقابه دانست. این پساب کیفیت لازم را نداشته، آغشته به فلزات سنگین است و بار آلودگی بالایی دارد.
وی اظهار داشت: اگر این پساب به سمت گاوخونی رها می شود بعنوان یک قدم برای حفظ حداقل رطوبت بخش هایی از تالاب، یاد شده برای اینکه تا حدودی قسمتهایی از گاوخونی را مرطوب نگه دارد و از گرد و غبار جلوگیری می شود اما این که پساب، حقابه محیط زیست در نظر گرفته شود به لحاظ کمیت و کیفیت و برای حفظ حیات زیست بومی تالاب پذیرفتنی نیست.
منبع:

1400/03/17
13:19:08
5.0 / 5
508
تگهای خبر: آب , آلودگی , دانش , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه