دولت سیزدهم تقاضای آب را مدیریت كند

دولت سیزدهم تقاضای آب را مدیریت كند به گزارش گل سپید «آب» همواره یکی از مسایل اقلیم خشک و نیمه خشک ایران بوده و سال جاری با کاهش قابل توجه بارندگی ها به دغدغه ای بسیار جدی تر تبدیل گشته است. در این شرایط رویکرد دولت سیزدهم به مدیریت «آب» از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. یک کارشناس حوزه آب و خاک عرضه مازاد آب را مترادف با مصرف و تقاضای بیشتر آب می داند و به دولت آینده پیشنهاد می دهد که در حوزه مدیریت آبی به مقوله مدیریت تقاضا بپردازد و از مدیریت عرضه محور خودداری کند.



به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا حنیف رضا گلزار در یک مصاحبه رادیویی با تکیه بر این که مشکل کمبود آب با مدیریت سازه محور (سدسازی و طرح های انتقال آب) حل نمی گردد، اظهار داشت: حجم آب مصرفی مردم پس از سدسازی به شدت افزوده شده است.

گلزار یکی از شاخصهای ارزیابی کارکرد دولت در بخش محیط زیست و منابع طبیعی را مبحث جایگاه سازمان های مردم نهاد فعال در این عرصه از دید دولتمردان دانست و اظهار داشت: در دولت اول دکتر روحانی، رویکردها بسیار مثبت و امیدوارکننده و فضا هم برای فعالیت سازمان های مردم نهاد تخصصی در حوزه قانون فراهم بود.

وی ارتقای جنگل ابر به منطقه حفاظت شده را یک دستاورد بزرگ در این عرصه برشمرد و اظهار داشت: این مورد از ۱۰ سال پیش از روی کار آمدن دکتر روحانی شروع شده بود اما همچنان کشمکش های زیادی وجود داشت تا این که با تصمیم رئیس جمهوری جنگل ابر به منطقه حفاظت شده ارتقا پیدا کرد و ساخت جاده ویرانگر در غرب جنگل های هیرکانی هم منتفی شد.

این کارشناس حوزه آب و خاک با تاکید بر این که نمی توان صفر تا صد بحران آبی کشور را به دولت یازدهم و دوازدهم مرتبط دانست، اظهار داشت: این مساله ای است که در دراز مدت و طی سالهای مختلف بوجود آمده است چونکه دولت های قبلی هم نگاه درستی به مقوله آب نداشتند.

گلزار از رویکرد سازه محور غالب دولت ها در حوزه مدیریت آب انتقاد و اظهارکرد: تمرکز بیشتر دولت ها بر حوزه سدسازی و طرح های انتقال آب است و از مواردی مانند آبخیزداری و اصلاح الگوی کشت در بخش کشاورزی بعنوان یکی از مهم ترین بخش های مصرف آب غفلت شده است.

وی درباره احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: تا زمانی که نگاه به کشاورزی پایدار و متناسب با شرایط اقلیمی در منطقه حاکم نشود جز اتلاف منابع مالی هیچ دستاورد دیگری نخواهیم داشت و وضعیت دریاچه هم روز به روز بدتر خواهد شد.

این کارشناس حوزه آب و خاک ضمن اشاره به این که در طول ۴۰ سال گذشته، سطح اراضی زیر کشت در منطقه دریاچه ارومیه با نیاز آبی بالا افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: همه این اقدامات با شعار اشتغال زایی و خودکفایی و البته بدون توجه به نتایج زیانبار آن انجام شده است.

گلزار ضمن تاکید بر این که مشکل کمبود آب با مدیریت سازه محور (سدسازی و طرح های انتقال آب) حل نمی گردد، اظهار داشت: طبق آمارها، حجم آب مصرفی مردم و بحران آبی پس از سدسازی به شدت افزوده شده چونکه مدیریت آبی بر محور عرضه و درآمدزایی بوده است.

وی عرضه مازاد آب را مترادف با مصرف و تقاضای بیشتر آب دانست و اظهار داشت: دولت آینده در حوزه مدیریت آبی باید به مقوله مدیریت تقاضا بپردازد و از مدیریت عرضه محور خودداری کند.




1400/03/20
12:26:52
5.0 / 5
778
تگهای خبر: آب , ارزیابی , بارندگی , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه