گزارش گل سپید؛

حیات وحش اصفهان از تشنگی به كام مرگ می رود

حیات وحش اصفهان از تشنگی به كام مرگ می رود گل سپید: پدیده خشکسالی از بهار امسال مناطق چهارگانه محیط زیست را فراگرفته و در نبود بودجه کافی برای تامین آب و علوفه، حیوانات از گرسنگی یکی یکی به کام مرگ می روند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها- ندا سپاهی: خشکسالی فراگیر و نبود آب و علوفه، حیات وحش خصوصاً آهوها، جبیرها و قوچ و میش ها را از زیستگاه ها، پارک های ملی و مناطق حفاظت شده به سمت کشتزارها، باغات و مزارع فراری داده و آنها را به کام مرگ می برد.
حیات وحش که در جستجوی آب و غذا بچه های خودرا رها کرده و به اطراف زیستگاه ها پناه می برند، بر اثر تصادفات جاده ای و یا شکار کشته می شوند. گرما و بی آبی از اواخر اردیبهشت امسال بر پناهگاه ها و زیستگاه های حیات وحش اصفهان غلبه کرده و در طول این مدت موارد درگیری محیط بانان با گروه های شکارچیان مسلح افزایش پیدا کرده است بطوریکه در مدت کمتر از دو هفته در اردیبهشت و خرداد محیط بانان پارک ملی و پناهگاه حیات وحش قمیشلو در درگیری با شکارچیان به شدت مصدوم و راهی بیمارستان شدند.
مرتضی جمشیدیان فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان در گزارشی که هشتم خرداد سال جاری در خبرگزاری مهر منتشر گردید علت این حوادث و درگیری ها را پناه بردن وحوش علفخوار به مزارع اطراف مناطق، برای دسترسی به آب و علوفه دانست که سبب شده تعدادی از متخلفان شکار و صید به تعدی به این مناطق ترغیب شوند.
او اضافه کرد: جمعیت زیادی از حیات وحش به علت نبود علوفه از مناطق خارج و به مزارع و اراضی کشاورزی نزدیک شدند و به رغم این که تمام امکانات و توان مان و محیط بانان خودرا برای آبرسانی سیار به آبشخورها بسیج کردیم اما علوفه امسال گران شده و برای آن هنوز اعتباری داده نشده است.
حسین اکبری معاون پایش و نظارت حفاظت محیط زیست اصفهان نیز گفت: حفاظت اینگونه ها که برای آب و غذا به خارج از مناطق و به مزارع کشاورزی می روند، دشوار بوده و به کمک و همراهی مردم نیاز است که در حفاظت آنها با ما همراهی کرده و مشارکت و اطلاع رسانی کنند تا بتوان از این شرایط سخت عبور کرد.
او اظهار داشت: محیط زیست اصفهان حداقل به ۱۱ میلیارد تومان اعتبار احتیاج دارد تا شرایط اولیه و نیازهای حیاتی حیوانات شامل علوفه و آب را تامین کرده و تا حدودی از برخی بیماریها پیشگیری شود که برای تامین اعتبارات مورد نیاز بوسیله استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان و سازمان حفاظت محیط زیست کشور پیگیری و با سازمان مدیریت بحران کشور مکاتباتی شده که امید است این تلاش ها نتیجه بخش باشد اما با وجود پیگیری های تا حالا ما در سطح استانی و ملی جهت استفاده از هر ظرفیتی برای تامین اعتبارات، مشکل آنقدر فراگیر بوده که به شدت نیازمند همراهی مردم، نهادهای حقیقی و حقوقی هستیم و امسال شرایط به شکلی است که پویش نذر طبیعت باید فعال تر از سالهای قبل باشد.

خشکسالی های متوالی، کم یا شدید سال هاست که دامن گیر مناطق محیط زیستی و عرصه های طبیعی شده و در چنین شرایطی دوستداران طبیعت اصفهان همیشه به کمک محیط زیست آمدند. امسال نیز باتوجه به خشکسالی شدید و حوادث اخیر برای محیط بانان قمیشلو فعالان محیط زیست استان پویش نذر طبیعت را با هدف جمع آوری کمک های مردمی باردیگر فعال کردند.
دوستداران محیط زیست برای کمک به حیات وحش به میدان آمدند
در همین راستا حشمت الله انتخابی دبیر شورای هماهنگی سازمان های مردم نهاد محیط زیستی استان اصفهان به خبرنگار مهر می گوید: پویش نذر طبیعت اصفهان را سالهای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۷ نیز که خشکسالی بود با همراهی شماری از فعالان محیط زیستی فعال کردیم و مبالغ جمع آوری شده صرف تهیه علوفه و مخازن آبشخور شد.
او با اشاره به اینکه این پویش در دو سال اخیر به علت بهبود بارش ها فعال نبود، می افزاید: امسال باتوجه به خشکسالی فراگیر در زیستگاه های حیات وحش در کوشش برای فعالیت باردیگر پویش نذر طبیعت بودیم که بعد از خبر حمله شکارچیان به محیط بان غیور پارک ملی قمیشلو، محیط بان رضاقلی خسروی، عزم خودرا برای فعالیت هر چه زودتر این پویش و کمک به محیط زیست جزم کردیم برای اینکه حمله به این محیط بان دومین درگیری در مدت کمتر از دو هفته بود که اتفاق می افتاد.
مدیرعامل انجمن دوستداران محیط زیست (طبیعت یاران) خاطرنشان می کند: وحوش علفخوار به علت خشکی چشمه ساران و کمبود علوفه به سمت حواشی مناطق حرکت می کنند و افراد سودجو اینها را تعقیب کرده و شکار می کنند، محیط بان خسروی نیز در شرایطی با شکارچیان درگیر شد که آنان آهویی را شکار کرده بودند و شکارچی ها محیط بان را از ناحیه سر و صورت با ضربات چوب و چماق و لگد به شدت از ناحیه سر و صورت مصدوم کردند.
آغاز پویش نذر طبیعت همزمان با روز ملی محیط بان
انتخابی اظهار می کند: شنبه گذشته همزمان با ششمین روز از هفته محیط زیست که روز محیط بان، ایثار و محیط زیست نامگذاری شده بود به همراه شماری از دوستداران محیط زیست برای دلجویی و قدردانی به دیدار این محیط بان رفتیم و تصمیم گرفتیم پویش نذر طبیعت را برای تامین علوفه و آبشخورهای حیات وحش استان اصفهان باردیگر فعال نماییم و همزمان با روز ملی محیط بان این پویش شروع می شود.
او با اشاره به این که استان اصفهان بیش از ۲۰ منطقه تحت مدیریت محیط زیست شامل پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، منطقه حفاظت شده و مناطق شکار ممنوع دارد، اضافه می کند: وسعت این مناطق به بالای ۲ میلیون هکتار می رسد که بخش عظیمی از این مناطق در شمال و شرق استان یعنی مناطق بیابانی و کویری قرار دارد و همه این ها درگیر خشکسالی شدید هستند.
دبیر شورای هماهنگی سازمان های مردم نهاد محیط زیستی استان اصفهان می گوید: خشکسالی امسال نه فقط دامن گیر شهرها و روستاها شده بلکه مناطق محیط زیستی و عرصه های طبیعی را در بر گرفته که به طور معمول بودجه سازمان حفاظت محیط زیست و ادارات استانی کفاف تامین علوفه برای حیوانات را ندارند.
انتخابی می افزاید: باتوجه به شرایط خشکی که مناطق حفاظت شده را فراگرفته نیاز است سایر سازمان های دولتی، شرکت های خصوصی و خصوصاً صنایع برای کمک به محیط زیست به میدان بیایند برای اینکه این مناطق ذخیره گاه های ژنتیکی کشور بوده و باید حفظ شوند.
او با اشاره به این که تابستانی داغ در پیش است و بارندگی های پاییز دیرهنگام خواهد بود، می گوید: حرکت حیات وحش اصفهان به سمت کشتزارهای اطراف مناطق از اواخر اردیبهشت شروع شده و نه فقط گونه های علفخوار بلکه تشنگی و گرسنگی سایر گونه های گوشتخوار، پرندگان و خزندگان را نیز به خطر می اندازد. بدین جهت از همه فعالان محیط زیست درخواست می نماییم که به نذر طبیعت بپیوندند و برای تهیه علوفه و آبشخورهای مصنوعی حیات وحش اصفهان کمک کنند.
ما در مقابل حیات وحش مسئول هستیم
حسن مقیمی مستندساز حیات وحش معتقد است: وقتی زیستگاه حیوانات با جاده ها، شهرک های صنعتی و مسکونی احاطه شده است و حد و مرز برای نگهداری حیات وحش در یک محدوده برای مثال ۶۰ هزار هکتاری تعریف کرده ایم در قبال حیات وحش مسئول هستیم و اینجا نمی توان با درس های کلاسیک دانشگاهی که می گوید غذا دادن به حیوانات درست نیست و ده ها دلیلی که می آورند، حیات وحش را از بحران گذر داد، باید در مقابل این ها احساس مسئولیت نماییم.
او در گفت و گو با خبرنگار مهر می افزاید: بعضی می گویند آب و علوفه دادن به حیات وحش و این ها را از شرایط بحرانی رد کردن، درست نیست و دست بردن در طبیعت است در صورتیکه انسان دست در کار طبیعت برده و زیستگاه این موجودات را محدود کرده است؛ بدین جهت مسئولیت حفظ حیات وحش به ما انسان ها باز می گردد.

مقیمی می گوید: خشکسالی به تنهایی بلیه محسوب نمی گردد برای اینکه بطور طبیعی در چنین شرایطی حیات وحش برای آب و غذا جا به جا می شدند و از نقطه ای به نقطه دیگر مهاجرت می کردند و اگر شرایط منطقه جدید مناسب بود، می ماندند و به همین ترتیب است که یک گونه حیات وحش در پهنه های جغرافیایی توسعه پیدا می کند.
رفتار طبیعت و خشکسالی بلیه نیست
او می افزاید: قحطی، خشکسالی و حتی آتش سوزی ها موجب جابه جایی حیات وحش می شود که در وضعیت عادی شاید این ها بلیه محسوب نشود اما زمانی شرایط بحرانی می شود که از یک سو برای منطقه ای چهار چوب و حد و مرز تعیین کرده و خارج از آن محدوده مناطق آزاد به حساب می آید که تحت مدیریت سازمان محیط زیست نیست و حیات وحشی که گرفتار خشکسالی شده از منطقه خارج می شود و با خروج از منطقه حفاظت شده یا در جاده ها تصادف می کنند یا در دام عده ای فرصت طلب مسلح گرفتار می شوند که آنها را می کشند.
این فعال محیط زیست اضافه می کند: برخی گونه های علفخوار مانند کَل و بز عادت به مهاجرت ندارند و بر اثر خشکسالی و بی آبی تلف می شوند اما گونه های قوچ و میش و آهو در چنین شرایطی بعد از دو سه روز گرسنگی و تشنگی به دنبال آب و غذا حرکت می کنند و به حاشیه مناطق کشیده می شوند.
گونه های لطمه پذیر حیات وحش در خطر انقراض
او می گوید: به جز آبشخور باید علوفه حداقلی وجود داشته باشد تا حیات وحش تغذیه کنند در صورتیکه بر اثر خشکسالی متوالی در مدت دو سه سال دیگر گیاهی برای تغذیه حیات وحش در مناطق نمی ماند. گروه های لطمه پذیر حیوانات مانند بره ها و یا آنها که سنشان بالا می رفته و دندان هایشان می ریزد، نمی توانند علف های خشک را بخورند و ضعیف می شوند و یک سیکل معیوب به وجود می آید.

این فعال محیط زیست اضافه می کند: از طرف دیگر حیواناتی که تازه زایمان کردند برای شیردهی به بچه های خود باید علف تازه بخورند اما وقتی علف تازه ای وجود ندارد و خشک است فاقد خاصیت تولید شیر مناسب برای بره ها است و وقتی توان شیردهی ندارند بره ها را رها می کنند یا این که بطور غریزی برای تغذیه به سمت مزارع و کشتزارهای در حاشیه مناطق کشیده شده و در نهایت توسط افراد ناآگاه کشته می شوند.
مقیمی خاطرنشان می کند: حیات وحش غریزی رفتار می کند و به علت این که ما در طبیعت دخالت کرده ایم نمی توان حیوانات را با قوانین کلاسیک از بحران گذر داد در صورتیکه تعریفی برای بحران حیات وحش وجود ندارد برای اینکه اگر جمعیت حیات وحشی را که در وضعیت عادی شکننده است و قسمتی از دارایی های سرزمینی محسوب می شوند، رها نماییم از بین می روند.
همه ما در مقابل حیات وحشی که رو به نابودی است مسئول هستیم، ظرفیتی که کمتر کشوری از آن برخوردار می باشد و این در شرایطی است که اغلب شهروندان با بی تفاوتی از کنار بحران ها عبور می نماییم دریغ از آنکه با از میان رفتن هر گونه جانوری ضربه سختی به محیط زیست وارد خواهد شد.


منبع:

1400/04/01
21:59:21
5.0 / 5
542
تگهای خبر: آب , آتش سوزی , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه