یادداشت؛

برای نجات حیات وحش لطفا شما هم محیط بان شوید

برای نجات حیات وحش لطفا شما هم محیط بان شوید شرایط اورژانسی است. لطفاً به کمک محیط بانان بیایید و همه شما محیط بان باشید.خبرگزاری مهر- گروه استان ها- ایرج حشمتی*: پیشبینی شده است که سال جاری یکی از گرم ترین و خشک ترین سال هاست. قطعی برق و احتمال قطعی آب در بعضی شهرها دیگر غافلگیرکننده نیست اما در روز محیط بان باید از همه بخواهیم که «برای نجات حیات وحش لطفاً محیط بان شوید» شاید در نگاه اول بین خشکسالی و کم بارانی و محیط بانان نشود ربط مستقیمی پیدا کرد اما هنوز بهار تمام نشده تبعات این خشکسالی را در طبیعت میتوان مشاهده کرد. بارش اندک سبب شده که علوفه کافی برای حیات وحش منطقه بخصوص آهو یافت نشود، آنها در سطح گسترده تری مجبور به تقلا برای یافتن علوفه هستند. این اتفاق علاوه بر این که آنها را تشنه تر و خسته تر می کند وظیفه محیط بانان را هم دشوارتر می کند چون باید نسبت به گذشته سطح بیشتری را مراقبت کنند و گشت های بیشتری داشته باشند. گرچه محیط بانان با فداکاری و از خودگذشتگی تلاش می کنند از گنجینه جانوری محافظت کنند اما با عنایت به کمبود محیط بان، وسعت مناطق، کمبود خودرو و بنزین سازمانی و … فشار بسیار زیادی را تحمل می کنند.
از سوی دیگر کمبود علوفه سبب شده که دامداران هر روز دام های خویش را در مناطق بیشتر رها کنند و سهم اندکی که متعلق به حیات وحش بود را استفاده کنند. این فشار بر مراتع وقتی همراه با انتقال بیماری از دام واکسینه نشده به حیات وحش همراه می شود عملاً یک قتل عام را رقم می زند.
آهوان گرسنه برای رفع گرسنگی به مزارع و جوامع محلی نزدیک می شوند و به شدت در معرض خطر شکار قرار می گیرند. بعلاوه کمبود آب سبب شده بعضی از آهوان تازه به دنیا آمده از تشنگی بمیرند. این یک وضعیت فوق العاده و به صدا در آمدن زنگ اخطار است.
وقتی محیط بانان در هنگام گشت زنی با لاشه آهو، قوچ و میش، کل یا بز مواجه می شوند که به علت گرسنگی یا تشنگی جان خودشان را از دست داده اند امید و انرژی شأن تحلیل می رود چون برای محافظت از این گونه ها سال ها و ماه ها به صورت شبانه روزی کوشیده اند و حالا به آسانی شاهد مرگ آنها هستند. توقع این که محیط بانان معجزه کنند غیر ممکن است. ما برای نجات حیات وحش به آب و علوفه نیاز داریم در غیر این صورت تا آخر تابستان و آغاز بارندگی ها بخش زیادی از سرمایه جانوری منطقه از بین خواهد رفت و بازیابی آن نیازمند میلیاردها تومان هزینه، سال ها زحمت و هزاران ساعت پایش و مراقبت محیط بانان است.
در این شرایط حساس از تمامی نهادها، خیران و دلسوزان محیط زیست تقاضا می نماییم به محیط بانان یاری برسانند. اگر مقرر است کاری و کمکی صورت گیرد لازم است با همکاری و نظارت کارشناسان اداره کل محیط زیست استان که به جزئیات معضل اشراف کامل دارند، صورت گیرد.
به نمایندگی از همکاران محیط بانم از استاندار و دادستان محترم و سایر مسؤلان ذیربط درخواست می کنم به جای تبریک این روز به محیط بانان در فضای مجازی، با اختصاص بودجه و اعتباراتی که برای محیط زیست تصویب شده است کمک کنند تا از این شرایط حساس گذر نماییم. این یک شرایط اورژانسی است. لطفاً به کمک محیطبانان بیایید و همه شما محیطبان باشید.
* مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

1400/04/02
19:04:22
5.0 / 5
476
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , سنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه