راهكاری برای طراحی شهرهای خنك تر

راهكاری برای طراحی شهرهای خنك تر گل سپید: خراسان رضوی پژوهشگران با بهره گیری از مدل سه بعدی دیجیتال اثرات مسدودکردن نور خورشید را تجزیه وتحلیل کردند و دریافتند که سایه درختان و ساختمان ها تا چه اندازه در خنک کردن مناطق شهری و کاهش اثرات جزیره گرمایی شهری موثر هستند.


به نقل از ساینس دیلی، استفاده بیشتر از بتن، آسفالت و وسایل نقلیه در شهرها منجر به افزایش دما می شوند و زمانی که آفتاب تابستان در یک خیابان گرم به افراد می تابد، نخستین واکنش، فرار به مکان دارای سایه است که درختان یا ساختمان ها ایجاده کرده اند. این نخستین بررسی برای محاسبه میزان دقیق این مناطق است که به کاهش دما و اثر جزیره گرمایی شهری کمک می نماید.
پژوهشگران یک مدل دیجیتال سه بعدی پیچیده قسمتی از کلمبوس اوهایو (۶۰ منطقه) را ایجاد و تعیین کردند، در یک روز تابستانی طی ساعاتی از روز، سایه ساختمان ها و درختان منطقه چه تاثیری بر دمای سطح زمین دارند.
ژان میشل گولدمن، از پژوهشگران این بررسی و استاد برنامه ریزی شهری در دانشگاه ایالتی اوهایو اظهار داشت: این نتایج می تواند تاثیر قابل توجهی بر دمای سطح خیابان و محله داشته باشد. شبیه سازی که توسط پژوهشگران در یکی از محله های کلمبوس با دمای ۹۳.۳۳ درجه فارنهایت (۳۴.۷ درجه سانتیگراد) انجام شد، مشخص کرد که اگر درختان جوان در این منطقه (۲۰ درخت) کاملا رشد کرده باشند، می توانند دما را تا ۴.۸۷ درجه کاهش دهند.
مدت ها است که پژوهشگران در مورد اثر جزیره گرمایی شهری که در آن ساختمان ها و دیگر موارد، گرمای بیشتری از خورشید را نسبت به مناظر روستایی جذب و آزاد می کنند و سبب افزایش دما می شوند را بررسی می کنند. پژوهشگران در بررسی ۶۰ شهر ایالات متحده دریافتند که دمای شهری در تابستان ۲.۴ درجه فارنهایت بالاتر از دمای روستایی است.
نتایج نشان داد، همانطور که انتظار می رفت، ساختمان ها گرما را در منطقه می افزایند، اما سایه های به وجود آمده نیز تاثیر خنک کنندگی قابل توجهی بر دما خواهند داشت، خصوصاً اگر پشت بام ساختمان سایه داشته باشد.
پژوهشگران اظهار کردند: افزایش یک درصدی مساحت یک ساختمان منجر به افزایش بین ۲.۶ تا سه درصد دمای سطح خواهد شد، اما افزایش یک درصدی سطح سایه پشت بام، منجر به کاهش دمای بین ۰.۱۳ تا ۰.۳۱ درصد می شود. سایه در جاده ها و پارکینگ ها نیز بطور قابل توجهی دما را می کاهد. تجزیه وتحلیل پژوهشگران نشان داد، با به حداکثر رساندن سایه در پشت بام و جاده می توان اثرات کاهش گرما را افزایش داد.
در این بررسی ها، اهمیت فضای سبز و آب برای کاهش دما نیز نشان داده شده است، مناطق چمنی و سایه دار، اثرات قابل توجهی در کاهش گرما دارند، البته تاثیر چمن سایه بیشتر از چمنی است که در معرض نور مستقیم خورشید باشد. همچنین، حجم سایه درختان و سطح آب نیز اثرات خنک کنندگی قابل توجهی دارند.
گولدمن اظهار داشت: مدت ها است که می دانیم سایه درختان و ساختمان ها می توانند خنک کننده باشند، اما اندازه گیری دقیق آن می تواند به انتخاب بهتر طراحی و راهبردهای سبزتر برای کاهش اثر جزیره گرمایش شهری کمک نماید.
یافته های این بررسی در نشریه Computers، Environment and Urban Systems انتشار یافته است.
منبع:

1400/04/05
19:53:20
5.0 / 5
936
تگهای خبر: آب , پارك , جزیره , خورشید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه