گزارش گل سپید؛

رهاسازی حقابه، تنها راه نجات هورالعظیم

رهاسازی حقابه، تنها راه نجات هورالعظیم گل سپید: به اذعان کارشناسان محیط زیست عدم رهاسازی آب سد کرخه دلیل بحرانی شدن تالاب هورالعظیم است و تالاب تا اختتام شهریور ماه نیازمند 3 میلیون و 500 هزار مترمکعب آب است.


گروه جامعه: هنوز سه ماه از گفت و گوی معاون سازمان محیط زیست و اعلام خبر موفقیت این سازمان از احیای تالاب هورالعظیم نگذشته است که شاهد یک فاجعه در این تالاب بین المللی هستیم. احمدرضا لاهیجان زاده، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در واپسین روزهای فروردین ماه امسال در تشریح اقدامات انجام شده برای احیای تالاب هورالعظیم در سالهای اخیر اعلام نمود: در ۵ تا ۶ سال اخیر همکاری همه جانبه دولت با همه دستگاهها و مردم برای احیای این تالاب صورت گرفت و همه عوامل خشکی تالاب همچون مسدود کردن ورودی آب به داخل تالاب و لایروبی نشدن آبراه های ورودی به آن مشخص شده است.سازمان آب و برق خوزستان موظف به رهاسازی آب سد کرخه استوی از موظف شدن سازمان آب و برق خوزستان برای رهاسازی آب بوسیله سد کرخه آگاهی داده و گفته بود این رهاسازی باید به شکلی صورت گیرد که آب به تالاب برسد. معاون محیط زیست دریایی و امور تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست که قبل از این مسئولیت مدیرکل محیط زیست استان خوزستان بوده است، میزان حقابه مورد نیاز تالاب هورالعظیم را حدود ۱.۶ تا ۱.۹ میلیارد مترمکعب آب برآورد کرده و گفته است با هماهنگی های صورت گرفته تمامی سیلاب های منطقه هم به سمت این تالاب هدایت می شود.
لاهیجان زاده از رونق گرفتن کسب وکارها بواسطه احیای هورالعظیم از سال ۹۶ تا سال ۹۹ آگاهی داده و اظهار داشته بود: تعداد صیادان در تالاب به حداکثر رسیده و تابحال بیش از ۳۵۰ پروانه صید برای مردم محلی صادر گردیده است. دامداری ها رونق گرفته و نیزارها باردیگر در منطقه رشد کرده و سبب رونق باردیگر حصیربافی و سایر محصولات در رابطه با نی شده است. حالا روزانه حدوداً ۴۰ تا ۵۰ تُن ماهی در آنجا صید می شود و در نتیجه معیشت پایداری را برای مردم محلی رقم خواهد زد. حالا در نیمه نخست سال ۱۴۰۰، ۳ ماه بعد از این اظهارات در ابتدای روزهای تابستان سالی که با خشکسالی شروع شده است، نه فقط دیگر خبری از رونق کسب و کارهای وابسته به تالاب نیست که کارشناسان به بازگشت مجدد گردوغبار از طرف تالاب هشدار می دهند.آب پشت سد را رها نمی کنندناصر عبیات فعال محیط زیست خوزستانی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت تالاب اینطور توضیح می دهد که حوضچه های ۱، ۲ و ۳ تالاب در بدترین شرایط ممکن به سر می برند. وی سو مدیریت و عدم رهاسازی آب از طرف سازمان آب و برق خوزستان را دلیل این فاجعه دانست و اظهار داشت: عدم رهاسازی آب پشت سد کرخه موجب قتل عام ماهیانی شده است که در روزگار خوش ۳ سال پیش صیادان با صید آنها روزگار می گذراندند. عبیات رهاسازی ۳ میلیون و ۵۰۰ مترمکعب آب را نجات بخش تالاب خشکیده دانست و اظهار داشت: حوضچه های ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ تا اختتام شهریور ماه نیاز مبرمی به رهاسازی آب دارند تا در این خشکسالی تاب بیاورند.مهاجرت ۲۰ خانواده دامپرورتصاویری از تلف شدن احشام و گاومیش های پوست انداخته در کنار تلف شدن هزاران ماهی دست به دست در شبکه های اجتماعی می چرخد تا نشانی از مظلومیت مردم این منطقه باشد.
عبیات از مهاجرت ۲۰ خانوار دامپرور از حاشیه تالاب آگاهی داده و اظهار داشت: رهاسازی حقابه در این شرایط تنها راه نجات است.
یک سوم مساحت تالاب هورالعظیم یعنی حدوداً ۱۲۷ هزار هکتار آن در خاک جمهوری اسلامی ایران و دوسوم آن در کشور عراق قرار دارد. این تالاب در زمان جنگ تحمیلی خصوصاً بعد از آن از طرف دولت صدام در بخش عراقی بسیار تخریب، آب آن بصورت عامدانه تخلیه و عمده بخش عراقی آن خشک شد. دهه ۸۰ در بخش ایرانی نیز به سبب برداشت از میدان های نفت مشترک، اجازه آب گیری در ۶۰ هزار هکتار تالاب داده نشد و بخش زیادی از تالاب در عمل خشک شد که این خشکی تالاب لطمه های زیادی مانند گردوغبار، از میان رفتن منبع ارتزاق مردم و محروم شدن آنها از صیادی را در منطقه به همراه داشت و مردم استان خوزستان و حتی استانهای هم جوار را تحت تأثیر قرار داد. سال ۸۸ اوج خشکی تالاب بود و در سال ۸۹ بیش از ۸۰ روز با پدیده شدید گردوغبار در منطقه روبه رو بودیم، اما در سه سال قبل با افزایش سطح بارندگی ها روزهای درگیر با گرد و غبار به تعداد انگشتان دست رسیده بود.


منبع:

1400/04/16
12:39:24
5.0 / 5
445
تگهای خبر: آب , بارندگی , بحران , برند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه