در گزارش گل سپید مطرح شد:

پشت پرده مافیای صنعت حیوانات خانگی چه می گذرد؟

پشت پرده مافیای صنعت حیوانات خانگی چه می گذرد؟ یک کارشناس اظهار داشت: سودهای کلانی از عرضه خدماتی همچون جراحی تارهای صوتی حیوانات خانگی و یا اعمال جراحی زیبایی به قیمت آزار و تضییع حقوق طبیعی حیوانات، به جیب مافیای صنعت حیوانات خانگی می رود.گروه جامعه: در چند سال گذشته اخبار زیادی از حمله سگ های بدون قلاده یا ولگرد به شهروندان در اماکن عمومی به گوش رسیده است و به دنبال آن رسانه های مختلف با انتشار گزارش هایی به بررسی ابعاد مختلف این گونه مسائل پرداختند که هر کدام از این گزارش ها با نگاه متفاوت جامعه شناختی، روانشناختی و قانونی به این مقوله پرداخته اند اما در گفتگو با مهدی اسماعیلی بیدهندی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و فعال محیط زیست به ابعاد متفاوتی از این مساله پرداخته شده است.
مافیای صنعت حیوانات خانگی
اسماعیلی بیدهندی ابتدا در مورد مقوله پدیده «سگ گردانی» به خبرنگار مهر اظهار داشت: درواقع همزیستی بسیار نزدیک با حیوانات بخصوص سگ ها و آن هم در حریم داخلی خانه ها، مقوله ای است که با عنایت به زیست اجتماعی حاکم بر جامعه ایرانی و انگاره های فرهنگی و تاریخی این مرز و بوم، امری عادی و رایج نبوده و همواره در صورت احتیاج به بهره برداری از سگ ها در چارچوب سگ نگهبان و سگ گله، فضای ویژه و فاصله مشخصی نسبت حریم خانه و اشخاص، توسط صاحبان آنها در نظر گرفته می شده است.
رشد فزاینده و قارچ گونه ای از تمایل و علاقه وافر افراد مختلف به خرید سگ ها و نگهداری از آنها بیشتر از آنکه برخواسته از نیازی حقیقی و معقول باشد، ریشه در احساس نیاز کاذبی دارد که توسط مافیای صنعت حیوانات خانگی به جامعه درحال تزریق شدن است وی افزود: طی سالیان اخیر شاهد رشد فزاینده و قارچ گونه ای از تمایل و علاقه وافر افراد مختلف و با سطوح متفاوت مالی، تحصیلاتی و فرهنگی در لایه های مختلف اجتماع به خرید سگ ها و نگهداری از آنها هستیم. امری که بیشتر از آنکه برخواسته از نیازی حقیقی و معقول باشد، ریشه در احساس نیاز کاذبی دارد که توسط مافیای صنعت حیوانات خانگی به جامعه درحال تزریق شدن است. مافیایی که با عنایت به گردش مالی مستقیم و غیر مستقیم چند صد میلیارد تومانی این حوزه در کشور در طول سال، از ابزارهای مختلفی نظیر فضای مجازی، شبکه های ماهواره ای و هم اشخاص حقیقی در جهت ترویج این احساس نیاز بهره برداری می کنند.
این استاد دانشگاه خاطرنشان ساخت: بنابراین به تبع ایجاد این احساس نیاز در بین جامعه، افراد مختلف نسبت به خرید و نگهداری سگ ها و سایر حیوانات به اصطلاح خانگی اقدام نموده و به اجبار شکل دهنده یک همزیستی ناخواسته میان حیواناتشان و سایر شهروندان در محیط زیست شهری می شوند. اتفاقی که از یک سو و حسب نیاز طبیعی سگ ها به گردش روزانه سگ ها منجر می شود و از طرفی وجود برخی خصوصیت ها در این حیوانات نظیر توجه طلبی در مقابل عدم پذیرش فرهنگی در بین اکثریت جامعه ایرانی و وجود احساس ترس از مواجهه نزدیک با آنها بخصوص در کودکان، زمینه ساز برخوردهای تعارض آمیز میان سگ ها و شهروندان شده و بعضاً رقم زننده اتفاقات ناخوشایند و جبران ناپذیر ناشی از حمله آنها به شهروندان بوده ایم.
وی در ادامه درباره خصوصیت های مافیای صنعت حیوانات خانگی منافع آنان خاطرنشان کرد: به صورت کلی وقتی صحبت از مافیا در هر حوزه ای به میان می آید، دال مرکزی فعالیت آن گروه حول محور اقتصادی با هدف خلق ثروت نامشروع و در کنار آن پول شویی می چرخد. صنعت حیوانات به اصطلاح خانگی و مافیای حاکم بر آن هم از این قاعده مستثنی نیست. مافیایی که با هدف کسب ثروت به هر قیمت مبادرت به توله کشی های گسترده و در شرایط غیر استاندارد و به صورت غیر قانونی کرده، ارزهای دولتی را جهت واردات مواد مصرفی و ملزومات و ادوات مورد استفاده در این عرصه مورد استفاده قرار می دهد و در شرایطی که کشورمان درگیر یک جنگ اقتصادی تمام عیار و تحت تحریم های ظالمانه است، به سادگی و بدون هر گونه مشکلی نسبت به واردات و توزیع گسترده اقلام مختلف در این ارتباط اقدام می کند و این در شرایطی است که واردات خیلی از کالاهای ضروری نظیر دارو و واکسن با مشکلات عدیده ای روبرو است.
از نقش سلبریتی ها در توسعه فعالیت این مافیا تا ایجاد اعتیاد عاطفی
اسماعیلی بیدهندی خاطرنشان کرد: این مافیا زنجیره ای متشکل از افراد و بخش های مختلف است که متأسفانه از حقیقت شکل گیری وابستگی عاطفی میان انسان و حیوان اهلی شده، سو بهره برده و آگاهانه و با علم به آنکه لزوم و نیازی به همزیستی نزدیک و زیر یک سقف قاطبه شهروندان ایرانی در جوامع شهری امروزی با حیوانات وجود ندارد، نسبت به ایجاد یک نیاز کاذب در بین افراد مختلف جامعه و با الگوسازی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی جریان ساز و یا مورد توجه جامعه نظیر سلبریتی ها و برنامه های تلویزیونی یا ماهواره ای پر مخاطب، اقدام نموده و بعد از ایجاد یک اعتیاد عاطفی در بین صاحبان این حیوانات، با فروش اقلام و ادوات مورد نیاز این حیوانات و یا خدمات درمانی و مراقبتی و آرایشی و بهداشتی مربوطه سودهای کلانی را به جیب می زنند. این در شرایطی است که تمایل به شخصی سازی هر چیز که در مالکیت انسان است و یا تغییر آن به هر نحو که مورد پسند مالک باشد، امری توجیه شده در افکار عمومی است، سودهای خیلی از عرضه خدماتی غیر قابل تصور نظیر جراحی تارهای صوتی حیوانات و یا اعمال جراحی زیبایی و عقیم سازی بر روی آنها، به قیمت آزار آنها و تضییع حقوق طبیعی شأن، به جیب مافیای این صنعت می رود.
واکنش های تدافعی شهروندان در برابر مواجهه با سگ ها، خود زمینه ساز بروز حمله سگ ها در دفاع از خودشان خواهد شد و گاهی منجر به اتفاقات ناگواری به مانند اتفاقی که چندی قبل برای دختر بچه ای در لواسان رخ داده بود، می شود وی در بخش دیگری از سخنانش به منازعات و تبعاتی که به دنبال پدیده سگ گردانی به وجود می آید، اظهار داشت: از منظر ایمنی مواجهه با سگ هایی که بعضاً بدون قلاده توسط صاحبانشان به اماکن عمومی آورده می شوند، بسیار مخاطره آمیز خواهد بود؛ چون که احتمال نزدیک شدن آنها به سایر شهروندان به لحاظ خصوصیت های غریزی از یک سو و از طرفی واکنش های تدافعی شهروندان در برابر آنها، خود زمینه ساز بروز حمله سگ ها در دفاع از خودشان خواهد بود. گاهی هم شاهد ورود سگ هایی به اماکن عمومی توسط صاحبانشان هستیم که اصولاً برای نگهبانی تربیت شده و به لحاظ جثه و رفتار سگ هایی مهاجم به شمار می روند که حتی در مواردی صاحبان آنها هم قدرت کنترل فیزیکی آنها را به سادگی نداشته و در صورت حمله این سگ ها به افراد شاهد رخ دادن اتفاقات ناگواری به مانند اتفاقی که چندی قبل برای دختر بچه ای در لواسان رخ داده بود، خواهیم بود.

1400/04/21
16:56:20
5.0 / 5
499
تگهای خبر: باد , بهداشت , حیوان , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه