نفس هایی كه به پرداخت حق محیط زیست بند است

نفس هایی كه به پرداخت حق محیط زیست بند است گل سپید: یک روز جوجه فلامینگوهای دریاچه بختگان، روز دیگر ماهیان هورالعظیم تلف می شوند و حالا حیات ساکنان استانهای مجاور دریاچه نمک تهدید می شود چون وزارت نیرو حاضر به پرداخت کامل حق آبه تالاب ها نیست و صنعت و کشاورزی اولویت بیشتری دارد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، هر چند روز یک دفعه از گوشه و کنار کشورمان خبری می خوانیم یا تصاویری می بینیم از خشک شدن یک تالاب و تلف شدن گونه های آن. همین چند روز پیش بود که با دیدن صدها ماهی تلف شده در تالاب هورالعظیم و گاومیش های تشنه دلمان به درد آمد. مشکل تامین حق آبه حتی گریبان سوگلی طرح های محیط زیست دولت روحانی یعنی دریاچه ارومیه را هم گرفته است به شکلی که از ۶۴۰ میلیون مترمکعب حق آبه برای سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ تنها حدود ۱۶۰ میلیون مترمکعب پرداخت شده است اما این آخر قصه نیست. وقتی تالاب ها خشک شوند، به بستری برای خیزش گرد و غبار تبدیل می شوند به شکلی که تالاب های خشک شده ۴۰ درصد کانون های بحرانی گرد و غبار را ایجاد کرده اند.

از هورالعظیم و هامون گرفته تا آق گل و دریاچه نمک همگی استعداد تبدیل شدن به کانون های گرد و غبار را دارند. بتازگی سیدرضا موسوی مشکینی - مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان قم – هشدار داده است که اگر به تامین حق آبه دریاچه نمک توجه نشود در آینده شاهد غبارهای نمکی در قم و تهران خواهیم بود که این نوع گرد و غبار به سبب فلزات سنگینی که دارد، می تواند مشکلات بسیار جدی را به وجود بیاورد.

در شرایطی که تامین نشدن حق آبه تالاب ها می تواند به بریده شدن نفسمان بینجامد، چرخیدن چرخ اقتصاد نباید به قیمت به خطر افتادن سلامت و محیط زیست بینجامد و لازم است به هر دوی این جنبه ها در کنار هم توجه گردد.

در حالی که سازمان حفاظت محیط زیست به مشخص شدن حق آبه حدود ۳۷ تالاب برای اولین بار می بالد و وزارت نیرو را مکلف به پرداخت آن می داند که این وزارتخانه امسال همزمان با تشدید شدن خشکسالی از پرداخت کامل حق آبه محیط زیست سر باززده است؛ آن هم در شرایطی که تامین حق آبه محیط زیست پس از شرب در اولویت دوم قرار دارد این در حالیست که عیسی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - تاکید می کند: وزارت نیرو باید حق آبه محیط زیست را بصورت سیلابی بدهد. مسلم است که با دادن پنج متر مکعب آب طی سال، حتی پنج لیتر آب هم به تالاب نمی رساند. حق آبه محیط زیست باید ۸۰ یا ۱۰۰ متر مکعب در ثانیه باشد. دو – سه متر مکعب آب در ثانیه به درد خود وزارت نیرو می خورد.

اهمیت پرداخت حق آبه محیط زیست به قدری زیاد است که تعدادی از کارشناسان به سازمان محیط زیست پیشنهاد داده اند از دستگاه های مسئول تامین آب به سبب نپرداختن حق آبه زیست محیطی شکایت کند. محسن موسوی خوانساری ضمن ارائه این پیشنهاد می گوید: سازمان حفاظت محیط زیست باید از دادستانی و مدعی العموم درخواست احقاق حق کند اما متاسفانه این ضعف از سازمان حفاظت محیط زیست است که چنین اقدامی نمی کند و در نتیجه وزارت نیرو و شرکت های آب منطقه ای نیز حق آبه تالاب ها را پرداخت نمی کنند.

در کنار سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو نباید از نقش دستگاه دیپلماسی در تامین حق آبه تالاب های مرزی غفلت کرد. در شرایطی تالاب هامون با مشکلات آبی دست و پنجه نرم می کند که کشور افغانستان بند کمال خان را روی رودخانه هیرمند ساخته و درحال منحرف کردن مسیر این رودخانه به داخل کشور خود است. در این شرایط سازمان محیط زیست می گوید که رایزنی هایی با مقامات افغانستانی انجام شده است و نتیجه نهایی را وزارت خارجه اعلام می کند.

در سوی دیگر تالاب هورالعظیم در مرز ایران و عراق قرار دارد که این روزها با تنش آبی روبروست و تصاویر ناراحت کننده ای از مرگ ماهیان تا تشنگی گاومیش ها انتشار یافته است که بگفته قاسم تقی زاده خامسی - معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا - دلیل این مرگ و میر عدم تامین حق آبه رودخانه دجله است که در سالیان اخیر و به دنبال توسعه طرح های بهره برداری از منابع آب در بالادست با معضلات و مشکلات عدیده ای روبرو شده است.

در این شرایط نباید از طرح های سدسازی ترکیه برای کنترل آب دجله و فرات موسوم به «گاپ» غفلت کرد این اقدام در حالی صورت گرفته است که کلانتری حدود دو سال پیش گفته بود در زمینه مقررات بین المللی مربوط به آب های مرزی شفافیت لازم وجود ندارد. در شرق کشور با افغانستان نیز مشکلات مربوط به آب های مرزی را داریم همین طور این مشکل با کشورهای سوریه، ترکیه و حتی عراق وجود دارد.

در چنین وضعیتی نقش وزارت خارجه برای تامین حق آبه تالاب ها و رودخانه های مرزی اهمیت زیادی دارد.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا در شرایطی که کشور با خشکسالی شدید و بحران کم آبی دست و پنجه نرم می کند، مدیریت صحیح منابع آبی و خودداری از دید های بخشی بیش از پیش اهمیت دارد.

منبع:

1400/04/25
21:54:51
5.0 / 5
253
تگهای خبر: آب , بحران , دریا , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه