ناتوانی جنگل های آمازون در جذب كربن به خاطر تغییر اقلیم

ناتوانی جنگل های آمازون در جذب كربن به خاطر تغییر اقلیم به گزارش گل سپید برپایه یک مطالعه تازه، قطع جنگل و تغییر اقلیم به توانایی جنگل های بارانی آمازون برای جذب کربن صدمه جدی رسانده به صورتی که بخش های قابل توجهی از آن بیشتر از آنکه دی اکسید کربن جذب نماید، این گاز را دفع می کند.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، کارشناسان محیط زیست می گویند: این قابلیت در بخش جنوب شرقی آمازون به دلیل قطع بیشتر درختان و آتشسوزی های شدیدتر، صدمه جدی تری دیده است.
گزارش ها حاکیست که میزان افزایش دما در این بخش از آمازون در داغ ترین ماه های سال، سه برابر میانگین جهانی است.
جنگل ها و برخی نواحی غیرجنگلی زمین با دفن کربن نقشی حیاتی در پیشگیری از تغییر سریع تر اقلیم بازی کرده اند. از دهه ۱۹۶۰ به این طرف ۲۵ درصد تصاعد کربنی ناشی از سوزاندن سوخت های فسیلی را همین بخش ها جذب کرده اند. آمازون که بزرگترین جنگل حاره ای جهان است نقشی محوری در جذب و ذخیره بخش بزرگی از این کربن بازی کرده است. اما حالا شواهد نشان داده است که تأثیر فزاینده تغییر اقلیم و قطع جنگلها درحال صدمه رساندن به توانایی این پوشش گیاهی عظیم در جذب کربن است.
پیشتر امسال مطالعه ای نشان داد که در فاصله ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ میزان تصاعد دی اکسید کربن از بخش برزیلی آمازون حدود ۲۰ درصد بیشتر از میزان جذب آن بوده است.
این مطالعه تازه بر این یافته تاکید می کند و نتیجه می گیرد که برخی نواحی این جنگل در فاصله ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ به تدریج و بیشتر از پیش در حال بدل شدن به منبع تولید کربن بوده است. کارشناسان برای این مطالعه در طول چند سال با کمک هواپیما حدود ۶۰۰ نمونه هوا را بر فراز بخش هایی از آمازون جمع آوری کردند.
به گزارش بی بی سی، آنها همینطور نگران هستند که تغییر اقلیم درحال مداخله در میزان بارش در آمازون باشد که می گویند دارای عواقب فوری برای برزیل خواهد بود.
جزئیات این مطالعات در نشریه "نیچر" چاپ شده است.
منبع:

1400/04/26
09:53:03
5.0 / 5
53
تگهای خبر: بارش , جنگل , دما , گیاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه