مدیركل هواشناسی استان:

برمبنای شاخص خشكسالی، خوزستان به طبیعت بدهكار است

برمبنای شاخص خشكسالی، خوزستان به طبیعت بدهكار است به گزارش گل سپید خوزستان مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به شاخص خشکسالی در 10 سال گذشته، اظهار داشت: بر طبق این شاخص، به طبیعت بدهکار هستیم و در حوضه های آبریز اندیکا، ایذه، کارون بزرگ، مارون و جنوب استان خوزستان به شدت کاهش بارندگی، افزایش دما و تبخیر داشته ایم.محمد سبزه زاری در جلسه ستاد مدیریت بحران و شورای کشاورزی استان خوزستان که امروز (۲ مردادماه) برگزار شد، اظهار نمود: مجموع بارش سال آبی امسال استان خوزستان ۲۱۹ میلیمتر بوده است که نسبت به بلندمدت حدود ۳۵ درصد کاهش داشته ایم. برمبنای پهنه بندی ها، مشخص است که بارندگی خصوصاً در حوضه های آبریز خوزستان نسبت به استانهای دیگر ناهنجار است.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، وی با اعلان اینکه استانهای تامین کننده بارندگی خوزستان نیز امسال حدود ۳۹ درصد کاهش بارندگی داشته اند، اضافه کرد: حوضه کارون بزرگ نیز از بین کل حوضه های کشور وضعیت بدتری داشته است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان بیان کرد: میانگین بارش خوزستان در دهه ۵۰، ۴۰۵ میلیمتر بوده که در دهه ۹۰ به ۲۹۶ میلیمتر رسیده است بدین سبب بصورت میانگین سالانه ۱۰۰ میلیمتر کاهش بارندگی داشته ایم.

سبزه زاری با اشاره به افزایش تبخیر، توسعه کانال های آبیاری، افزایش سدها و توسعه کشاورزی، عنوان کرد: اگر می خواهیم برای آینده برنامه ریزی نماییم باید تبخیر سدها کنترل شود.

وی بیان کرد: استان خوزستان شدیدترین و حادترین مقدار بارندگی را در بهار امسال داشته است. در سال آبی جاری مجموع بارش در فصل بهار تنها ۱.۵ میلیمتر بوده است. همین طور در فصل زمستان در پهنه خوزستان تنها ۵۲ میلیمتر بارندگی رخ داده است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به شاخص خشکسالی در ۱۰ سال گذشته، اظهار داشت: بر طبق این شاخص، به طبیعت بدهکار هستیم و در حوضه های آبریز اندیکا، ایذه، کارون بزرگ، مارون و جنوب استان خوزستان به شدت کاهش بارندگی، افزایش دما و تبخیر داشته ایم.

سبزه زاری با اشاره به وضعیت بارندگی در فصل پاییز امسال نیز بیان کرد: فعلا برمبنای پیش بینی مرکز اقلیم شناسی هواشناسی، وضعیت بارش در پاییز کمتر از نرمال خواهد بود و به بارندگی پاییز امیدوار نخواهیم بود.

منبع:

1400/05/03
23:18:45
5.0 / 5
355
تگهای خبر: آب , آبریز , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه