مشکلات خشکسالی برای حیات وحش

مشکلات خشکسالی برای حیات وحش به گزارش گل سپید حاکمیت خشکسالی و کاهش بارندگی ها طی سال آبی جاری موجب کاهش و خشک شدن منابع آب و علوفه در زیستگاه های حیات وحش شده است. گرچه در بعضی مناطق استانهای کشور برای حیات وحش علوفه توزیع شده است اما رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران می گوید: تا حالا در هیچ یک از مناطق چهارگانه استان تهران تعلیف دستی برای حیات وحش صورت نگرفته است.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، خشکسالی پدیده ای است که اثرات تدریجی روی طبیعت و حیات وحش می گذارد و با تضعیف و کاهش پوشش گیاهی در زیستگاه ها، حیات وحش را نشانه می گیرد. طی یک ماه گذشته گزارش هایی از کمبود علوفه و منابع آب در مناطق چهارگانه استانهای مختلفی همچون خراسان جنوبی، اصفهان و همدان و توزیع علوفه در بعضی مناطق چهارگانه استانهای خراسان شمالی، خوزستان و... انتشار یافته است. کمبود علوفه و منابع آب در زیستگاه ها علاوه بر این که موجب تضعیف قوه بدنی حیات وحش و گاهی منجر به تلف شدن آنها می شود، قدرت زادآوری حیات وحش را نیز می کاهد.

ادارات حفاظت محیط زیست برخی استانهای کشور همین طور از خروج حیات وحش از مناطق حفاظت شده خبر و برخی دیگر نسبت به این مساله هشدار داده اند. خروج حیات وحش از مناطق حفاظت شده و زیستگاه های طبیعی علاوه بر مخاطراتی که برای آنها و اکوسیستم در‍‍پی دارد موجب نزدیک شدن حیات وحش به حاشیه مناطق مسکونی، مزارع و باغات جوامع بومی و در نتیجه وارد شدن خساراتی به آنها می شود.

درحالی که خیلی از ادارات حفاظت محیط زیست استانهای کشور از ساخت و تامین آب آبشخور برای حیات وحش در مناطق چهارگانه آگاهی داده اند که این آبشخورها نیز می تواند مخاطراتی برای حیات وحش همچون انتقال بیماری بوسیله آبشخورهای مشترک میان حیات وحش و دام اهلی داشته باشد همین طور تجمع حیات وحش در اطراف آبشخورها می تواند تهدیدی برای شکار نیز محسوب شود.

گرچه تعلیف دستی با نظر کارشناسی از برنامه های ادارات حفاظت محیط زیست استانهای کشور است اما در بعضی استانها به سبب وسعت زیاد مناطق چهارگانه و ‍‍پراکندگی زیستگاه های حیات وحش، تامین علوفه در تمامی این مناطق علاوه بر این که اقدامی دشوار و تا حدی ناممکن است، هزینه های اقتصادی زیادی را نیز به همراه دارد. شرایط خشکسالی و کاهش علوفه دام های اهلی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه فشار چرای دام به زیستگاه حیات وحش نیز افزایش می یابد.

محمد کرمی - رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران - به ایسنا می گوید: تا حالا در هیچ یک از مناطق چهارگانه استان تهران تعلیف دستی به حیات وحش صورت نگرفته و تنها در بحث آبرسانی خصوصاً در منطقه حفاظت شده کویر و لایروبی و تامین آب آبشخورها در مناطق چهارگانه استان اقداماتی انجام شده است.

او با اشاره به این که گونه هایی همچون قوچ و میش، کل و بز و جبیر در منطقه حفاظت شده کویر در شهرستان ورامین زیست می کنند به کمبود منابع آب در این منطقه نیز اشاره و اظهار می کند: باتوجه به اقلیم منطقه حفاظت شده کویر با کمبود منابع آب در این منطقه مواجه هستیم. بدین جهت آب بوسیله تانکر به آبشخورها منتقل و در آنها تخلیه می شود همین طور این آبشخورها بصورت مستمر مورد ‍‍پایش قرار می گیرند تا در صورت نیاز ‍‍پاکسازی یا مجدد آب شوند.

کرمی در ادامه خاطرنشان می کند: سایر مناطق چهارگانه استان تهران به سبب این که عمدتاً در حوضه آبریز رشته کوه البرز قرار دارند تا حالا با مشکل جدی کمبود آب مواجه نشده اند. با این وجود محیط بانان در این مناطق نیز بصورت مستمر نسبت به لایروبی، ‍‍پاکسازی و تامین آب آبشخورها اقدام می کنند تا هم آبرسانی به حیات وحش به خوبی صورت گیرد و هم از انتقال بیماری هایی که ممکنست بواسطه کم آبی و آبشخورهای مشترک بین دام و حیات وحش اتفاق افتد، جلوگیری شود.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، با توجه به این که هنوز یک ماه و نیم از تابستان باقی مانده و بر طبق اعلام مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی بارش های پاییزی امسال با تاخیر شروع می شود، بنظر می رسد که لازم است اعتبارات کافی در جهت تامین آب آبشخور و علوفه برای حیات وحش اختصاص داده شود و دستگاه های مختلف همچون نیروهای نظامی، انتظامی و استانداری ها با هماهنگی های لازم دراین زمینه کمک کنند همین طور مشارکت جوامع بومی نیز دراین زمینه از اهمیت زیاد برخوردار و لازم است دستگاه های متولی در مقابل همیاری باغداران و مزرعه داران در امر حفاظت از حیات وحش، خسارات وارده به آنان را جبران کنند.

انتهای ‍‍پیاممنبع:

1400/05/10
15:54:09
5.0 / 5
318
تگهای خبر: آب , آبریز , اكوسیستم , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه