معاون آبخیزداری اداره كل منابع طبیعی استان تهران تاكید كرد

تخصیص اعتبار ناچیز برای آبخیزداری

تخصیص اعتبار ناچیز برای آبخیزداری به گزارش گل سپید معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران اظهار داشت: با وجود اثربخشی زیاد آبخیزداری برای کنترل خسارت های جانی و مالی ناشی از سیل ولی بودجه ناچیزی برای آن تخصیص داده شده است.حمیدرضا زکی زاده در گفت و گو با ایسنا افزود: از سال ۷۰ از برنامه اول تا آخر برنامه ششم در سالجاری، بیشتر از دو میلیون متر مکعب سازه های سنگی – ملاتی، سنگی – گابیانی و خاکی برای کنترل روان آب سیلاب و رسوب در استان تهران راه اندازی شده است. ظرفیت کنترل حجم روان آب و رسوب این سازه ها به صورت متوسط به ازای هر متر مکعب ۱۰ تا ۲۰ متر مکعب سیلاب و رسوب است یعنی ما با ۲ میلیون مترمکعب حداکثر ۴۰ میلیون متر مکعب از حجم سیلاب و ۲۰ تا ۴۰ میلیون متر مکعب حجم رسوب را در طول سه دهه در استان تهران کنترل کرده ایم.

وی در عین حال اذعان کرد: با بارش های رگباری و رسوب زایی، تا ۹۰ درصد این سازه ها از رسوب پرشده است و قدرت کنترل سیل ندارد یعنی خسارت و قدرت سیل را کاهش داده ولی دیگر ظرفیت آن تکمیل شده است.

زکی زاده افزود: کمترین نرخ هر متر مربع آپارتمان در شهر تهران ۲۰ میلیون تومان است. در حوضه ۲۵۰ کیلومتری شهر تهران اگر در یک کیلومتر مربع یعنی ۱۰۰۰ متر در ۱۰۰۰ متر سیلاب جاری شود، دست کم ۲۰ هزار میلیارد تومان خسارت مالی وارد شود و هزاران نفر می میرند اما در صورتیکه در بالادست شهر تهران ۲۰۰ میلیارد تومان اقدامات آبخیزداری انجام دهیم و شهرداری برای ۱۱ روددره شهر تهران مسیل ایمن ایجاد نماید - که هم اکنون به برج ها و آپارتمان تبدیل گشته است - میتوان تا حد زیادی جلوی خسارات را در شهر گرفت. عدد۲۰۰ میلیارد تومان یک درصد ۲۰ هزار میلیارد تومان است؛ در صورتیکه اعتبارات ما در سال ۳۰ میلیارد برای «کل استان تهران» است.

وی ضمن تاکید بر این که اعتبارات آبخیزداری بسیار ناچیز است، اظهار داشت: بارش سیلابی در سال ۹۴ در کن بیشتر از ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد کرد. در صورتی اگر یک پنجم حوضه کن به اقدامات آبخیزداری اختصاص داده می شد نه تنها کشته های بارش سیلابی به صفر می رسید بلکه خسارت مالی کمتر می شد این در حالیست که با وجود اثر بخشی بسیار زیاد اقدامات آبخیزداری اعتبارات کمی به آن تخصیص می یابد.

زکی زاده اضافه کرد: اعتبارات آبخیزداری استان تهران امسال عموما در بالادست شهرهای فیروزکوه، دماوند، تهران، شمیرانات و شهر ری هزینه می شود.
وی ضمن اشاره به اثربخشی اقدامات آبخیزداری اظهار داشت: اثربخشی اقدامات آبخیزداری علاوه بر کنترل سیل و رسوب، تغذیه سفره های آب زیرزمینی، کاهش خسارت های جانی و مالی و استفاده از آب پشت سازه های آبخیزداری برای آبیاری باغ های روستایی را باعث و سبب مهاجرت معکوس می شود مانند روستای وردیج و واریش. این دو روستا در کنار حوضه کن از تفرجگاه های ساکنان تهران است و درحال خالی شدن از سکنه بود و بر اثر سیل به باغ های آن در طول یک دهه گذشته خسارت وارد شده بود. درختان گردو، شاتوت و گیلاس دره های دو روستا هم به وسیله تانکر و با صرف هزینه بسیار سنگینی آبیاری می شد.
این دکترای مهندسی آبخیزداری افزود: ما با سازه های آبخیزداری و کنترل سیل توانستیم خسارت های بیشتر از ۱۰ میلیاری سیل را در این منطقه کنترل نماییم این در حالیست که شرایط این دو روستا بگونه ای شده بود که جوانان مهاجرت کرده بودند و در شهر به کارهای متفرقه اشتغال داشتند.
ایشان در ادامه اظهار داشت: از سال ۹۴ با راه اندازی چند سد و سازه های سیل گیر توانسته ایم شرایطی را فراهم نماییم که باغداران توسط دهها لوله بیشتر از ده ها استخر در کنار باغ ها بسازند و با لوله های نیم و یک اینچی آب سیلاب سازه های آبخیزداری را وارد استخرها کنند. بدین ترتیب آنان نه تنها از هزینه های سرسام آور آبیاری نجات پیدا کردند بلکه باغ ها شاداب شد.
زکی زاده افزود: این شرایط سبب شده است در روستای وردیج بیشتر از ۱۴۰ خانوار مهاجرت معکوس داشته باشند و حدودا در روز تعطیل وردیج و واریش با سیل رجوع کنندگان به رستوران ها و باغ ها مواجه می شوند و آنان از محصولات جانبی روستاییان هم استفاده می نمایند و بدین ترتیب درآمد روستاییان را افزایش داده و سبب ایجاد درآمد پایدار برای آنان شده اند.
وی با اشاره به اینکه بیشترین اثر انجام اقدامات آبخیزداری در پخش سیلاب در استان تهران در شهر ری جنوب روستای «آراد» بوده است، اظهار داشت: از زمانی که سد کرج در سال ۱۳۴۰ به بهره برداری رسید تابحال شهر ری با افزایش برداشت از منابع آب زیرزمینی روبرو بوده است. حدود ۵۰ سال پیش عمق چاه های این منطقه به دلیل سیراب شدن از آب پنج تا ۱۰متر بود اما از زمانی که آب سد کرج مورد استفاده جمعیت رو به تزاید شهر تهران قرار گرفت و جلوی آن گرفته شد، تقریبا۷۰ روستای شهرستان ری خالی از سکنه شد.
زکی زاده ضمن اشاره به اقدامات آبخیزداری انجام شده در این منطقه اظهارکرد: با اتقاقی که در پنج دهه گذشته با خشک شدن منابع آب سیراب کننده زمینهای حاصلخیز شهر ری رخ داده است، سطح ایست آبی به بالای ۱۵۰ متر با آب شور رسید ولی در دو دهه اخیر با استقرار دهها سازه پخش سیلاب در زمان های وقوع سیلاب توانسته ایم جلوی سیلاب – که آب آن شیرین است – را بگیریم و سفره های آب زیرزمینی را تغذیه نماییم. در نتیجه قیمت زمینهای این منطقه افزایش قابل توجهی یافته است.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران اضافه کرد: طی دو دهه اخیر حدود ۱۵ سازه زده ایم ولی اثر بخشی به حدی بالا بوده است که توانسته ایم برای بالای ۱۰۰ خانوار این منطقه درآمدی چند ۱۰ میلیاری ایجاد کردیم. این ارزش و اثر بخشی راه اندازی سازه های آبخیزداری در مدیریت سیلاب پایین دست استان تهران را نشان داده است.
زکی زاده در انتها اظهارکرد: امیدواریم دولتمردان و برنامه ریزان کشور به آبخیزداری با عنایت به این که ایران کشور خشک و نیمه خشکی است و به صورت متوسط یک سوم بارش جهانی بارندگی دارد، توجه بیشتری کنند. در واقع آبخیزداری می تواند با مدیریت سیلاب و استحصال آب آن برای کشاورزان، حداقل از اثرات خشکسالی و سیلاب بکاهد.

منبع:

1400/06/05
16:45:44
5.0 / 5
368
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه