از جنگل های استان تهران چه می دانیم؟

از جنگل های استان تهران چه می دانیم؟ به گزارش گل سپید جنگل های استان تهران از سه تیپ جنگلی تشکیل شده است که به سه تیپ سوزنی برگ، پهن برگ درختی و پهن برگ درختچه ای تقسیم می شوند.



به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا جنگل های استان تهران بیشتر از ۵۰ هزار هکتارمساحت دارد و به سه تیپ سوزنی برگ، پهن برگ درختی و پهن برگ درختچه ای تقسیم می شود. بر مبنای اطلاعات اداره کل منابع طبیعی استان تهران بعضی از خصوصیت های آن به شرح زیر است:

* مساحت جنگل های استان ۵۵ هزار هکتار است که ۳.۹ درصد مساحت استان را تشکیل می دهد. از این میزان ۱۹ هزار و ۱۴۷ هکتار به صورت جنگل طبیعی و ۳۳ هزار و ۷۲۳ هکتار جنگل دست کاشت و جنگلکاری مشارکتی و ۲۱۳۰ هکتار بعنوان ذخیره گاه جنگلی مورد حفاظت است.

*بیشترین تمرکز جنگل های طبیعی و دست کاشت در شهرستان های تهران، شمیرانات و فیروزکوه است. سهم متوسط سرانه جنگل در استان ۴۲ متر مربع یعنی یک چهلم سرانه کشور و یک دویستم سرانه جهانی است.

* جنگل های طبیعی استان (همراه با بیشه زار و درختچه زار) عمدتا در ارتفاعات و مناطق کوهستانی استان واقع شده است.

* جنگل های استان تهران سه تیپ سوزنی برگ، پهن برگ درختی و پهن برگ درختچه ای تقسیم می شوند. در گروه اول، ارس (Juniperus polycarpos)، در گروه دوم بنه(Pistacia mutica) و در گروه سوم، شیر خشت (.Cotoneaster spp) و بادام کوهی (Amygdalus lycioides) گونه درختی و یا درختچه ای غالب هستند.

* رویشگاه هایی با غلبه نارون، سیب وحشی (سیب ترش)، بید، صنوبر، توس، بادامک، سماق، زرشک و نسترن در استان تهران وجود دارند.

* مساحت عموم توده های موجود از حدود نیم تا ۴۰۰ هکتار متغیر است.

* فلور درختچه ای و درختی استان (مجموعه گیاهی یا پوشش گیاهی که در یک منطقه می روید) شامل بیشتر از ۱۱۰ گونه است.

* خانواده گل سرخیان با بیشتر از ۴۰ گونه، ۳۷ درصد فلور درختی و درختچه ای استان را تشکیل می دهد.

* عمده عناصر درختی و درختچه ای استان در ارتباط با ناحیه رویشی ایران و تورانی است و فقط در وسعت ۳۴۰ هکتار در شمال شرق استان، عناصر رویشی هیرکانی مشاهده می شود.




1400/06/19
13:31:38
5.0 / 5
231
تگهای خبر: باد , جنگل , گونه , گیاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه