سازمان هواشناسی هشدار داد

بارش و وزش باد شدید در دو استان

بارش و وزش باد شدید در دو استان به گزارش گل سپید سازمان هواشناسی نسبت به بارش و وزش باد شدید در دو استان و افزایش ارتفاع موج تا ۲.۵ متر در آب های کشور اخطار داد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی آمده است: فردا (۴ مهر) در استانهای گلستان و شرق مازندران بارش شدید باران و وزش باد شدید موقتی پیشبینی می شود که در چنین شرایطی بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، آبگرفتگی معابر، سیلاب و طغیان رودخانه ها و مسیل ها، لغزندگی و کاهش دید در جاده ها هم مورد انتظار است.

در ادامه این هشدار، نسبت به پرهیز از توقف، تردد و چرای دام در کنار رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از صعود به ارتفاعات، احتیاط در تردد در جاده ها، بازگشایی دهانه پل ها و آبروها، استقامت بخشی به سازه های موقتی و ضعیف همچون گلخانه ها، تابلوهای تبلیغاتی و غیره سفارش شده است.

سازمان هواشناسی در اخطار نارنجی رنگ دیگری نسبت به وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج بین ۱.۵ تا ۲ متر در سواحل و۲ تا ۲.۵ متر در فراساحل خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل خوزستان و بوشهر اطلاع داده است. این شرایط جوی تا روز دوشنبه (۵ مهر) در خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل بوشهر و غرب هرمزگان ادامه خواهد یافت.

با این حال گفتنی است که فردا (۴ مهر) در خلیج فارس و غرب تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر و نیمه غربی هرمزگان افزایش ارتفاع موج بین ۲ تا ۳ متر و همینطور بارش باران شدید و افزایش ارتفاع موج بین ۱.۵ تا ۲ متر در سواحل و ۲ تا ۲.۵ متر در فراساحل مناطق مرکزی و شرقی دریای خزر، نواحی ساحلی و دور از ساحل گلستان و مازندران دور از انتظار نیست.

درچنین شرایطی احتمال غرق شدن شناگران، صدمه رسیدن به قفس ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک و اختلال در ترددها و فعالیتهای دریایی خلیج فارس وجود دارد. ازاین رو ممانعت از شنا، ممانعت از ترددهای دریایی غیر ضروری بخصوص از تردد شناورهای سبک و قایق های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی سفارش می شود.

سازمان هواشناسی همینطور با صدور هشداری زرد رنگ نسبت به فعالیت سامانه بارشی از امروز (۳ مهر) اطلاع داده و آورده است: وقوع رگبار باران و رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی در استانهای گیلان، مازندران، شمال آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، شمال و شرق اردبیل، جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان طی امروز ( ۳ مهر) و در نیمه غربی مازندران، خراسان شمالی، جنوب سیستان و بلوچستان و ارتفاعات شمال شرق خراسان رضوی طی فردا (۴ مهر) پیشبینی می شود. وقوع این شرایط جوی در استان هرمزگان در روز دوشنبه (۵ مهر) مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی در چنین شرایطی نسبت به احتمال جاری شدن روان آب در مسیل ها، احتمال افزایش سطح آب رودخانه ها، احتمال آبگرفتگی موقت، وزش تند باد موقت، کاهش دما در نوار شمالی کشور اخطار می دهد و به احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، تقویت سازه های موقتی، احتیاط در چرای دام در مسیل ها و مناطق مرتفع، احتیاط در صعود به ارتفاعات سفارش می کند.

در ادامه این اخطار هم آمده است: فردا (۴ مهر) در غرب ایلام، جنوب و غرب خوزستان، جنوب تهران، سمنان، شمال و شرق خراسان رضوی وزش باد همراه با خیزش گردوخاک در مناطق مستعد پیشبینی می شود.

در حالی که این شرایط جوی دوشنبه (۵ مهر) برای شرق خراسان رضوی و نوار شرقی خراسان جنوبی مورد انتظار است که وزش باد شدید و احتمال شکستن درختان فرسوده و احتمال خسارت وارد شدن به سازه های موقت وجود دارد. ازاین رو محکم کردن سازه های موقت و تابلوهای تبلیغاتی و احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره سفارش می شود.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. اخطار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/07/03
18:48:54
5.0 / 5
304
تگهای خبر: آب , باد , بارش , تبلیغات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه