مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران خبر داد

صدور بیش از ۱۲۴ هزارگواهی معاینه فنی برتر درنیمه نخست سال

صدور بیش از ۱۲۴ هزارگواهی معاینه فنی برتر درنیمه نخست سال به گزارش گل سپید مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های شهر تهران از آزمون شدت صوت 10 هزار و 791 دستگاه خودرو آگاهی داد و اظهار داشت: 277 دستگاه به سبب شدت صوت بالاتر از حد مجاز مردود شده اند.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، حسین مقدم، ضمن اعلام آمار مراجعه ۸۱۷ هزار و ۷۰۳ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران از شروع سال تا اختتام شهریور، بیان کرد: این آمار در مقایسه با سال قبل تغییر چندانی نداشته است. از آمار اعلامی ۶۱۹ هزار و ۶۲۸ دستگاه خودرو مربوط به مراجعات اول بوده است.
وی در ادامه توضیح داد: ۱۴ درصد از آمار مراجعه نخست در آزمون آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز، ۹ درصد در آزمون همراستایی چرخ ها، ۴درصد در آزمون کمک فنر، ۱۱ درصد در آزمون تست ترمز و ۱۴درصد به سبب عیوب ظاهری مردود شده اند؛ در مجموع ۳۱ درصد از خودرو ها به سبب نقص فنی موفق به گرفتن معاینه فنی در مراجعه اول نشده اند.
مقدم با اعلان اینکه در شش ماهه نخست امسال ۵۸۹ هزار و ۲۱۸ گواهی معاینه فنی صادر شده که از این تعداد، ۱۲۴۰۹۶ گواهی مربوط به معاینه فنی برتر است، افزود: در مجموع حدود ۲۱ درصد از خودرو های مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای معاینه فنی برتر هستند.
بگفته مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های شهر تهران؛ شهریور ماه حدود ۱۲ هزار دستگاه خودرو با بهره گیری از سامانه نوبت دهی اینترنتی و با تعیین وقت قبلی به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه و تقریباً شهروندان از ۴۵ درصد ظرفیت پذیرش اینترنتی بهره برده اند.
او درباره آزمون شدت صوت در مراکز معاینه فنی شهر تهران در شهریور، توضیح داد: در این ماه ۱۰ هزار و ۷۹۱ دستگاه خودرو آزمون شده که ۲۷۷ دستگاه به سبب شدت صوت بالاتر از حد مجاز مردود شده اند. پروسه این آزمون به نحوی است که اگر در زمان کنترل بخش های ظاهری خودرو آزمونگران مرتبط صدایی غیر متعارف و یا بیش از اندازه را از موتور وسیله نقلیه و یا سیستم های هشدار دهنده (بوق) شناسایی کند وسیله نقلیه را به قسمت آزمون سنجش شدت صوت که دارای شرایط محیطی لازم است هدایت و نسبت به انجام این آزمون در دور موتور مشخص و ثبت نتایج حاصل از آن در سامانه سیمفا اقدام می کند.
مقدم در ادامه درباره فعالیت واحدهای سیار کنترل کنار جاده ای وضعیت آلایندگی خودرو های سنگین درحال تردد در سطح شهر تهران، اظهار داشت: امسال ۱۷۵۲ دستگاه خودرو مورد ارزیابی قرار گرفته که ۷۶ درصد دارای معاینه فنی و ۲۴ درصد فاقد معاینه فنی بوده اند. همین طور بعد از آزمون مجدد آلایندگی تمامی خودرو ها ۲۱ درصد در آزمون آلایندگی مردود شده اند. درضمن این طرح در امتداد کاهش آلودگی هوا و پایش مضاعف وضعیت آلایندگی خودرو های سنگین در سطح شهر با مشارکت پلیس بنا بر تدبیر مدیریت شهری از آبان ۱۳۹۷ اجرا شده و از شروع امسال تا حالا برای ۵۴۸ دستگاه خودرو به سبب نداشتن معاینه فنی و یا دودزا بودن توسط پلیس جریمه صادر گردیده است.
مدیر عامل ستاد معاینه فنی درباره تعمیرگاه های مستقر در مراکز و نحوه نظارت بر آنها اضافه کرد: استفاده از خدمات تعمیرگاهی در مراکز کاملا اختیاری است. این خدمات توسط بخش خصوصی ارائه می شود و با هدف ارائه خدمات سریع مانند تعویض لامپ و یا تعویض لنت ترمز به راه افتاده است. به شهروندان سفارش می شود جهت رفع ایراد به تعمیرگاه های تخصصی خودرو خود مراجعه کنند. هزینه هایی که این تعمیرگاه ها بابت خدمات دریافت می کنند بر طبق تعرفه اتحادیه است و فهرست قیمت ها در تعمیرگاه در دید مراجعان قرار دارد. مراجعان می توانند قیمت ها را ملاحظه و در صورت تمایل از خدمات استفاده کنند.
بگفته مقدم، راهبری این تعمیرگاه ها به بخش خصوصی واگذار شده و این تعمیرگاه ها دارای صنف مجزا و مشخصی هستند ولی به رغم همه این موارد جهت تسهیل در پاسخگویی، شهروندان در صورت هر گونه شائبه و یا مشکلی می توانند به مدیر مرکز معاینه فنی مربوطه جهت طرح موضوع مراجعه کنند.
مدیر عامل ستاد معاینه فنی در رابطه با وضعیت مراجعات به مراکز اظهار داشت: هم اکنون مراکز در وضعیت عادی و فاقد صف هستند و مراجعان در کمترین زمان می توانند از خدمات مراکز استفاده کنند. به شهروندان سفارش می شود باتوجه به تشدید آلودگی هوا در شش ماهه دوم سال با شروع فصل سرما خارج از الزامات قانونی در رابطه با انجام سالیانه معاینه فنی نسبت به کنترل وضعیت آلایندگی خودروی خود و گرفتن معاینه فنی برتر اقدام نمایند.
وی با تاکید براینکه از شروع امسال هزینه مراجعه اول معاینه فنی تاکسی های شهر تهران در پنج مرکز معاینه فنی بیهقی، شقایق، دماوند، چمران، نیایش رایگان است، اضافه کرد: خودرو های تاکسی در صورت داشتن پروانه تاکسیرانی معتبر که بوسیله سامانه سیما تاکسی سازمان تاکسیرانی قابل استعلام و کنترل است، می توانند سالانه در هر نوبت مراجعه به مراکز معاینه فنی اعلام شده از این طرح رایگان هزینه مراجعه اول استفاده کنند. هزینه مراجعه اول معاینه فنی خودرو های سبک مبلغ ۴۷ هزار تومان بوده و خودرو های تاکسی با عمر ۱۰ سال و کمتر طبق قانون و مصوبات دولت بایستی هر ۶ ماه یکبار و خودرو های تاکسی با عمر بالای ۱۰ سال هر سه ماه یکبار نسبت به گرفتن معاینه فنی خودروی خود اقدام نمایند.
طبق گزارش سایت شهر، مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های شهر تهران، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام هشت سال دفاع مقدس اظهار داشت: امسال بصورت ویژه با هدف زنده نگهداشتن تفکر جهادی و ولایت مداری و تبیین فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی و حماسه آفرینی دلاور مردان هشت سال دفاع مقدس بعنوان جامعه الگوساز نسبت به برگزاری نمایشگاه عکس و پوستر و فضا سازی محیطی در دو مکان ساختمان مرکزی و مرکز معاینه فنی بیهقی اقدام شده است. در این هفته به پاس قدردانی از رشادت و جانفشانی ایثارگران و جانبازان خدمات ویژه ای به آنها ارائه خواهد شد.
منبع:

1400/07/05
14:28:44
5.0 / 5
922
تگهای خبر: آب , آلودگی , ارزیابی , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه