گزارش گل سپید؛

یک گام تا انقراض تنها پستاندار خزر

یک گام تا انقراض تنها پستاندار خزر تلفات غیرعادی تنها پستاندار دریای خزر، نفس فک دریای مازندران را بیش از پیش به شماره انداخته و فاجعه مرگ دسته جمعی اینگونه را تکرار کرده است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: طی ۶ ماه گذشته بطور تقریبی هر ۱۵ روز مرگ و تلفات یک فک خزری در دریای خزر گزارش شده است و امواج دریا، لاشه آنان را بعد از چند روز به ساحل کشانده است.
بررسی های اولیه نشان میدهد که مرگ این پستانداران در آب های میانه دریا رخ داد و تیرها بیش از همه چیز به سمت بیماری ویروسی نشانه می رود که در دهه های اخیر، بارها و بارها فک را به کام مرگ کشانده است.
علاوه بر بیماری ناشناخته، شکار بی رویه و هجوم شانه داران دهه دهه های گذشته نسل تنها پستاندار دریای خزر را به شماره انداخت و به حالا شمار جمعیت آن در دریاچه خزر حدود ۱۰۰ هزار قلاده تخمین زده می شود.
تنها پستاندار دریای خزر یک گام تا انقراض و پیوستن به خاطره ها فاصله دارد و عواملی نظیر لطمه های فیزیکی، گرفتارشدن در تور صیادان، بیماری و شکار بی رویه، روند حذف شدن اینگونه جانوری را سرعت بخشیده است.
یک کارشناس محیط زیست در مازندران با اعلان اینکه دریای خزر زیستگاه فک خزری محسوب می شود، گفت: متأسفانه طی دهه های اخیر روند انقراض اینگونه جانوری سرعت گرفته است.
محسن جعفری در گفتگو با خبرنگار مهر شکار اینگونه خصوصاً در سواحل شمالی خزر و کشورهای حاشیه از یک سو، بروز بیماریها و ویروس را از دیگر دلیلهای کاهش شمار گونه جانوری فک در سالهای اخیر برشمرد و اظهار داشت: نقش لطمه های فیزیکی، برخورد با شناورها و گرفتارشدن در تور صیادان نیز در کاهش جمعیت اینگونه بی تأثیر نبوده است.

وی با تاکید بر این که باید برنامه هایی برای شناورها در نظر گرفته شود تا هنگام مشاهده اینگونه خزری رفتار مناسبی داشته باشند و از برخورد و لطمه آنها جلوگیری شود، تدوین این برنامه را امری ضروری دانست.
وی با اشاره به مرگ دسته جمعی فک های خزری در سالهای بین ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ براثر شیوع ویروسی بین فک ها بیان کرد: آلودگی های نفتی، سموم کشاورزی و نفوذ فاضلاب های کشاورزی، صنعتی و خانگی در کاهش شمار تنها پستانداران خزری تأثیر به سزایی داشته است.
آلودگی های نفتی، سموم کشاورزی و نفوذ فاضلاب های کشاورزی، صنعتی و خانگی در کاهش شمار تنها پستانداران خزری تأثیر به سزایی داشته است
این کارشناس با عنوان این که در حاشیه شمالی خزر و در کشورهای اطراف سهمیه شکار فک درنظر گرفته می شود، افزود: صدور مجوز شکار حدود ۲۰ هزار قطعه فک در کشورهایی نظیر قزاقستان از دیگر عواملی است که پروسه انقراض را سرعت داده است.
وی تنویر افکار عمومی و اطلاع رسانی به صیادان و ارائه آموزش های لازم به آنان را در صیانت از گونه خزری فک مؤثر دانست و اظهار داشت: باید صیادان و ماهیگیران بدانند که فک رقیب آنان نیست و اگر در دام آنان گرفتار و زخمی شد برای نجات آن تلاش کنند.
آمار و ارقام نشان از کاهش ۹۵ درصدی گونه فک خزری نسبت به دهه قبل را نشان میدهد و به اذعان کارشناسان، حفاظت از زیستگاه فک خزری باید در دستور کار پنج کشور حاشیه خزر قرار گیرد. طرحی که همچنان روی میز و کاغذ مانده است. طی امسال، تلفات غیرعادی فک خزری در سواحل خزر در مازندران و گیلان و گلستان گزارش شد و فقط در دو استان مازندران و گیلان ۲۰ قلاده فک تلف شدند.
۱۴ قلاده فک امسال تلف شدند
حسینعلی ابراهیمی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اعلان اینکه از شروع سال جاری شاهد تلفات غیر عادی فک ها در سواحل دریای خزر در استان مازندران هستیم که تعداد آنها تا حالا به ۱۴ قلاده رسیده است.
وی اظهار داشت: تلفات فک های خزری در شرایطی اتفاق افتاد، که متوسط تلفات در سالهای قبل سه تا چهار قلاده و عمدتا ناشی از صدمات فیزیکی و گرفتار شدن در تورهای صیادی بوده است.
وی افزود: بوسیله سازمان حفاظت محیط زیست، درحال بررسی اطلاعات از میزان و علل مرگ و میر فک خزری در دیگر کشورهای واقع در سواحل شمالی و شرقی دریای خزر هستیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران اضافه کرد: با هماهنگی انجام شده با معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، قرار شد تیمی متشکل از متخصصین سازمانی جهت بررسی و اظهار نظر درباب علت تلفات و ارائه راهکارهای اجرائی در کنترل تلفات به منطقه اعزام شوند.
بررسی های اولیه محیط زیست، شیوع بیماری ویروسی را بین فک ها تقویت می کند، هرچند طی سه دهه اخیر بیش از ۹۰ درصد جمعیت پستاندار خزر از بین رفته است. تعیین سهمیه شکار از طرف کشورهای حاشیه دریای خزر به جز ایران برای بهره برداری از پوست، گوشت و روغن این حیوان با اهمیت ترین دلیل انقراض اینگونه است و باید ممنوعیت صدور و شکار این حیوان در دستور کار کشورهای حاشیه قرار گیرد.
تلفات ناشی از لطمه فیزیکی نیست / ‏‬ احتمال شیوع بیماری
رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران احتمال بروز بیماری را در مرگ گونه درمعرض انقراض فک مؤثر دانست و اظهار داشت: کوشش برای نمونه برداری از لاشه ها ادامه دارد.
کوروس ربیعی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه فک خزری بعنوان تنها پستاندار دریای خزر در معرض انقراض قرار دارد، اضافه کرد: همه ساله در زمینه جنوبی دریای خزر و کشورهای همسایه شمالی شاهد تلفات گونه فک خزری هستیم.
وی اضافه کرد: بیماریها، لطمه های فیزیکی ناشی از افتادن در تور صیادان و شکار بی رویه در سواحل شمالی همچون دلیلهای تلفات فک های خزری محسوب می شود.

وی افزود: امسال شاهد تلفات ۱۴ قلاده فک خزری در ساحل مازندران و شش قلاده در گیلان بودیم و بنظر می رسد در اثر عوامل بیماری در دریا تلف شده بودند و لاشه فک ها بعد از چند روز به ساحل منتقل شده است.
ربیعی اشاره کرد: تلفات فک ها ناشی از صدمات فیزیکی و افتادن در تور نیست و برای نمونه برداری نیاز به آن داریم که یک یا دو روز از مرگ فک گذشته باشد.
وی از فعال کردن اکیپ هایی برای کشف لاشه ها در قسمت های میانه دریا آگاهی داد و اظهار داشت: احتمال زیاد مرگ فک ها ناشی از شیوع بیماری ویروسی است که در دهه های قبلی نیز شاهد مرگ اینگونه براثر بیماری بوده ایم.
ربیعی، هجوم شانه دار و اختلال در چرخه غذایی سبب شده تا فک خزری در معرض انقراض قرار گیرد.
طبق آمارها در دهه ۹۰ میلادی حدود یک میلیون قلاده فک در خزر زیست می کرد که حالا شمار آن به ۱۰۰ هزار قلاده رسیده است و هنوز خاطره تلخ مرگ دسته جمعی فک ها در سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ از یاد نرفته است و تلفات غیرعادی فک ها در امسال، هشدار مرگ دسته جمعی اینگونه را به صدا درآورده است.

1400/07/12
00:07:02
5.0 / 5
220
تگهای خبر: آب , آلودگی , حیوان , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه