علی سلاجقه کیست؟

علی سلاجقه کیست؟ گل سپید: رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست امروز (۱۱ مهرماه) از طرف رئیس جمهوری منصوب گردید. علی سلاجقه که دانش آموخته مهندسی آب است و ریاست سازمان جنگلها را در کارنامه دارد، سکاندار سازمان محیط زیست شد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا علی سلاجقه دانش آموخته دانشگاه تهران است. مدرک کارشناسی خویش را در ۱۳۷۰ در رشته مهندسی منابع طبیعی - آبخیزداری از دانشگاه تهران و مدرک کارشناسی ارشد خویش را در سال ۱۳۷۳ در رشته مهندسی آبخیز- سیلاب از همین دانشگاه دریافت کرد. او دارای دکتری مهندسی رودخانه از دانشگاه تهران و مدرک فوق دکتری مهندسی منابع آب از فلوریدای آمریکا است و مقالات گوناگونی را به زبان فارسی و انگلیسی تالیف کرده است.

سلاجقه از سال ۸۷ تا ۹۱ رئیس انجمن آبخیزداری ایران، از سال ۸۸ تا ۹۰ رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران، از سال ۸۹ تا ۹۱ معاون آموزشی اداری و مالی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران، از سال ۹۲ تا ۹۵ رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران بود.

او از سال ۸۶ تا ۸۷ مدیر کل مشارکت های مردمی و مدیر کل دفتر اقتصاد محیط زیست سازمان محیط زیست کشور بود و در این بازه زمانی بعنوان دبیر کمیته ملی توسعه پایدار سازمان محیط زیست کشور فعالیت داشت. سلاجقه از سال ۹۰ تا ۹۱ معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور کشور بود.

او از سال ۹۸ تا کنون رئیس اتحادیه انجمن های علمی منابع طبیعی و محیط زیست ایران و عضو انجمن مهندسی منابع آب ایران بوده است.

مردادماه سال جاری خبری منتشر گردید که در آن ۱۶۰ استاد دانشگاه، پژوهشگر و کنشگر محیط زیست ومنابع طبیعی ایران، در نامه ای سرگشاده به رئیس جمهوری پیشنهاد داده بودند تا "دکتر علی سلاجقه" را به سمت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست منصوب کند. از آن زمان تابحال گزینه های گوناگونی بعنوان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان شد و در نهایت آیت الله رییسی سلاجقه را برای تکیه زدن بر صندلی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برگزید.

علی سلاجقه همچون کارشناسانی است که به «مدیریت جامع حوضه آبخیز» بعنوان چاره عبور از خشکسالی و نجات از سیل و مدیریت منابع آب در کشور تاکید می کند. وی همینطور اعتقاد دارد که اگر مدیریت جامع حوضه آبخیز بعنوان یک زیرساخت اساسی برای همه ارکان عمرانی جهت حفظ پایداری طبیعت در مجلس بعنوان قانون به تصویب برسد و دستگاههای اجرایی مکلف شوند در چارچوب مدیریت جامع حوضه آبخیز نقش خویش را احیا کنند، هم توسعه به نحو مطلوب انجام می شود و هم در شرایط حدی مانند خشکسالی و سیلاب، کشور می تواند پایدار باشد و مردم آسیب نبینند.

او در گفت و گو با ایسنا تصریح کرده بود: برنامه مدیریت جامع حوضه آبخیز در چارچوب لایحه «مدیریت جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور» دیده شده و به کمیسیون های مختلف مجلس همچون کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی ‍‍‍پیشنهاد شده بود. این لایحه چند مرتبه در دستور کار کمیسیون منابع طبیعی قرار گرفت و تصویب گردید اما در صحن علنی رد شد.

در شرایطی که کشور ما با مشکلات مختلف زیست محیطی همچون خشکسالی، فرونشست زمین، آلودگی هوا، اوضاع نابسامان تالاب ها و... دست و پنجه نرم می کند، باید منتظر ماند و دید این دانش آموخته مهندسی منابع آب چه تدابیری برای کاهش این معضلات می اندیشد.

منبع:

1400/07/12
10:25:24
5.0 / 5
222
تگهای خبر: آب , آلودگی , جنگل , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه