مدیركل دفتر بررسی مخاطرات زیست محیطی سازمان زمین شناسی:

جریان ۷مترمکعب آب در زاینده رود اصفهان ضروریست

جریان ۷مترمکعب آب در زاینده رود اصفهان ضروریست به گزارش گل سپید مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زیست محیطی سازمان زمین شناسی اظهار داشت: ۷مترمکعب برثانیه دبی زاینده رود در اصفهان تا نقطه ای که رودخانه از شهر خارج می شود باید جاری باشد تا تعادل آبخوان حفظ شود.به گزارش گل سپید به نقل از مهر، رضا شهبازی در نشست بررسی فرونشست اصفهان از منظر محیط زیست که بامداد امروز در اتاق بازرگانی این شهر برگزار شد، عنوان کرد: در سال ۱۳۹۲- ۱۳۹۳ گرد و غبار کشور چالشی بود و طبق مطالعات بر شهرهای اهواز و زابل در سیستان و بلوچستان تاکید داشتیم اما به این معنا نبود که سایر مناطق کشور درگیر این مشکل نیستند. پنج سال پیش طی مطالعاتی در ارتباط با توفندها و تغییرات اقلیمی در جنوب کشور اخطار می دادیم و روز گذشته نخستین طوفان حاره ای در ساحل جنوبی کشور را ثبت کردیم و گردوغبار درون ایران کشیده است، بارها به استانداران این مناطق مثل بوشهر اخطار دادیم که شما در آینده چالش آب در استانهای شما خیلی کمتر از سایر مناطق کشور است اما چالش سیلاب خواهید داشت.
وی اضافه کرد: ازاین رو وقتی بر یک منطقه و مخاطره تاکید می نماییم، دلیل خاص دارد و در معادله ریسک خطر صدمه پذیری در یک منطقه بالا و شدید می باشد، معادله ریسک پذیری درباره فرونشست جمعیت و مجموعه زیر ساختها در یک منطقه است و خود خطر این معادله بالا می برد و بر همین مبنا حالا اصفهان منطقه فوق بحرانی در مطالعات ما شناخته شده است. اخباری که در ایام اخیر از فرونشست اصفهان انتشار یافته، شائبه ایجاد کرد که مگر سایر مناطق درگیر این معضل نیستند، سه سال پیش هشدارهای شدید در ارتباط با اصفهان را در استانداری این استان مطرح کردیم، به استاندار اصفهان که پزشک بودند، گفتیم اگر یک بیمار سرطانی دیر به شما رجوع کند، چه می شود؟ فرونشست هم اینچنین است و یک خصوصیت خاص نسبت به سایر پدیده ها مانند زلزله و گرد و غبار و سیل و… دارد و زمانی آنرا می بینیم که کار از کار گذشته است و به همین علت است که فرونشست زمین سخت ترین و پیچیده ترین مخاطرات به حساب می آید.
۱۲۰ میلیمتر بارندگی سالانه اصفهان تأثیری بر تغذیه آبخوان ندارد
مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن اشاره به این که پدیده فرونشست را باید جلوی چشم مردم آورد، خاطرنشان کرد: فرونشست یک معلول است و نه علت، زمین لرزه براثر نیروهای زمینی است و باید محل گسل های فعال را شناسایی و از آنجا دوری کرد و اگر محل زندگی ما نزدیک به آن مخاطرات آنرا بپذیریم اما فرونشست یک معلول خزنده ای است که از سو مدیریت کلان آب ناشی می شود که در دوران خشکی و خشکسالی اقلیمی بروز پیدا می کند.
شهبازی با اشاره به اینکه برپایه مطالعات انجام شده در جهان، بالغ بر ۹۰ درصد فرونشست ها مستقیم با برداشت بی رویه از آب زیرزمینی و نبود تعادل بین تغذیه و تخلیه آبخوان اتفاق می افتد، اظهار داشت: در یک منطقه مانند اصفهان که تنها عامل تغذیه زاینده رود است، رودخانه جریان ندارد، ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیمتر بارندگی سالانه در مقابل ۲۰۰۰ میلیمتر تبخیر هیچ کاری نمی کند چونکه این میزان بارندگی یک لایه سطحی خاک را مرطوب می کند، نفوذی ندارد و ازاین رو است که تنها عامل تغذیه دشت اصفهان، زاینده رود بوده است.

وی وضعیت مدیریت منابع آب ایران را به سه دوره تقسیم کرد و اضافه کرد: در دوره ای عرضه آب مناسب بوده است اما زیرساخت ها کافی نبودند و در آن دوره قنات ها و سطح زیرکشت کنترل می شد و کاش در آن دوره توقف می کردیم چونکه کشور ما کهن ترین سازها و مدیریت منابع آب سطحی و زیرزمینی داشته است اما امروز گرفتار مشکل شدیم و متأسفانه به دوره ای رسید که با نگاه موقت از منابع آبی استفاده شد و تا سال ۱۳۷۸ این تفکر ادامه داشت و در زمانی که باید عرضه و تقاضا آب مدیریت می شد این فرصت را از دست دادیم و یکباره با بحران مواجه روبه رو شدیم که عرضه از تقاضا پیشی گرفته و الان در مرحله مدیریت تقاضا هستیم.
مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با تکیه بر ضرورت مدیریت خردمندانه، اظهار داشت: نباید برای مدیریت آب، دنبال انتقال آب و وعده های واهی بود. در کشور باید تقاضا را تا حد امکان کاهش دهیم و از دولت جدید بخواهیم که دستکم در عرصه کشاورزی کشور بهره وری را تا ۱۰ درصد افزایش دهیم. اگر امروز گفته می شود که میانگین بهره وری آب در کشاورزی کشور بین سی تا چهل درصد است همچنان باچالش فرونشستی که وجود دارد و زیرساختها و محیط زیست را تخریب می کند، مواجه هستیم اما هنوز درباره درصد بهره وری چانه زنی می نماییم درحالیکه باید بهره وری ۸۰ درصد باشد اما دستکم میتوان با ۱۰ درصد افزایش، میزان بهره وری آب در کشاورزی را به ۵۰ درصد رساند و وقتی درباره فرونشست صحبت می نماییم باید همه مدیران اجرایی همراهی کنند.
ضرورت جریان ۷ مترمکعبی آب در زاینده رود شهر اصفهان
شهبازی خاطرنشان کرد: هفت مترمکعب برثانیه دبی زاینده رود در شهر اصفهان (دشت اصفهان- برخوار) تا نقطه ای که رودخانه از شهر خارج می شود باید جاری شود تا تعادل را در این آبخوان حفظ نماییم.
وی ضمن اشاره به وضعیت شهرک نیرو هوایی در محله خانه اصفهان این کلانشهر، اظهار داشت: نکته مهم این است تصاویری که از شهرک انتشار یافته، خانه ها بازسازی نشده است درحالی که سه سال پیش فرودگاه اصفهان هم ترک ها وجود داشت اما در بازدید سال قبل همه بازسازی شده بود.
مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور مدیریت تقاضا، جریان حداقلی هفت مترمکعب بر ثانیه در رودخانه زاینده رود، افزایش ۳۰ درصدی راندمان و بهره وری در حوزه کشاورزی اصفهان را از نیازها و راهکارهای کنترل فرونشست این استان برشمرد و افزود: در حوزه قوانین نیز، از زمانی که به سمت و سوی قانون جدید رفتیم پیامدش افت شدید آب های زیرزمینی بود چونکه این منابع تحت کنترل بهره برداران بوده است و آب سطحی نیست که در اختیار دولت باشد. ازاین رو چالش قوانین جدید در این عرصه هم باید حل و فصل شود و قوانین گذشته را در حوزه آب پیاده نماییم.
شهبازی با تکیه بر ضرورت وحدت رویه و تعامل بین ارگان ها و دستگاههای اجرایی، اضافه کرد: وقتی می خواهیم تصمیم گیری نماییم باید وحدت رویه وجود داشته باشد؛ از ۱۰ ارگان مختلف گزارشات مختلفی درمورد مبحث مهمی مانند فرونشست داشتیم در حالیکه باید اطلاعات واحد باشد. بارها گفتیم در شمال تهران گسل است اما گران ترین برج های پایتخت را هنوز در آن منطقه می سازند چونکه وحدت رویه نیست و هرکسی در این آشفتگی کار خودش را می کند.
شهبازی عنوان کرد: در سالهای اخیر برای حل چالش ها به سمت و سوی تخصص گرایی و دانشگاهیان رفتند، اگر ادارات آب شکل گرفت برای این بود که چالش آب را حل نماییم نه این که ساختار اداری و بوروکراسی تأسیس نماییم، امروز خواه و ناخواه یکی از پدیده ها تغییر اقلیم و آب است که باید به آنها موضوعی نگاه کرد.
وی با اشاره به اینکه راجع به آمایش سرزمین صحبت می شود درحالی که در ارتباط با آمایش جمعیت صحبت نمی نماییم، افزود: اصفهان از رنگ سبز مهاجرتی باید بیرون برود و در بحث گردشگری باشد؛ همینطور برای کنترل فرونشست توجه آمایش جمعیت و استفاده از تمام ظرفیت ها یکنواخت و همگن در توسعه، صنعت، عدالت و امنیت ضروری می باشد.


منبع:

1400/07/12
22:15:50
5.0 / 5
95
تگهای خبر: آب , بارندگی , بحران , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه