پس از ساحل و رودخانه ها؛

برداشت شن و ماسه در گیلان به مراتع و چراگاه ها رسید

برداشت شن و ماسه در گیلان به مراتع و چراگاه ها رسید به گزارش گل سپید سودجویان که پیش از این به بهانه تأمین مصالح اجرای پروژه های عمرانی به جان رودخانه های گیلان افتاده بودند و ذره ذره بستر آنرا می بلعیدند امروز به مراتع و چراگاه های استان روی آورده اند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: بیل ها بر جان سبز خاک می نشینند، شن و ماسه برداشت می شود تا انتقال ذره ذره خاک پرارزش این دیار به سمت کارگاه های ساختمانی آغاز شود. بیل ها بر خاک ساحل دریا، بستر و حواشی رودخانه ها زخم پشت زخم می زنند تا ساخت و سازها بی شن و ماسه نمانند.
گیلان از دیرباز سرزمینی آکنده از موهبت های خداوندگار مهربان بوده است. گستره شکوهمند جنگل های سبز، رودخانه های روان، شالیزارها و باغ های سخاوتمند، تالاب و دریا گنجینه های ارزشمندی هستند که سالیان بسیار بر حلاوت زندگی اهالی این دیار افزوده است اما دریغ که آنچه تا کنون نصیب این طبیعت پرارزش شده انبوه بی توجهی ها و سودجویی ها است.
واقعیت این است، دامنه صدمه های زیاده خواهی آدمیان گریبانگیر حیات می شود. آنها که خاک را بی رویه از بستر رودخانه ها به یغما برده اند، چشم های خویش را بر ویرانی رودخانه هایی که محل زادآوری ماهیان است بسته اند. آنها وقوع سیلاب ها را ندیده می گیرند و گوش بر هشدارهای کارشناسان بسته اند.
کارشناسان برداشت بی رویه شن و ماسه را باعث به هم ریختن اکوسیستم و افت تراز بستر رودخانه ها می دانند. بدون شک افزایش برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه ها و اراضی ساحلی باعث نقصان بیشتر در جریان های آبی شده و همینطور تخریب زیستگاه های ساحلی و آبی را به دنبال خواهد داشت. لزوم نظارت بر برداشت شن و ماسه با عنایت به صدماتی که رودخانه های گیلان را در بر گرفته و همینطور حجم خساراتی که سیلاب ها در سالهای اخیر رقم زده همواره مورد تاکید کارشناسان، سازمان های مردم نهاد و رسانه های استان بوده است.
اما امروز زمزمه هایی به گوش می رسد که حاکی از برداشت شن و ماسه از مراتع و چراگاه های گیلان دارد. نکته ای که باید به آن توجه گردد این است که برای تشکیل یک سانتیمتر خاک حدود ۲۰۰ سال زمان ارزیابی شده و البته باید گفت اهمیت توجه به این مورد در سرزمینی که زندگی مردم با کشاورزی و دامپروری در هم تنیده شده صد چندان است. همه این موارد بر تشدید نظارت ها و سخت گیری های بیشتر در صدور مجوزها برای برداشت ها حکایت می کند.

طرح تنفس رودخانه های گیلان
معاون جلوگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان روز ۲۵ شهریور سال جاری ضمن اشاره به اهتمام دستگاه قضا به منظور برخورد با هر گونه برداشت غیرمجاز شن و ماسه، از تصمیمی در خصوص در نظر گرفتن طرح تنفس برای رودخانه های استان گیلان اطلاع داد.
وی با اشاره به اینکه برداشت مصالح باید از پشت سد صورت گیرد، اظهار نمود: در این حوزه هم باید یک مدیریت و نگاه کارشناسی صورت گیرد، چونکه پشت سد منجیل و سد سفیدرود مصالح مناسبی وجود دارد.
احمد آقایی همینطور اظهار داشت: تصمیم گرفته شد تا برداشت ها به سمت معادن کوهی که مغایرتی با موضوعات زیست محیطی نداشته باشد، هدایت شود.
وی با تاکید بر این این که مجوزهای برداشت شن و ماسه باید پیوست زیست محیطی، زمین شناسی و عدم تنش های اجتماعی داشته باشند، اضافه کرد: در صورت داشتن این سه پیوست برداشت شن و ماسه بلا مانع است.
معاون جلوگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اشاره به اینکه مجوزهای ظاهراً قانونی بدون داشتن این پیوست ها اعتبار و وجاهت قانونی ندارند، افزود: دستگاه قضا بر مبنای قانون و با عنایت به رسالت واقعی خود با چنین مجوزهایی که با ظاهر و پوشش قانونی ولی در عمل مخرب و صدمه زننده هستند برخورد می کند.
غارت ثروت های گیلان در سایه خواب مسئولان
نعمت رمضانی یکی از اهالی روستای کَلفت فومن که از زمزمه های برداشت شن و ماسه از مراتع از راه فضای مجازی آگاه شده، در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که هیچ مسئولی به فکر حفظ محیط زیست و مواهب خدادادی و طبیعی این شهرستان نیست، اظهار نمود: در ایام اخیر پیمانکار یکی از شرکت ها مبادرت به برداشت شن و ماسه از مرتع و چراگاه در این روستا کرده است.
وی با اشاره به اینکه این روستا در بین دو رودخانه قرار دارد، اضافه کرد: معلوم نیست که چه دستگاه و مسئولی به این شرکت برای برداشت از مرتع و چراگاه مجوز داده است.
رمضانی ضمن اشاره به عدم پاسخگویی از جانب مسؤلان، اظهار داشت: اگر این شرکت مجوز برداشت ندارد چرا هیچ مسئولی جلوی این اقدام غیر قانونی را نمی گیرد. حتی داشتن مجوز برای برداشت شن و ماسه از این منطقه غیر قابل توجیه است.
وی با اشاره به اینکه خیلی از مسؤلان تنها شعار حفظ محیط زیست و منابع طبیعی را می دهند مسؤلان تنها شعار حفظ محیط زیست و منابع طبیعی را می دهند و در عمل هیچ اقدامی انجام نمی دهند، خاطرنشان کرد: سوال اینجاست که دادستان فومن بر چه اساسی مجوز برداشت شن و ماسه از این منطقه را تأیید کرده است.
رمضانی ضمن اشاره به این که دو ماه پیش دادستان فومن را به این محل دعوت کردیم و مبحث را با وی در بین گذاشتیم، خاطرنشان کرد: پس از حضور وی در این منطقه برداشت شن و ماسه از این محل متوقف گردید اما از روزهای گذشته برداشت ها بدون هماهنگی با مردم و شورای محل شروع شده آن هم نه از بستر رودخانه بلکه از مرتع و چراگاه.
وی اظهار داشت: مردم روستای کَلفت با دیدن این وضعیت و عدم توجه مسؤلان خود وارده عمل شده و از پاسگاه سردار جنگل خواستند تا در محل حاضر و صورتجلسه ای از این اقدام غیر قانونی تهیه کنند.
رمضانی ضمن اشاره به این که تنها شعار برای حفظ محیط زیست کافی نیست و مسؤلان باید اقدامات عملی در این حوزه انجام دهند، اظهار داشت: یکی از مطالبات مهم مردم این روستا حضور مسؤلان و همه نهادها و سازمان های دغدغه مند در زمینه محیط زیست و منابع طبیعی است.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه در سالهای اخیر شاهد بودیم که در بین مسؤلان و دستگاههای دولتی دغدغه ای نسبت به محیط زیست و منابع طبیعی وجود ندارد، افزود: نباید اجازه دهیم به سادگی مواهب طبیعی و خدادادی برای کسب سود و منفعت بیشتر نابود شود.
رمضانی با تاکید بر این که باید مشخص شود که چه کسی مجوز برداشت شن و ماسه از این منطقه سر سبز را داده است، اظهار داشت: مسؤلان شهرستان فومن باید در این حوزه پاسخگو باشند.

تجدید نظر درباره دایره نظارت فرمانداران در مبحث برداشت شن و ماسه
فرماندار فومن هم در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه ها اگر اصولی و با نظارت نباشد صدمه فراوانی به محیط زیست وارد می کند، اظهار داشت: خسارت های ناشی از برداشت غیر اصولی شن و ماسه بر عهده پیمانکار پروژه است.
محمد رضا محسنی با تاکید بر لزوم نظارت بر عملکرد پیمانکاران پس از صدور مجوز برداشت شن و ماسه، اضافه کرد: از سال قبل به فرمانداری ها تنها بعنوان آگاه و نه ناظر صدور مجوزهای برداشت شن و ماسه اطلاع رسانی می شود.
فرماندار فومن با اشاره به اینکه فرماندار باید بعنوان نماینده عالی دولت در شهرستان در بحث صدور مجوز و پیوست مسائل اجتماعی نظر بدهد فرماندار باید بعنوان نماینده عالی دولت در شهرستان در بحث صدور مجوز و پیوست مسائل اجتماعی نظر بدهد، اظهار داشت: اگر به پیمانکاری مجوز داده شود باید قبل، حین، پس از اتمام پروژه نظارت شود.
وی با گلایه از وضعیت فعلی، خاطرنشان کرد: فرماندار بعنوان نماینده عالی دولت در شهرستان، ناظر و مسئول بر تمامی نتایج سیاسی، اجتماعی و امنیتی و مسئول عالی اجرایی و ناظر بر حسن اجرای سیاست های دولت در سایر ادارات دولتی شهرستان است.
برخورد قاطع با برداشت های غیر مجاز
معاون جلوگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان هم در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به بازدید از محل برداشت شن و ماسه در این روستا، اظهار نمود: بررسی ها نشان دهنده برداشت های غیر اصولی و غیر قانونی می باشد.
احمد آقایی با اشاره به اینکه با دستور رئیس کل دادگستری گیلان برداشت ها متوقف گردید، اظهار داشت: صیانت از منابع طبیعی و ملی از مهم ترین مطالبات مردمی است و این اقدام متوقف شده و باید روند قانونی را طی نماید.
وی با تاکید بر این که بر مبنای جلسه صیانت از اراضی جنگلی و منابع طبیعی هر گونه برداشت منوط به داشتن سه پیوست است، اضافه کرد: در صورت داشتن پیوست زیست محیطی، زمین شناسایی و عدم ایجاد تنش های اجتماعی مجوز برداشت شن و ماسه قانونی می باشد.
معاون جلوگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان ضمن اشاره به این که دستگاه قضایی با اقدام سودجویان در این حوزه برخورد قاطع انجام می دهد، افزود: دادستان ها در شهرستان ها هم با ترک فعل مسؤلان و عدم نظارت ها برخورد می کنند.
حال باید دید با ورود جدی دستگاه قضا به مبحث برداشت های غیرمجاز شن و ماسه و تعیین سه پیوست برای دریافت مجوز آیا روند تخریب منابع طبیعی محیط زیست استان گیلان متوقف خواهد شد یا باز هم سودجویان برای رسیدن به منافع خود از روش دیگری استفاده می نمایند.


منبع:

1400/08/01
10:08:38
5.0 / 5
258
تگهای خبر: آب , ارزیابی , اكوسیستم , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه