هوای پایتخت طی مهر ماه 8 روز آلوده بود

هوای پایتخت طی مهر ماه 8 روز آلوده بود اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان داده است که کیفیت هوای تهران در مهر ماه امسال هشت روز در شرایط آلوده قرار داشت و آلاینده شاخص طی این روزها «ذرات معلق» بود.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، کیفیت هوای تهران طی مهر ماه سال جاری ۲۲ روز در شرایط قابل قبول و هشت روز در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار داشت که از میان آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» هفت روز و «ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون» یک روز هوای پایتخت را آلوده کردند.

آلوده ترین روز طی این مدت ۵ مهرماه بود که آلاینده شاخص «ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون» با میانگین ۱۳۰ هوای پایتخت را در محدوده ناسالم برای گروههای حساس قرار داده بود.

در حالی هوای پایتخت طی مهر ماه سالجاری ۸ روز آلوده بود که نیمی از این روزهای آلوده در اولین هفته مهرماه به ثبت رسید. هرچند آلودگی هوا در اولین هفته مهر ماه سال جاری رکوردشکنی کرد و طی هفت سال گذشته بی سابقه بود اما وضعیت کیفیت هوا طی هفته های پس از آن شرایط مطلوب تری داشت.

کیفیت هوای تهران طی مهرماه سال قبل ۲۱ روز قابل قبول و ۹ روز برای گروههای حساس ناسالم بود همینطور کیفیت هوای پایتخت در مهر ماه سال ۹۸ هم ۲۷ روز در محدوده قابل قبول و سه روز در محدوده ناسالم برای گروههای حساس قرار داشت که آلاینده شاخص طی این مدت هم ذرات معلق بود. با این وجود هیچ روز آلوده برای مهرماه سال ۹۷ ثبت نشده و هوای پایتخت طی این مدت دو روز در محدوده پاک و ۲۸ روز در محدوده قابل قبول بوده است.

مهمترین علت آلودگی هوا در ماه های سرد سال افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون است. بر مبنای آخرین سیاهه انتشار شهر تهران، سهم منابع متحرک مانند تاکسی ها، خودرو های شخصی، اتوبوس ها و... در تولید ذرات معلق ۶۰ درصد است که در این بین خودرو های دیزلی پررنگ ترین نقش را دارند. ذرات معلق یکی از خطرناک ترین آلاینده های موجود در هوا هستند و می توانند بیماری های قلبی و ریوی را تشدید کنند و در رویارویی طولانی مدت سبب بروز حملات قلبی و مبتلا شدن به آسم شوند.

ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون بعنوان مهم ترین آلاینده هوا شناخته می شوند که در سال ۲۰۱۶ میلادی ۴.۱ میلیون مرگ زودرس ناشی از بیماری های قلبی، سکته، سرطان ریه، بیماری های ریوی و اختلالات تنفسی به این آلاینده نسبت داده شد.

براساس این گزارش، کیفیت هوای پایتخت از آغاز سالجاری تا آخر مهرماه ۲ روز در شرایط پاک، ۱۷۴ روز در شرایط قابل قبول، ۳۹ روز در شرایط ناسالم برای گروههای حساس و یک روز در شرایط ناسالم برای همه گروه ها قرار داشت. طی مدت مشابه سال قبل هوای پایتخت ۱۵ روز در شرایط پاک، ۱۴۹ روز در وضعیت قابل قبول، ۵۰ روز در شرایط ناسالم برای گروههای حساس و دو روز در شرایط ناسالم برای همه گروه ها قرار داشت یعنی هوای پایتخت طی ۷ ماه نخست سال جاری ۴۰ روز و در مدت مشابه سال قبل ۵۲ روز آلوده بود.

گفتنی است شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول(سالم) یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرآفرین است.

منبع:

1400/08/02
12:52:36
5.0 / 5
238
تگهای خبر: آلودگی , شركت , كیفیت , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه