چالش های خشکی دریاچه نمک را جدی بگیرید

چالش های خشکی دریاچه نمک را جدی بگیرید به گزارش گل سپید قم کارشناس حوزه آب و محیط زیست اظهار داشت: بعد از خشکی دریاچه نمک و تالاب ها، با شور شدن و کاهش شدید سفره آب زیرزمینی در منطقه قم و قنوات مواجه هستیم که به دنبال آن شوری خاک و نابودی اراضی کشاورزی و تخلیه روستاهای این دو منطقه دور از انتظار نیست.


جلسه چهارصد و دوم بنیاد قم پژوهی، با رعایت پروتکلهای بهداشتی به صورت حضوری و مجازی با مبحث چالش های در رابطه با خشکی دریاچه نمک قم و تالاب های پیرامون آن برگزار شد.
دکتر محسن موسوی خونساری، کارشناس حوزه آب و محیط زیست، در ارتباط با چالش های در رابطه با خشکی دریاچه نمک قم و تالاب های پیرامون آن اظهار داشت: متأسفانه بر روی تمام رودخانه های منتهی به دریاچه نمک قم سدهای مخزنی راه اندازی شده و درصورتیکه امسال و سالهای آتی از سوی این سدها، حقابه زیست محیطی به سمت دریاچه جاری نشود مسلماً مشکلات عدیده ای گریبان گیر منطقه خواهد شد که مهم ترین آنها عبارت اند از خشکی تالاب مره، تالاب بند علیخان و دریاچه نمک قم و کلاً نابودی اکوسیستم های موجود در منطقه است.
وی ادامه داد: بعد از خشکی این دریاچه و تالاب ها، با شور شدن و کاهش شدید سفره آب زیرزمینی در منطقه قم و قنوات مواجه هستیم که به دنبال آن شوری خاک و نابودی اراضی کشاورزی و تخلیه روستاهای این دو منطقه دور از انتظار نیست.
موسوی خونساری اظهار داشت: مورد بعدی که از تبعات جاری نشدن حقابه زیست محیطی به حساب می آید عدم تغذیه دریاچه نمک قم است که این عامل سبب می گردد امکان فعالیتهای معدنی و استحصال اکسید منیزیم غیر ممکن شود؛ چونکه برداشت شورابه از دریاچه نمک برای استحصال مواد معدنی زمانی عاقلانه است که آب های جاری از رودخانه ها وارد دریاچه نمک شده و به نحوی جایگزین برداشت شورابه شود.
وی بیان نمود: مورد بعدی مبحث پیدایش گردوغبار و حرکت آن به سمت مناطق شهری قم است که مسلماً هر چه آب های رودخانه های منتهی به دریاچه کم تر باشد میزان گردوغبار بیشتر خواهد بود.
این کارشناس اظهار داشت: حقابه زیست محیطی دریاچه نمک قم طبق توافق رسمی وزارت نیرو و سازمان محیط زیست ۱۵۴ میلیون مترمکعب بوده که بایستی این مقدار از سدهای ۱۵ خرداد استان قم، الغدیر استان ساوه، ماملو استان تهران، نهب استان قزوین و امیرکبیر استان البرز تأمین شود که بدین منظور و جهت هماهنگی بیشتر برای تأمین این مقدار حقابه زیست محیطی لازم است ستاد احیای دریاچه نمک قم و تالاب های پیرامونی با مدیریت معاون محترم رئیس جمهور و استانداران استانهای قم، البرز، تهران، قزوین، اصفهان، سمنان و مرکزی به مرکزیت و ستادی استان قم تشکیل شده و راهکارهای مفید و مشترک بین استانی برای احیای این دریاچه اتخاذ و تصویب و عملیاتی شود.
وی ادامه داد: البته مبحث رهاسازی حقابه زیست محیطی باید در شرایطی باشد که بهترین نتیجه از آن حاصل شود و پیشنهاد من این است که در فصل زمستان باشد تا برداشتی از آن صورت نگیرد و هم زمان از چند سد باشد تا باقدرت بیشتر حرکت نماید و بازرسی ویژه در راه داشته باشد تا حداقل آب های رهاشده بتواند بدون هیچ مانع و برداشت آبی، به پیکره اصلی دریاچه نیمه جان برسد و آنرا از مرگ نجات دهد.
موسوی خونساری افزود: احیای دریاچه نمک مسلماً احیای دشت مسیله را که دارای تنوع جانوری و گیاهی خاصی است به دنبال دارد و بعد از احیای دشت مسیله صنعت توریسم و توریسم گسترش یافته و مواهب طبیعی و تاریخی منطقه که چشم گیر هستند موردتوجه دوستداران طبیعت و تاریخ قرار خواهد گرفت.
در انتهای جلسه حاضرین به جدیت خواهان آن بودند که ستاد هماهنگی ملی برای احیای دریاچه نمک قم تشکیل گردد و در این ارتباط مکاتبات مقتضی از سوی اداره کل محیط زیست قم و استانداری قم با مقامات ارشد نظام صورت پذیرد.
منبع:

1400/08/08
09:55:27
5.0 / 5
174
تگهای خبر: آب , اكوسیستم , بهداشت , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه