گزارش گل سپید؛

باروت بلای جان مرغان سیبری

باروت بلای جان مرغان سیبری به گزارش گل سپید هزاران پرنده مهاجر از سیبری، برای زمستان گذرانی به پهنه های آبی گلستان پناه می آورند اما خیلی از آنها اسیر گلوله های سربی شده و سفر برای آنها به اتمام می رسد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: صدای گلوله ها یکی یکی بلند می شود، از دور و نزدیک؛ اینجا ده ها اسلحه در تاریکی به سمت مسافران سیبری نشانه رفته است. پرندگان بی دفاعی که از مسیرهای پر پیچ و خم خودرا به پهنه های آبی گلستان رسانده اما سرنوشت آنها با تفنگ و گلوله گره خورده است.
پهنه آبی خلیج گرگان و تالاب های گلستان، در نیمه دوم سال میزبان هزاران پرندگان مهاجر است، پرندگانی که تعداد آنها با تهدیدات پیش رو، روز به روزف کم و کمتر می شود.
علیرغم این که دو سال است پروانه شکار در گلستان صادر نمی گردد اما خیلی از سودجویان غیرقانونی و در تاریکی شب روانه سواحل شده و پرندگان بی پناه را آماج گلوله های خود قرار می دهند.
از طرف دیگر با فرود پرندگان در سواحل، جنب و جوش شکارچیان برای گرفتن پروانه شکار شروع شده تا بتوانند مسئولان را برای صدور مجوز شکار اقناع کنند.
با توجه به تلفات پرندگان در خلیج گرگان و احتمال شیوع آنفلوانزای پرندگان باید دید که آیا امسال پروانه شکار صادر می شود یا خیر؟ مدیرکل دامپزشکی گلستان در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: در جلسه ای که طی روزهای آتی با حضور مسئولان محیط زیست و استانداری خواهیم داشت، برای صدور پروانه شکار تصمیم گیری خواهد شد.
غلامرضا محرابی با اعلان اینکه احتمال صدور مجوز شکار بسیار ضعیف است، اضافه کرد: موردی از آنفلوانزا در استان گزارش نشده اما در قزاقستان و روسیه کانون های آلوده از نوع h۵n۱ -بدترین سویه- وجود داشته و احتمال سرایت آن هم دور از انتظار نیست.

کمبود محیط بان در گلستان
یک محیطبان بازنشسته گلستانی هم درباب کمبود امکانات و شکار به خبرنگار مهر اظهار داشت: برای مدیریت شکار در گلستان چاره ای جز همکاری بومیان منطقه در مقابله با شکارچیان بدون مجوز وجود ندارد.
رحیم حاجی مراد با اشاره به تعداد بالای زیستگاه های حیات وحش و وسعت چند صد هزار هکتاری اکوسیستم های آبی و جنگلی در گلستان، اضافه کرد: تا آن زمان که بومیان و حاشیه نشینان اکوسیستم های گلستان از منافع و درآمدهای این بخش (طبیعت) منتفع نشوند روایت شکار بدون مجوز ادامه دارد.
افراد متخلف پرندگان شکارشده را قاچاقی و بصورت پنهانی و با واسطه می فروشند و بیشتر پرنده ها را هم به استانهای مجاور می فرستند وی بیان کرد: مشکلات سخت اقتصادی و تنگناهای مالی سبب می شود تا حاشیه نشینان زیستگاه های حیات وحش برای کسب درآمد به فکر شکار و کشتار باشند در صورتیکه می توان با توسعه اکوتوریسم و طبیعت گردی درآمد مناسبی برای بومیان منطقه ایجاد کرد.
حاجی مراد اظهار داشت: وجود ۵۰ هزار سلاح شکاری در استان در مقابل کمتر از ۲۰۰ محیط بان بیان کننده عمق کمبودها برای حفاظت از حیات وحش گلستان است.
وی افزود: در کشورهای توسعه یافت محیط بانان بیشتر وظیفه تیمار و یا مراقبت از حیات وحش مصدوم را برعهده داشته و شهروندان و اهالی در حفظ و صیانت از حیات وحش هم بسیار کوشا هستند.
حاجی مراد اظهار داشت: کمبود امکانات سخت افزاری و فرسوده بودن خودرو ها و موتورسیکلت ها همچون دیگر دلیلهای افزایش شکار بدون مجوز در استان است.

وی عنوان کرد: ترسیم روند خدمتی ناعادلانه از گذشته های دور تا حالا برای محیط بانان سبب شده تا آنها چند برابر سایر کارکنان دولت در یک ماه مشغول به خدمت باشند و این مساله در کنار حقوق اندک و پایین سبب بی انگیزگی آنها می شود.
شکارچیان بدون مجوز از عدم صدور پروانه خوشحال می شوند
اما تعدادی از شکارچیان مدعی هستند که روند قانونی شکار سبب کاهش کشتار پرندگان می شود، عضو کانون شکار بندرترکمن در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: زمانی که شکار آزاد می شود منطقه خاصی در وسعت مشخص به این امر اختصاص می یابد و حدود دو هزار شکارچی به این منطقه می آیند.
عبدالحکیم ادریسی اضافه کرد: آمدن دسته جمعی این افراد سبب شده که موقع شلیک، پرنده ها به مناطق امن بروند، در نتیجه پرندگان کمتری شکار شده و همه افراد، موفق به شکار نمی شوند.
وی بیان کرد: اما زمانی که شکار ممنوع می شود خلافکاران از این هم خوشحال هستند برای اینکه شکارچیان مجاز به منطقه نرفته در نتیجه پرندگان احساس امنیت می کنند در نتیجه شکارچیان بدون مجوز می توانند با یک تیر حدود ۷۰ پرنده را در یک جا از بین ببرند.
ادریسی افزود: زمانی که شکار ممنوع می باشد، افراد سودجو به این امر توجه نمی کنند که پرنده اردک یا غاز یا از گونه های حمایت شده دیگر است، آنها هر چیزی را که می بینند، شکار می کنند اما شکارچیان دارای پروانه، قانونمند بوده و پرندگان حفاظت شده را شکار نمی کنند.
عضو کانون شکار بندرترکمن اظهار داشت: در بندرترکمن و روستاهای اطراف ۵۰۰ شکارچی وجود داشته و بقیه از شهرستان های اطراف و حتی از استانهای مجاور می آیند برای اینکه آنها می توانند پروانه استانی بگیرند.

قاچاق پرندگان به استانهای مجاور
وی اضافه کرد: چندین بار تذکر دادیم که شکار در این محوطه مختص به مردم بومی باشد ولی گوش شنوایی برای آن نیست.
ادریسی عنوان کرد: با این اوضاع اقتصادی اگر در سابق، ۲۰ درصد مردم برای معیشت شکار می کردند اکنون این عدد به ۸۰ درصد رسیده است.
وی اظهار داشت: مردم منطقه صیاد بوده و اکنون هم بیکار هستند برای اینکه صیدی باقی نمانده در نتیجه باید به معیشت آنها توجه گردد.
ادریسی از پرداخت ۳۸۰ هزار تومان برای صدور پروانه شکار خبرداد و اضافه کرد: پروانه شکار دو ماهه بوده و شکارچیان می توانند هفته ای دو روز و روزی چهار بال پرنده شکار کنند و این که ارقام نجومی در کشتار پرندگان اعلام می کنند، درست نیست برای اینکه خیلی از از افراد حتی کمتر از سهمیه خود شکار می کنند.
عضو کانون شکار بندرترکمن اظهار داشت: افراد متخلف، پرندگان شکار شده را قاچاقی و با واسطه و پنهانی می فروشند و بیشتر پرنده ها را هم به استانها مجاور می فرستند.
اثرات گلوله بر بال های نحیف پرندگان
رئیس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست گلستان هم در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: در دو سال اخیر هیچ نوع پروانه شکار صادر نشده و هر گونه شکاری تخلف است.
محمود شکیبا اضافه کرد: به سبب تلفات پرندگان در دو سال اخیر و احتمال شیوع آنفلوانزا، دامپزشکی ممنوعیت شکار را اعلام نمود و محیط زیست، حق صدور پروانه شکار را ندارد.

وی از صدور سالانه پنج هزار پروانه شکار در استان خبرداد و اظهار داشت: ۹۹ درصد شکار، به قصد تفنن بوده و خیلی کم هستند که بخاطر معیشت شکار کند برای اینکه کسی که توانایی خرید اسلحه ۵۰ میلیون تومانی و مبالغ بیشتر را دارد، در حوزه معیشت مشکلی ندارد.
قتل عام ۳۲۰ هزار پرنده
شکیبا افزود: در خلیج گرگان شکار ممنوع بوده اما در اطراف تالاب ها در صورت صادرشدن مجوز، منعی وجود ندارد.
وی بیان کرد: راه اندازی مراکز خرید و فروش گوشت شکار ممنوع بوده و در گلستان چنین مراکز بصورت قانونی نداریم ولی ممکنست آنرا در جاهای دیگر عرضه کنند.
شکیبا افزود: در صورت صدور پروانه شکار، در روز پنجشنبه و جمعه این کار انجام شده و هر شخص روزانه چهار سهمیه دارد و با احتساب پنج هزار نفر که در دوماه مجوز می گیرند، ۳۲۰ هزار پرنده در گلستان قتل عام می شود.
وی افزود: پرنده ها هزاران کیلومتر از عرض های شمالی برای زمستان گذرانی به خلیج گرگان آمده و در صورتیکه کل دنیا برای پشتیبانی از این پرندگان تلاش می کنند ما بجای حفاظت از آنها این موجودات را نابود می نماییم.
شکیبا اظهار داشت: شکارچیان بیشتر مرغابی ها را شکار کرده اما در کنار آن به هر موجود دیگری شلیک می کنند و ما اکنون حداقل روزانه یک پرنده زخمی بال شکسته داریم و در میان آنها پرندگان شکاری هم دیده می شود.
وجود ده ها تالاب و زیستگاه آبی سبب حضور هزاران پرنده مهاجر در گلستان شده که به جهت کمبود نیروی محیط بان، مشکلات مدیریتی، ناآگاهی بومیان و عطش کشتار شکارچیان بدون مجوز شاهد قلع و قمع قسمتی از میهمانان زمستانه هستیم پس باید با از بین بردن این تهدیدات، لذت تماشای این مواهب را از نسل آینده نگیریم.

1400/08/11
22:52:40
5.0 / 5
251
تگهای خبر: آب , اكوسیستم , برند , پرنده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه